Reklama

2018-06-04 12:29:27

Blog

Sorry Winnetou, to się nie opłaca...

Reklama

Reklama

Zasady gospodarowania odpadami uchwalono za poprzedniej kadencji Rady Miasta Zakopanego. Mimo że teoretycznie powinny, w praktyce nie sprzyjają segregowaniu odpadów.

W ramach stawki ustalonej przez radnych dla gospodarstw segregujących odpady mam prawo oddać co dwa tygodnie  120 litrów odpadów zmieszanych  oraz 120 litrów odpadów posegregowanych w miesiącu. W moim domu najwięcej odzyskuję plastiku, w dalszej kolejności jest  papier oraz tektura a na końcu butelki szklane- głownie flakony po perfumach i dezodorantach. 

Niestety, sumiennie segregując odpady, mam sporo pustego miejsca w pojemnikach z odpadami zmieszanymi  i nadmiar odpadów posegregowanych. Mogłabym oddawać co miesiąc worek plastiku oraz  drugi z papierem i kartonami. Tylko to, zgodnie z przyjętą w Zakopanem polityką, kosztowało by mnie ekstra 8 złotych co miesiąc lub sporo zachodu z odwożeniem worka z papierem na tzw. wyspę ekologiczną (czas, korki, koszty paliwa etc). 

Dlatego, z bólem serca, kolejny raz wypełniłam pustą przestrzeń w pojemniku na odpady uzbieranymi w miesiącu ... posegregowanym papierem i kartonami. Takie działanie jest racjonalne z punktu widzenia ekonomii ale nieracjonalne z punktu widzenia ochrony środowiska i całkowicie sprzeczne z moim światopoglądem. Tymczasem np. w Poznaniu mieszkańcy mogą oddawać BEZPŁATNIE dowolną ilość odpadów posegregowanych i to ma w skali miasta uzasadnienie ekonomiczne, bo sprzyja zmniejszeniu ilości odpadów zmieszanych, które trafiają potem na wysypiska!

Czy w ramach zbliżającej się kampanii wyborczej do samorządów, kandydaci na radnych nie mogliby pokusić się o przymiarkę do zmiany polityki gospodarowania odpadami  w Zakopanem na bardziej "EKO"?

PS. Przyznam, że raz na dwa tygodnie chowam kubeł ze śmieciami  za dom, żeby nie narażać się na odbiór w połowie pustego pojemnika, który potem w statystykach się samoistnie "wypełni". Nadto, w dniach odbioru odpadów, systematycznie wykonuję dokumentację zdjęciową  na wszelki wypadek, gdyby ktoś za parę lat zakwestionował ilość oddawanych faktycznie kubłów -co miało miejsce w przeszłości i dla wielu zakopiańczyków skończyło się naliczeniem dotkliwych dopłat. Mądra polityka gospodarowania odpadami w gminie  wyeliminowała by takie dziwaczne acz konieczne praktyki :P
Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
maciorcyk 2018-07-08 16:15:10
Nie wiem jak jest w Polsce, ale w Zakopanem system segregacji śmieci to absurd .
Dla zarejestrowanych firm wywóz co tydzień , ale z tym obecnie też jest problem do mnie jeżdżą jednak raz na dwa tygodnie-tak jest taniej dla gminy. W sezonie śmieci po tygodniu wylewaja sie z pojemników zwłaszcza jak ktoś prowadzi wynajem pokoi.
Z segregacji zrezygnowałem jakiś czas temu -muszę przez to płacić więcej ,ale poprzednio okazało się ,ze nie byłem w stanie prowadzić kalendarzyka odbioru śmieci.
Otóż podwykonawca wywoziciela (firmy gminnej) w porozumieniu z gminą ustalił regulamin ,który mówi, że śmieci niesegregowane są odbierane w poniedziałek, plastyk i metal we wtorek, ale nie każdy (tylko w dniach wykazanych w załaczniku do umowy). Szkło odbierają we środę ale nie w tą co plastyk i metal tylko inną (zgodnie z załącznikiem) ,papier w czwartek( zgodnie załącznikiem), a biologiczne kiedy indziej.Ten system powodował ,że jak tydzień długi jakiś kosz stał w dojazdowej uliczce do mnie bo firma nie weźmie spod chałupy tylko im wyciągnij ,żeby mieli bliżej.
Wynajmując pokoje miałem problem wizerunkowy z tymi koszami oraz nadprodukcję plastyku na koncie działalności gospodarczej , a niedoróbkę na śmieciach prywatnych -bo są dwa odrębne konta.Firma gminna wzywa wtedy delikwenta i każe mu bulić za nadprodukcję śmieci na plastykach. Jak się uda to pisze się podanie i za zgodą szefa firmy można zrobić przeksięgowanie śmieci hahaha -na konto prywatne (mieszkaniowe) jeżeli tam nie było nadprodukcji. Jak się nie uda trzeba bulić również za niewywiązywanie się z ilości poszczególnych rodzajów śmieci -tak,że dziadkowie którzy nie wynajmują to szukają po okolicy plastyków,żeby normę wyrobić. Mając dwa konta w jednym niewielkim w sumie domu trzeba będzie mieć 10 pojemników niepowtarzalnych z kodami kreskowymi , ale jak jakiegoś rodzaju śmieci będzie więcej to trzeba dokupić dodatkowy drugi lub trzeci w tym samym kolorze i tym samym koncie. Zrozumie to ktoś z kraju gdzie jest normalna gospodarka odpadami?
Dlatego nie segreguję-ale ponoć ustawodawca celowo? zapomniał podać koloru pojemnika do śmieci niesegregowanych -to był czarny. Dlatego jak coś to na czarny marsz trzeba będzie wysłać też i pojemniki-w proteście przeciwko kolejnej źle zorganizowanej pseudo-reformie.
A teraz na wesoło, Pani turystka pyta górala - jak wy tu segregujecie śmieci? eee.... na kilka sposobów : jak się w piecu nie spali to woda weźmie . A jak woda nie weźmie ? pyta dociekliwa turystka , eee... to do lasu wywioze.
Przy takim systemie jaki mamy pod Tatrami to chyba niedługo będą to jedyne sposoby. Ale za wywóz i tak gminie będziesz musiał góralu zapłacić.
do @nieswieżego 2018-06-30 13:43:25
Poprzedni burmistrz nie był i nie jest idolem pani Czerskiej. Nawet na blogu pisała ze zagłosuje za zmianą. Natomiast uchwała sama w sobie, w zakresie dalekosiężnych skutków, była trudna do oceny do 30 dni od jej wprowadzenia. Towarzyszył jej kompletny chaos informacyjny - włącznie z informacjami medialnymi. Mineło sporo czasu a nikt nie chce jej poprawić- za to wyrzucanych nielegalnie odpadów wciąż przybywa!
Segregator 2018-06-22 13:42:28
Wcześniej Tesco za darmo dawało worki na segregacje i to było moim zdaniem bardzo dobre rozwiązanie i miało sens oraz sprzyjało segregacji. Jeżdżenie po jakiś wyspach ekologicznych bezsensu.
B. Czerstwa 2018-06-21 20:36:06
Pani Beacie nie podoba się uchwała poprzedniej Rady Miasta to dlaczego Pani Beata nie odwołała się od tej uchwały w odpowiednim czasie bo co bo jej idol (tak można było wtedy wywnioskować) był burmistrzem ? A przecież to był jego projekt uchwały 1
adam 2018-06-12 16:31:17
mnie też naliczyli jakieś dodatkowe opłaty, byłem u nich, nawrzeszczałem na wszystkich,
nic im dodatkowo nie zapłaciłem

od tego czasu minęło już kilka lat i sprawa się rozmyła. przedawnienie zapomnienie.

przy wprowadzaniu tej uchwały w życie był kocioł. informacje były nieścisłe i niespójne. kilka razy zostałem wprowadzony wówczas w błąd przez śmieciarzy, a nawet przez pracowników firmy w biurze przy wypełnianiu deklaracji. te okoliczności przeważyły za tym by im ani złotówki więcej nie zapłacić. oczywiście od tego nieprzyjemnego zdarzenia śmieci oddaje znacznie mniej. pytanie, co robię z nadwyżką... hmmm... ;) i drugie pytanie, ilu jest w mieście takich jak ja ;)
miejscowy turysta 2018-06-06 22:50:58
Dajcie turystom taką możliwość to będą segregować, zresztą większość z nich już robi to u siebie w domach. Wystarczy odpowiednia ilość koszy + instrukcja co, gdzie.
Choć pewnie w niektórych "apartamentach" 2 na 3 metry pewnie zabraknie na to miejsca :D
kosze na segregacje 2018-06-04 22:09:44
żeby turyści segregowali, to powinno się nabyć takie specjalne kosze "trzy w jednym", a są dosyć drogie akurat ... A tymczasem premii za segregacje nie ma , nadwyżki odpadów posegregowanych rodzą dopłaty ... to po co się szarpać
lorcyk 2018-06-04 21:25:08
W Tyrolu każdy jeden właściciel pensjonatu segreguje. Widziałem osobiście jak w garażu rozkłada płachtę a na nią wysypuje zawartość koszy z pokojów gości i w rękawicach dzieli na frakcje :P
qaz 2018-06-04 19:28:09
@Fibi - "a co dopiero zeby turyści mieli segregować" . Problem jest. Ale to zależy od kultury i wiedzy. Tam gdzie jeżdżę w Bieszczady jest segregacja. I posegregowane jest. Pewnie lepiej czy gorzej, ale jest. Ale fakt faktem trochę wstyd tłumaczyć ludziom, że puszek po piwie nie miesza się z pampersami :) Tylko czemu to mnie jest wstyd ? :):):)

Tak w sumie to ciekaw jestem dlaczego powstały takie podwyżki cen. Jeszcze przecież nie tak dawno plastik był za free. A worki z czystymi liśćmi na jesień można było oddać na oczyszczalnię. Deklaracje i ich zmiany bawią mnie ogromnie - chyba są już statystyki kto, co, ile ? Nie mówiąc o tym, że pasowałoby rozliczenie roczne po ludzku wysłać pocztą z rachunkiem, a nie marnować tony papieru i dni urlopu. Podpowiem - żeby było taniej można z fakturą Sewiku :P
zmotoryzowany 2018-06-04 17:48:12
fotografowac własne śmiecie ? nienormalne ale konieczne
Fibi 2018-06-04 17:42:04
A zapomnialam dodać, że Beatka wypełnia pustkę nie tylko smieciami :) ale i wpisem forum Tp :)
Ostatnio wieje nudą....
Fibi 2018-06-04 17:37:44
Ja nigdy sie tego nie nauczę :) a po gościach grzebać w śmieciach średnia przyjemność.
Nikt z przyjednych nawet sie nie pofatyguje aby butelkę zagnieść a co dopiero zeby turyści mieli segregować.
cyklista 2018-06-04 16:49:41
No i gitara, nie ma to jak fotograficzna dokumentacja wypełnienia pojemników na śmieci.
  • USŁUGI | inne
    50zł za założenie najlepszej lokaty 3,5%
    WWW: www.kasazakonto.eu
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    SUZUKI GRAND VITARA II 2005 stan bardzo dobry, Zakopane
    Tel.: 604112080
  • PRACA | dam
    Do stróżowania/dozoru zatrudnię. Zakopane
    Tel.: 510417782
  • PRACA | dam
    Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni KUCHARZA do Hotelu "Tatry" na Polanie Zgorzelisko z możliwością zakwaterowania. Tel. 18 20 637 30 lub 506 129 438.
  • PRACA | dam
    INSTYTUT SZKOLENIA zaprasza na kursy: - OPERATORA KOPARKI I KOPARKO-ŁADOWARKI, kontakt 781 600 400 lub mail: instytutszkolen.podhale@gmail.com
  • PRACA | dam
    KIEROWCA CE w ruchu międzynarodowym, dwutygodniowe kółka, wysokie wynagrodzenie od 6500zł
    Tel.: 667471998
    E-mail: tadziej@poczta.onet.pl
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    Sprzedam czarną krowę
    Tel.: 694763102
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    TOYOTA AVENSIS r.p.2005, 2.0D
    Tel.: 602139613
    E-mail: wacsmo@gmail.com
  • MOTORYZACJA | kupno
    SKUP Samochodów Każda Marka
    Tel.: 512-700-770
  • PRACA | dam
    PENSJONAT W KOŚCIELISKU zatrudni na stałe, z możliwością zamieszkania POKOJÓWKI. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    WYNAJMĘ BUDY-STOISKA POD HANDEL W CENTRUM BIAŁKI, dobra lokalizacja, dobre ceny. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL 110mkw W CENTRUM NOWEGO TARGU ul. Krzywa, z odbiorami, pod KAWIARNIĘ, ZAKŁAD FRYZJERSKI, BIURO. 608 806 408
  • PRACA | dam
    Przyjmę do pracy w sklepie spożywczym EURO na UL.ZAMOYSKIEGO 1. Praca zmianowa na stanowisku sprzedawca.Mile widziane doświadczenie.
    Tel.: 501366626
    E-mail: darczar1@o2.pl
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    LAND ROVER DISCOVERY 3, r.p.2008, przebieg 400 000 km, serwisowany, I właściciel, cena 35000 zł. 602 378 614
  • PRACA | dam
    Nowy Targ zatrudnię KUCHARZA-POMOC KUCHENNĄ. 794 380 578.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam Willę w centrum Zakopanego z przeznaczeniem na pokoje gościnne.
    Tel.: 515247140
  • PRACA | dam
    RECEPCJONISTA/KA - HOTEL W BUKOWINIE TATRZAŃSKIEJ poszukuje osobę na ww. stanowisko, praca zmianowa, umowa o pracę
    Tel.: 507645428
    E-mail: ks.morskieoko@nat.pl
  • PRACA | dam
    Praca na budowie - docieplenia, wykończenia. Zakopane i okolice.
    Tel.: 500160574
  • PRACA | dam
    FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKO SPRZEDAWCA - KASJER W ZAKOPANEM I NOWYM TARGU. TEL. 668 333 831.