2017-03-07 16:43:54

Reklama

Blog

ALARM SMOGOWY – ROK 1899

Reklama
Reklama

„Tygodnik Podhalański” doniósł ostatnio, że rekordowa liczba właścicieli starych pieców centralnego ogrzewania, zatruwających zakopiańskie powietrze, postanowiła skorzystać z oferty wymiany pieców w ramach akcji pilotowanej przez Urząd Miasta. To oczywiście bardzo dobra wiadomość, chociaż wciąż w komentarzach pojawiają się głosy sceptyków, którzy wydają się nie wierzyć w szkodliwość zjawiska zwanego smogiem i jego obecność w Zakopanem. A problem mógł być rozwiązany już dawno temu.

     Gdyby w dawnych latach Gmina Zakopane chciała bardziej liczyć się ze zdaniem tutejszej Komisji Klimatycznej, być może nie mielibyśmy problemu zanieczyszczonego powietrza. Wertując dawną zakopiańską prasę przy okazji przygotowywania dokumentacji do nowej książki, znalazłem bowiem bardzo interesujące wzmianki dotyczące walki z dymiącymi kominami przed ponad stu laty!
Otóż w 1899 roku – roku kiedy doprowadzono do Zakopanego linię kolejową i poświęcono nowy kościół parafialny przy dolnych Krupówkach, kiedy na Giewoncie nie było jeszcze krzyża, a Zakopane odwiedziło przez cały rok zaledwie około pięciu tysięcy osób, Komisja Klimatyczna na łamach poczytnego tygodnika „Przegląd Zakopiański” pisała o podjętych przez siebie uchwałach.
     W numerze 2 z 10 sierpnia 1899 roku, w dziale „Wiadomości bieżące” na s.8-9 czytamy między innymi (zachowuję oryginalną pisownię):

     „Komisya Stacyi Klimatycznej powzięła na paru ostatnich swych posiedzeniach kilka ważnych dla uzdrowiska uchwał:
     3) Postanowiono udać się do odpowiednich władz o uzyskanie zakazu palenia węglem kamiennym w Zakopanem w obrębie Stacyi klimatycznej. Sprawa ta może być w przyszłości bardzo ważną dla uzdrowiska. Jakkolwiek Zakopane jest bardzo rozległe i przewiewne, jednakowoż są ulice gdzie dom styka się z domem, na tych ulicach wcale nie byłoby zdrowo gdyby zaczęto palić węglem. Przypominamy w jakim kłopocie znajduje się obecnie Davos z powodu iż w porę nie pomyślano o wydaniu odpowiednich przepisów; miejscowe czynniki poświęcają obecnie miliony, aby złe uchylić”. 
 
     A w kolejnym 3 numerze „Przeglądu Zakopiańskiego” z 17 sierpnia 1899 roku, na stronie 5, w tekście zatytułowanym Sprawa regulacyi Zakopanego (ciąg dalszy) III czytamy: 

     „Z innych przepisów policyjnych żądać należy zakazu opalania budynków węglem, aby uniknąć pyłu i czadu, jakie spalony węgiel zawsze wydaje. Żałować trzeba, że przepis ten nie był wcześniej obowiązujący, byłby on bowiem stanął na przeszkodzie budowie dworca, a zwłaszcza tej nieszczęsnej ogrzewalni lokomotyw w obrębie stacyi klimatycznej”. 

     Gmina nie poparła wówczas postulatów Komisji Klimatycznej w tym zakresie, podobnie jak w przypadku starań o kanalizację Zakopanego opisanych przez Stanisława Witkiewicza w tekście Bagno. I tak od ponad stu lat trujemy się węglem do dziś. Warto wszak pamiętać o przenikliwości i mądrości części dawnych zakopiańczyków, którzy zauważali problem już w 1899 roku. 

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
aa 2017-03-15 12:58:22
wawrzek i tym Twoim podejściem do życia tak mamy jak jest. Jak Ja nie mam to inny też nie może mieć. Widzę że teraz Ci PIS pasuje. Tak jestem przybłędą od trzeciego pokolenia Zakopiańczykiem.
dziadek 2017-03-12 21:55:00
Już w 2009 r. popularny brytyjski ekolog Jonathon Porritt chciał ograniczyć ?nadmierną? emisję dwutlenku węgla do atmosfery i ochronić Ziemię przed globalnym ociepleniem, wprowadzając limity na posiadanie dzieci, zwiększając środki na zabiegi aborcji i rezygnując z leczenia ciężko chorych.
Zdaniem ówczesnego szefa brytyjskiej Komisji Zrównoważonego Rozwoju (ekologicznej instytucji rządowej), najprostszym sposobem walki z globalnym ociepleniem byłoby zmniejszenie populacji. Ludzie bowiem ? oddychając ? emitują duże ilości szkodliwego jakoby dla środowiska dwutlenku węgla.
Aby ograniczyć liczbę ludzi, należałoby zatem zaprzestać refundowania drogich leków przeznaczonych dla ciężko chorych pacjentów (zgodnie z zasadą: im mniej ludzi, tym lepiej) i zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na dotowanie aborcji oraz antykoncepcji. Jonathon Porritt zaznaczał wówczas, że priorytetem rządów całego świata powinno stać się znacznie bardziej restrykcyjne planowanie rodzin obywateli.

Więcej w artykule - Recepta na ?świat idealny? na blogpublika.com
Janowski 2017-03-11 18:46:07
@janowsky Tak , ta zmiana jest lepsza od lewackich złodziei z PO , PSL , SLD i wszelkiej maści lewusów przyklejających sobie cudzą gębę pro społeczną .
do janowsky 2017-03-11 14:22:44
Toć przecie minister Szyszko powiada, ze spalanie ( węgla czy starych mebli z UE) jest eko :) A to jest Pana Dobra Zmiana ...
Janowski 2017-03-10 12:31:11
Śmieszne wywody kto Ceper a kto Góral - jakie to ma znaczenie w związku ze smogiem . Smog to efekt fiskalnej polityki rządu , który paliwa ekologiczne obkłada daninami czyniąc je drogimi przy okazji utrudniając pozyskiwanie ich wszelkimi możliwymi sposobami np. podatek VAT na produkcji energii elektrycznej , akcyza ,wymienniki ciepła ,ogniwa fotowoltaiczne ,solary . Wszelkie akcje propagujące wykorzystanie tych źródeł są zwykłą propagandą podobnie jak CO2 zwłaszcza handel jego produkcją po przez korupcyjne fikcyjne firmy ( Francuski sąd uznał ten proceder za największą aferę na świecie ) . Szkoda że ta banda pseudo ekologów jeszcze nie nakazała mi założenia licznika giga dżuli na mojej instalacji solarnej po to bym musiał płacić VAT za tą ekologiczną energię . Takich kretyńskich pomysłów są setki np. podatek od powierzchni dachów , szkoda że nie od rozmiaru butów . Czytając wasze komentarze , prawie wszystkie , można śmiało stwierdzić że kretyństwo zaczyna być normą społeczną , to efekt indoktrynacji UE za sprawą medialnego przekazu . Jak myślicie że kupując Polski węgiel wydobywany przez niemiecką spółkę w Polsce , która napisze na nim że już jest ekologiczny , to efekt ekologiczny nastąpi ? To takie samo pitolenie bzdur jak geotermia w Zakopanem oczywiście na gaz . W Bańskiej woda geotermalna ma 85 stopni , do Zakopanego jest z Bańskiej 18 km , spadek temperatury na 1 km jest 5 stopni , 18 x 5 = 90 , 85-90= -5 taką temperaturę powinna mieć woda po dotarciu do Zakopanego , na szczęście grunt ją trochę podgrzeje i po dotarciu do zakopanego miała by ok 5 stopni . Więc proszę nie pier........ ć o geotermii w Zakopanem . Aby cały program geotermalny miał sens powinno powstać , tak jak w projekcie 7 odwiertów geotermalnych na terenie Zakopanego i okolicy . Basen Antałówka ma zaczopowany odwiert geotermalny i ciepła woda idzie z kotłowni na Nowotarskiej - aż żal bo 40 lat ta woda płynęła z rury do kanalizacji , przy okazji zasilając bajorko z gorącą wodą w której wielu z nas się taplało nawet w zimie . Czy wszystkim specom od indoktrynacji medialnej wydaje się że my wszyscy chorzy jesteśmy na pomroczność jasną ?
Ps. Pozdrawiam
ceper z Zakopanego 2017-03-08 22:48:49
Panie Wawrzemk ale pan pier...... wy cepry. Teraz cepry z warszawki powykupywały sobie mieszkanka i na pewno mają gdzieś czym są opalane. A od Zakopiańczyków się Pan od wal. Palimy tym co cała Polska bo nie ma przepisów to po pierwsze bo taniej to po 2 a po 3 gdyby geotermia była jeszcze bardziej dostępna lub inne tańsze np pelet, gaz to na pewno sytuacja była by inna.Niestety lobby. Teraz jak chce mieć w domu gaz a jest za miedzą jakieś 50 m to nikt mi tego gazu nie udostępni a już na pewno życzliwy sąsiad! Wiec nie gadaj Pan bzdur wy wy wy a sam pan pali węglem lub ma energię w domu z węgla. Nasza wina że system zje.... chany. A tak na marginesie porównaj sobie Pan ceny w sklepach u nas lub na stacjach a u was np. w warszawiE.. i popatrz Pan na zarobki. Nie każdy Zakopiańczyk wynajmuje !
Jacek Sparow 2017-03-08 09:06:12
Wawrzek nie narzekaj na tych ceprów i Zakopiańczyków. Gdyby nie oni dalej pasałbyś owce w dopapranych portkach bukowych jak Twój dziadek i pradziadek i pra pradziadek. A tak to wozisz ich swoim 20 letnim busem i zgarniasz łatwą kasiore.
realista123 2017-03-08 07:56:15
Piec ma wielkie znaczenie, oczywiście jest to półśrodek, ale dużo zmieniający. Po zmianie pieca na ekogroszek i dobrym ustawieniu parametrów (na co trzeba poświęcić czasem parę tygodni) dym jest prawie nie zauważalny. Sąsiad z olejowym bardziej kopci ode mnie. Jak ktoś się nauczy palić w starych piecach (górnego spalania - palenie powinno być od góry do dołu) to też nie będzie tragedii pod warunkiem że węgiel to węgiel a nie jakiś odpad.
mega 2017-03-08 07:42:41
Odgrzewane kotlety! Może zaświeci Pan wreszcie swoim światłem a nie odbitym
młoda 2017-03-07 19:49:23
Co Wy wypisujecie ,skąd wzięliście niby taki zapis ?W Zakopanem w ówczesnym roku palono tylko drzewem,węgla tam nikt nie dowoził -kogoby tam niby było na niego stać -stały same małe drewniane chałupy w których rozpalano najczęściej tylko żeby coś ugotować ,czy zagrzać wodę do umycia się i na noc by nie zamarznąć .A sąsiednie wioski przepychu też nie widziały .Dajcie już spokój naprawdę ,było tam jedynie nieliczne rzemiosło i ludzie wypasali owce i to tyle .Jakie pięć tysięcy osób i gdzie oni niby nocowali pod chmurką ?Panowie przyjeżdżali ale nielicznie ,najazd na Zakopane faktycznie zaczął się dopiero w latach 60-tych.To bardzo długo była zapadła wieś -nawet bardziej niż wsie obecne-które teraz są faktycznie miastami .O czym ktoś bredzi? Ludzie z samego Zakopanego jeszcze do tej pory są dość mocno zacofani i myślą ,że wszystko ma być jak w Chicago .Prawdziwej Ameryki raczej nie znają.
>(( 2017-03-07 19:37:20
Już wtedy wiedzieli że szkodzi opał, a nie piec więc wymieniając piece paląc w nich tym samym gó.nem niczego nie zmienimy. Jedynie dopłaty do geotermii, gazu, oleju lub prądu mogą zmienić sytuację.
wawrzemk mrac 2017-03-07 18:46:13
W 1899 roku w Zakopanem mieszkało niecałe 6 tys osób!(prawie 100 procent rodowici górale),teraz mieszka od 26 do 29 tys, z czego 70 procent mieszkańców to tzw przybłędy (potocznie "Zakopiańczycy")czyli osoby w żaden sposób nie związane dawno pokoleniowo z regionem! Głównie to właśnie Wy "Zakopiańczycy" (cepry) ,sprowadzając się tutaj od ponad 100 lat zanieczyszczacie powietrze!,to wy cepry kupujecie tutaj mieszkania ,to wy stawiacie coraz większe chałupy ,po to tylko żeby wynająć innym ceprom,wiec kto jest odpowiedzialny za jakość powietrza w Zakopanem jak nie Wy??
  • PRACA | dam
    PRZYJME pracownika do zakladu kusnierskiego
    Tel.: 601504522
  • PRACA | dam
    Firma Budowlana zatrudni cieślę szalunkowego, murarza, zbrojarza, ociepleniowca. Zapewniamy stałą pracę, dojazd, zakwaterowanie i dobre zarobki,
    Tel.: tel. 535 372 746
  • PRACA | dam
    Restauracja Termy Szaflary ZATRUDNI PIZZERA
    Tel.: 698694677
    E-mail: restauracja@termyszaflary.com
    WWW: www.termyszaflary.com
  • PRACA | dam
    Przyjmę do pracy w Karczmie w Czorsztynie kucharkę/ pomoc kuchenną od zaraz.
    Tel.: Tel. 509920018
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    YORKI - SZCZENIĘTA -
    Tel.: 574 496 394
  • PRACA | dam
    KIEROWCA SAMOCHODU CIĘŻAROWEGO - Firma IDS SERVICE Sp. z o.o. poszukuje do pracy Kierowców Samochodów Ciężarowych (wywrotka) do pracy w delegacji. Wymagania: Prawo jazdy C, CE. Oferujemy umowę o pracę + bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Kontakt: 609402828
  • PRACA | dam
    OPERATOR MASZYN BUDOWLANYCH - Firma IDS SERVICE Sp. z o.o. poszukuje do pracowników do pracy (w delegacji) na stanowisko Operatora maszyn budowlanych; Koparki, koparko-ładowarki, walce drogowe, spycharki. Wymagania: Prawo jazdy min B uprawnienia Koparki jednonaczyniowe klasa II, Koparko-ładowarki, Walce drogowe. Oferujemy umowę o pracę + bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Kontakt: 609402828
  • PRACA | dam
    PRACOWNIK WYPOŻYCZALNI ROWERÓW w Sromowcach - tel.602 25 11 66
  • PRACA | dam
    FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A., WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKA: ZASTĘPCA KIEROWNIKA SKLEPU ORAZ SPRZEDAWCA - KASJER W ZAKOPANEM I NOWYM TARGU. TEL. 668 333 831
  • PRACA | dam
    RESTAURACJA MAŁA SZWAJCARIA, ZAKOPANE, ZAMOYSKIEGO 11 ZATRUDNI: KELNERKĘ, POMOC KUCHENNĄ, KUCHARZA -
    Tel.: 600 07 61 07.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM DZIAŁKI ROLNE: NR 42 OBRĘB 22 o pow. 0,1095 ha i NR 34/2 OBRĘB 22 o pow. 3822 ha. Zakopane.
    Tel.: 666 988 922.
  • PRACA | szukam