2019-07-23 12:30:57

Blog

Na jakiej podstawie ...?

Animalsi wypowiadając sie na temat przeciążeń koni pracujących w zaprzęgach bazują na konkretnych, inżynierskich wyliczeniach.

Pod wpisem dotyczącym testów hulajnogi elektrycznej pojawiło się pytanie o podstawę twierdzenia dotyczącego przeciążania zwierząt pracujacych na trasie do Morskiego Oka. Otóż, istnieje szereg opracowań, w których eksperci z tytułami naukowymi wskazuja na oczywiste błędy wyliczeniowe popełnione w opiniach zootechnicznych sporzadzonych dla TPN, wynikających z nieznajomości  zagadnień inzynierskich z zakresu fizyki czy mechaniki. Po skorygowaniu tych błędów, wyłania się diametralnie inny obraz pracy koni z trasy do Morskiego Oka niż dotąd przedstawiany w mediach ( "ekooszołomy" kontra ciężko pracujacy powożący). Nota bene, braku przeciążeń nie dowodzi ilość koni wyłączonych z pracy przez komisję weterynaryjną, czy dobry stan utrzymania uprzęży, jak czesto argumentują ci, którzy oznak przeciążenia koni nie dostrzegają. Z hipologicznego punktu widzenia nawet jednorazowe przeciążenie konia moze spowodowac nieodwracalną zmianę jego stanu zdrowia. W polskim prawodawstwie od lat 30 XX wieku zakazane jest przeciążanie zwierząt pociągowych. 

W ramach podsumowania, ostatnie opracowanie mojego autorstwa, podsumowujace problem przeciążeń. Charakterystyki pracy pary koni zostały stworzone w oparciu o pomierzony geodezyjnie  profil trasy. Warto się zapoznać, zapraszam do merytorycznej dyskusji: 



















Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Fox 2019-10-04 20:44:34
Lol. Idźcie wy nad Morskie Oko, bo gówno wiecie i gówno widzieliście. Obecnie w MO-ku pracują głównie konie w typie ślązaka lub konia sokólskiego. To są konie typu POCIĄGOWEGO POSPIESZNO-ROBOCZEGO. Czyli koń dużo lżejszy niż typowy np. belg, jednak na tyle silny, by móc bez problemu uciągnąć spory ciężar. Większość ślązaków w MO-ku to ślązaki starego typu = koń mocny, dobrze zbudowany o mocnej nodze, harmonijnej sylwetce, dużym spokoju i "normalnym" usposobieniu. W Morskim Oku jeździ też kilka przepięknych fryzów (chyba 2 albo 3). Macie zerową wiedzę na temat koni, na temat ich siły. Żadne śmieszne obliczenia inżynierów nie będą dokładne, bo na całość pracy składa się MASA czynników. Dlaczego konie dają radę wyciągnąć duże ciężary po wielkich stromiznach, a już traktory, które są niby przystosowane do tej samej pracy, nie dają na naszym terenie rady? Zastanówcie się. Żeby powiedzieć o przeciążeniu konia, musiałby go zbadać przynajmniej weterynarz, kowal i fizjoterapeuta. To jest minimum, żeby oceniać przeciążenie konia. I KOŃSKI POT NIE JEST OZNAKĄ PRZECIĄŻENIA!!do cholery! Pani Czerska, jak nie ma pani wiedzy, to niech pani nie wypisuje bzdur! Pot jest Z RÓŻNYCH PRZYCZYN. Może się pojawić:
-gdy jest ciepło, a koń jest w ruchu (choćby na pastwisku),
-ze stresu
-normalny pot, który wydziela się podczas pracy(nawet lekkiej). My jak przebiegniemy kawałek TEŻ SIĘ POCIMY mimo, że nie jesteśmy zmęczeni. Nasze organizmy działają na bardzo podobnych zasadach.
Konie są wymieniane, bo nie każdy się do tej pracy nadaje. Koń musi być spokojny, nie może być agresywny i nerwowy, bo mogłyby zrobić krzywdę ludziom, którzy wszędzie pchają swoje łapy.
{Mam nadzieję, że w końcu mój komentarz zostanie umieszczony, bo ŻADEN dotychczas nie został opublikowany. Tak wygląda wolność słowa na tej stronie, droga moderacjo :') }
do francik 2019-08-10 17:57:35
Tyżes chłopie konia pociagowego nie widział. Ślązaki sa do lekkiej pracy przy lekkiej bryczce :)
francik 2019-08-06 08:18:46
Przypominam,że są to typowe konie pociągowe,konie robocze, konie do ciężkich prac.Fiakrzy naprawdę dbają o nich,są dobrze odżywione i zadbane.
cyklista 2019-07-26 16:14:54
Pani Jasiu, trza było tak od razu napisać, A tak to tylko zajmuję Pani bezcenny czas.
janek 2019-07-26 15:22:53
@cyklista wyjaśniam - darmowe kible spowodują mniej moczu i kału w okolicznych kosówkach
cyklista 2019-07-26 12:28:25
@Janek, jestem niestety tylko absolwentem niepełnej zaocznej szkoły powszechnej i w związku z tym bardzo proszę o rozwinięcie użytego poniżej przez Ciebie sformułowania, cytuję:
"zmniejszaniem odcisku antropomorficznego przez np: wprowadzenie darmowych kibli w Moku"
janek 2019-07-26 10:29:22
Spojrzyjmy prawdzie w oczy. Dyrekcja Parku, emanująca w jego Dyrektorze i jego Padawanach, zajmuje się:

- gonieniem taterników idących po zmroku do Moka
- gonieniem narciarzy na wieczornym treningu na Kasprowym,
- rozdawaniem wjazdówek kołom przewodnickim
- terroryzowaniem włodarzy Krakowa, że na podstawie Lex Szyszko wytną Las Borkowski (w każdym normalnym kraju Dyrektor dawno straciłby za to stołek)
- utrzymywaniem konnego transportu do Moka
- procesowaniem się z PKL ...

itd itd itd

Powinna zajmować się:

- zmniejszaniem odcisku antropomorficznego przez np: wprowadzenie darmowych kibli w Moku, na Kaspro itd, ekologicznego transportu do Kuźnic, wymuszenie na schroniskach zakończenia palenia węglem, popularyzację regli jako celów wycieczek zamiast MOka itd itd itd

Jednym gorzkim zdaniem - tak długo jak ta Frakcja Koniunkturalistó będzie przy władzy TPN konie i Tatry nie mają szans ...
cyklista 2019-07-26 06:45:49
Wszyscy wiedzą... nawet mój pracodawca ?
z boku 2019-07-25 22:52:03
@odpowiadam
autorko bloga ladnie odpowiadasz ale to co ci wygodnie. Nie odpowiedzialas ile koni padlo a ilu ludzi zmarlo.
Odwagi
odpowiadam 2019-07-25 16:21:36
@franek- ile koników juz poszło to cie nie rusza? a nie musiało, gdyby reżim pracy był uregulowany nalezycie. Zresztą częśc koni jeszcze w dobrym stanie mozna odsprzedac, zatrzymac do pracy w innym miejscu, lub na innych warunkach.

@cyklista- wszyscy wiedzą ze masz i miałes interes z tego hejtu na mnie w sprawie Moka. Zero argumentów.
cyklista 2019-07-25 07:20:59
Czyli nic nowego, krętactwo, obłuda i hipokryzja.
franek 2019-07-24 19:05:38
@odpowiadam
"Szantaż ubijanymi konikami w rzeźni jest cienki."


Jaki szantaż? To są fakty a nie szantaż, 400 koników pójdzie do rzeźni i po problemie. Przecież nie zostaną wypuszczone na bieszczadzkie połoniny niczym jakieś mustangi. :D


Co do zmniejszania obciążenia - gdy pierwszy raz szedłem na M. Oko to koniowozy zabierały tylu ludzi ilu się zmieściło, dobrze ponad 20. Ile zabierają teraz? Nawet nie połowę tego. Choć średnia waga pasażera pewnie przez te dwadzieścia parę lat wzrosła :D


Póki co nie muszę z tego transportu korzystać, choć lata lecą i emerytura za pasem. Ale np. moi rodzice będąc pierwszy i pewnie jedyny raz nad M. Okiem dotarli tam tylko dzięki temu, że mogli większość trasy wjechać i zjechać. Takich ludzi też jest sporo, choć na pewno nie stanowią oni większości pasażerów.
Ogólnie rzecz biorąc wolałbym żeby nad M. Oko prowadziła zwykła droga jak np. w Kościeliskiej czy Chochołowskiej, jeździłyby bryczki jednokonne i nie byłoby sporu.

Tu ciekawostka - bywa że bryczka z jednym koniem w Chochołowskiej zabiera nawet pięcioro tęgich pasażerów + woźnicę, też nie chudzinkę. Nie jest to wcale dużo mniejsze obciążenie na jednego konia niż na drodze do Włosienicy. I większość trasy w Chochołowskiej to nie asfalt. A wysiłku koni w Chochołowskiej jakoś nikt nie kontroluje, nie ma protestów, nie ma też żadnych norm.


Tyle z mojej strony.
cenzor w sukience 2019-07-24 15:59:19
Z tym transportem do MO to tak kombinujecie, że dziwie się nie można jechać na rowerze wydzieloną drogą. Może cykliści niech raz w roku zamówią mszę świętą, to władze parku zmienią decyzję.
cyklista 2019-07-24 15:29:50
Mam rozumieć że dalsza eksploatacja koni do MO, z dotychczasowym obciążeniem, zagraża liczebności ich populacji ? Ale w jakim wymiarze ? Na Podhalu, w Polsce, czy na całym świecie ? Coś się Szanowna Pani zagalopowała. Proponuję wolniej, bo zadyszka gwarantowana.
Odpowiadam 2019-07-24 15:07:02
Wystarczy zredukować obciążenie. Tona zdjęta z wozu oznacza wariant dwukonnej dorożki.
Szantaż ubijanymi konikami w rzeźni jest cienki. Dotychczas wiecej koni wycofano z pracy- bo to się dzieje każdego dnia- niż wynosi liczebność tej populacji. Wiec o co kamann? O stwarzanie pozorów ze jest cacy ?
cyklista 2019-07-24 10:45:12
@Abeto, cenię Cię za to, że napisałeś prawdę, "koń poszedł do rzeźni, taka kolej losu." Takiej samej postawy oczekiwałbym od Autorki bloga, niejako osoby zaufania publicznego. Dla ogromnej większości Czytelników żadnego znaczenia nie mają przedstawione przez Nią naukowe tytuły, wzory, wyliczenia, każdy z Nas oczekuje informacji jakim skutkiem może to wszystko się zakończyć. Niestety w tym momencie rozpościera się ściana milczenia.
Abeto 2019-07-24 10:17:57
@bicygiel, wiesz że tu kibicuje pani Beacie z całego serca. To co napisała w komentarzu na FB też daje dużo do myślenia.Aha, sam miałem konia na gospodarce, jak kupiliśmy traktor koń poszedł do rzeźni, taka kolej losu.
cyklista 2019-07-24 09:02:16
@franek, pewnie konie w końcu trafiłby do rzeźni (oby to nigdy się nie spełniło). Ale ile wcześniej byłoby teatralnych protestów w ich obronie przy udziale i wykonaniu osób pokroju autorki tego bloga. Bo najważniejszy efekt medialny, obraz tych pseudo bohaterów idzie w świat (przykład: protesty na trasie do MO) Natomiast końcowe skutki takich akcji, protestów są już najmniej ważne. O tym po pewnym czasie prawie nikt nie pamięta, prawie nikt nie napisze.
RoMuS 2019-07-23 22:03:34
Z tego wynika, że na pracy koni znają się wszyscy poza weterynarzami, hipologami, zootechnikami itp.
asz 2019-07-23 21:39:12
Pani Beato mam dwa pytania:
1. Ile koni padło (nie upadło) na trasie do M.Oka w ciągu minionych 10 lat?
2. Ilu turystów zmarło na w/w trasie w ciągu 10 lat?
Tak dla kolegi pytam.
franek 2019-07-23 20:36:34
Panie Beatko, zgadzam się z panią w 110 procentach - zamiast się "męczyć" pracą, te wszystkie konie powinny natychmiast pójść do rzeźni.
Realista 2019-07-23 17:39:35
Z fijokrami nie macie szans za mało hajsu macie heheheheh.
metr katolicki 2019-07-23 15:38:04
1 mila polska = 8,534 km = 8 staje = 7,99 wiorst rosyjskich = 9332, 89 jard.
cyklista 2019-07-23 15:24:31
Szanowna Autorko, gdyby ziściły się Pani fanatyczno - fantastyczne mrzonki i idea wycofania koni z transportu do MO, to co z nimi począć ? Jaki ma Pani pomysł, ile koni deklaruje Pani przyjąć do Swojego obejścia ?
pytajęcy 2019-07-23 15:21:08
@Tradycyjo:
Kniaź Urusov, wybitny koniarz mówił tak, pod górę oszczedzaj płuca, w dół- końskie nogi...