2011-10-18 15:00:50

Reklama

Najbiedniejsi potrafią oszczędzać

Reklama
reklama
Reklama

- Trzeba się cieszyć, że nasza gmina jest biedna, a prowadzi milionowe inwestycje - przekonuje Józef Babicz. O sprzedaży Baligówki, sposobach na przyciągnięcie turysty i planach na przyszłość z wójtem gminy Czarny Dunajec rozmawia Monika Para.

- Wg ostatniego rankingu \"Rzeczpospolitej\" na najbogatsze gminy Czarny Dunajec znalazł się na 3. miejscu od końca. Jak się żyje w najbiedniejszej polskiej gminie?

- Nie ma wielkich zakładów przemysłowych, a kwoty uzyskiwane z samych podatków nie starczają nawet na opłacenie kosztów oświetlenia i odśnieżania dróg. Najbiedniejsza gmina wykonuje jednak ogromne inwestycje i z tego trzeba się cieszyć. Unikamy zbędnych wydatków. Nie mam pomocnika - wicewójta. Zlikwidowałem wszystkie służbowe telefony komórkowe. To tylko wybrane przykłady oszczędności.

- Czy gmina wystarczająco stara się o pozyskiwanie środków z zewnątrz? Jakie jest jej obecne zadłużenie?

 - Przez 8 lat pozyskaliśmy na zadania gminne 40 mln zł dofinansowania, inaczej nie byłoby tylu inwestycji: 3 orliki, sale gimnastyczne przy każdej szkole, szkoła w Czarnym Dunajcu. Dzięki współpracy z powiatem nowotarskim i samorządem województwa małopolskiego wyremontowaliśmy wiele dróg. W tym roku budżetowym wydaliśmy ponad 10 mln zł na szkolnictwo. Obecne 40-procentowe zadłużenie gminy mieści się w normie. Ostatnio wzięliśmy kredyt 12 mln zł - jeśli nie wykorzystamy pieniędzy, oddamy je w ciągu 3 lat. Jeden z marszałków powiedział, że wójt, który nie pożycza, i nic nie robi, nie jest dobrym wójtem.

- Dlaczego gmina sprzedała swój majątek - 5 ha ziemi - na Baligówce?


- Przez 5 lat nikt nie chciał tego wydzierżawić. Zaczęła się budowa szkoły w Czarnym Dunajcu i potrzebowaliśmy pieniędzy. To była słuszna decyzja i została podjęta po akceptacji mieszkańców na zebraniu wiejskim. Tereny były nieużytkami, a teraz właściciel prowadzi działalność i nam płaci podatki. Jest szansa, że teren zostanie przekształcony na rekreacyjny, z ciekawą ofertą dla turystów. Było jednak kilka błędnych decyzji - nie zgodziliśmy się na wynajęcie starego budynku szkoły w rynku. Przedsiębiorca oferował czynsz 7 tys. zł miesięcznie. Niektórzy radni zaprotestowali i budynek stoi pusty.

- Czarny Dunajec nie jest gminą turystyczną. Co zrobić, aby przyciągnąć turystów? Czy gmina podejmuje w tym celu jakieś działania?

- Stacji narciarskich jest już za dużo, poza tym nie mamy szans dogonić np. Białki Tatrzańskiej. Moim marzeniem jest wybudowanie sztucznego lodowiska przy szkole w Czarnym Dunajcu. Za rok ruszymy z inwestycją. Powstanie obiekt sportowy z prawdziwego zdarzenia: w jednym miejscu orlik, 2 sale gimnastyczne i lodowisko. To powinno przyciągnąć turystów. Od tej zimy będzie można korzystać z tras biegowych na ternie gminy. Mamy projekt szlaku rowerowego, przebiegającego przez znaczną część gminy, aż do granicy ze Słowacją. Jeżeli uda się go zrealizować, powstaną kolejne szlaki - pętle - łączące się z nim.

- Gmina nie dostała jednak dofinansowania z \"Natury 2000\" na budowę ścieżki rowerowej.


- Niestety, nie mamy żadnych korzyści z \"Natury 2000\". Na budowę szlaku rowerowego będziemy starać się o pozyskanie środków UE, ponieważ koszty są ogromne - ok. 2 mln euro. Jeżeli to się nie uda, postaramy się sami wybudować ścieżkę.

- Wystartuje pan po raz 4. w wyborach jako kandydat na wójta?

- To będzie dla mnie tematem do przemyślenia za 3 lata. Nie muszę już pracować, ale \"wójtowanie\" to moje hobby. Chciałbym jak najwięcej zrobić dla gminy. Przyjąłem wielu młodych pracowników, trzeba ich przyuczyć do pracy w urzędzie. Gminą powinien kierować ktoś z dużym doświadczeniem, aby nie pozwolić sobą manipulować. W urzędzie musi być dyscyplina i rodzinna atmosfera. Drzwi do mojego gabinetu zawsze są otwarte i każdy może wejść bez zapowiedzi. Nie mam nic do ukrycia.

mon
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
śwarny 2013-01-21 18:31:40
ej ludziska ludziska jus tak lobcyrniocie tego nasego wojta a kto go wybiyroł jak nie wy niyk sie ino kozdy na sobie przypaczy i pomysli co zrobiył w zyciu . Bo stego co jo wiym to zrobiył w nasyj gminie duzo niyk ino ktory sprobuje zrobic co wojt a bedzie wiedzioł ze chłodzi w portkach a nie w spodnicy .a zreśtom w swoim casie uwidzimy co inni potrafioa .....HEJ...
wsiokPodhalański 2011-11-23 10:37:14
Ty Swój! Dla kogo ty jesteś swój? Dla Niemców, Ruskich, Żydów czy dla kogoś jeszcze innego?
21 lat 2011-10-24 00:36:37
Witam wszystkich!!!
Śledzę komentarze od czasu kiedy pojawił się artykuł na stronie. Po przeczytaniu ich nasuwa się kilka wniosków. Po pierwsze widać wpisy opozycji, której nie można odmówić racji z płynącego przez nich oburzenia z rządów obecnego wójta. Z drugiej strony widzę sprzymierzeńców wójta, którym nie można mieć za złe że bronią pana Babicza. Jednak co najbardziej mnie przeraża to spór miedzy jednymi i drugimi. Wasze komentarze często bywają nie rzeczowe nijak nie odnoszą się do sedna sprawy a co najgorsze pełne są złośliwości, nędznego sarkazmu. Jeden obraża drugiego. Widać klasę i poziom debaty. Pozdrawiam niezadowolony 21
bliski 2011-10-21 19:59:28
Ktoś napisał, że pracownicy wychodzą w celach służbowych w godzinach pracy, można się z tym zgodzić. Ale - pani Wójcie - to są fakty (powinien się pan tym zająć), pani skarbnik o godz. 14.30 zagląda do Steskala, do apteki. Czy to jest wyjście służbowe? Czy wszystko gra? No chyba, że potem siedzi po godzinach i te wyjścia odpracowuje.
Dzianisan 2011-10-21 18:18:59
@ Sigma 1 z wójta to się śmiejecie że nie umie obsługiwać komórki.Co jest nieprawdą .Niestety za to ty nie umiesz posługiwać się komputerem i nie masz zielonego pojęcia o zasadach jakie panują w internecie.Pretensje to miej do siebie a nie do moderatora.Zachowaj nas Panie od takiego zawistnego i obłudnego urzędnika.Myślę że nigdy nie będzie ci dane rządzić gminą !
dunajcon 2011-10-21 14:47:47
Ktoś to będzie musiał kiedyś się rozliczyć ,Gmina ma Skarbnika to się rozliczy Pani P nie jednego Wójta rozliczyła to i tego wyprowadzi na prostą, to się nazywa budowanie Kredytu,,
Sigma 1 2011-10-21 12:00:56
Pozdrawiam Moderatora, 3 wpisy nie mieszczona na stronie mimo komentarza „przyjety”, czyżby tak silna cenzura.

Od moderatora: Proponuję przepisanie tych zablokowanych wpisów, wydrukowanie i przesłanie do redakcji pocztą na adres w zakładce kontakt pod WŁASNYM NAZWISKIEM, wtedy zostaną z pewnością opublikowane.
lat 20 2011-10-21 10:23:07
zgadzam sie z ,,lat 21\"
wszystko to jest robione pod publike - zatrudnianie młodych urzędników którzy w wiekszości sie objają - odwalą swoje a reszte nic ich nie obchodzi. Jak sie zachodzi do gminy to ,,nikt nic nie wie\" a siedzi ich tam z 70 - w dodatku za nasze pieniądze. Dobrze podsumowane to hobby wójta... jeżeli 1.200 mln złotych miało kosztować takie hobby to ja zdecydowanie dziekuje - bo w sumie tyle przez te wszystkie lata sie uzbierało. Wszystko wydaje sie kolorowe jak sie wchodzi do pięknie wyremontowanego urzędu gminy - widzi sie winde za 360 tys ( mimo tego ze mogła być za 180) , pięknych młodych urzędików. Nie widzi sie niestety tych finansowych problemów z którymi bedą borykać sie następni wójtowie....
21lat 2011-10-20 21:11:17
Najbiedniejsza gmina wykonuje jednak ogromne inwestycje i z tego trzeba się cieszyć. – cieszmy się że inwestycje są ale kosztem potwornego zadłużenia, które będziemy musieli spłacać my- młode pokolenie. Gmina zadłużona na kilkadziesiąt milionów – Gratuluję panie wójcie.
Unikamy zbędnych wydatków. Nie mam pomocnika – wice wójta. Zlikwidowałem wszystkie służbowe telefony komórkowe. To tylko wybrane przykłady oszczędności.- Brak wice wójta tłumaczy wysoką pensję w okolicach 12000 zł (premier Polski dostaje 13000zł) Likwidacja telefonów służbowych brak komunikacji urzędników i haos w załatwieniu jakiejkolwiek sprawy w UG
Jeden z marszałków powiedział, że wójt, który nie pożycza, i nic nie robi, nie jest dobrym wójtem.- Wójt chyba nie pamięta godności marszałka( niedziwny się wiek robi swoje) Czy marszałek nie wspomniał, że bezsensowne zadłużanie gminy jest delikatnie mówiąc głupie?
Tereny były nieużytkami, a teraz właściciel prowadzi działalność i nam płaci podatki. Jest szansa, że teren zostanie przekształcony na rekreacyjny, z ciekawą ofertą dla turystów. Tak ciekawe nieużytki  Przedsiębiorca zrobił piękny użytek 5 ha lasu wycięte a drzewo sprzedane. „Jest szansa” to mało rzeczowy argument.
Za rok ruszymy z inwestycją. Powstanie obiekt sportowy z prawdziwego zdarzenia: w jednym miejscu orlik, 2 sale gimnastyczne i lodowisko. To powinno przyciągnąć turystów. Od tej zimy będzie można korzystać z tras biegowych na ternie gminy. Mamy projekt szlaku rowerowego, przebiegającego przez znaczną część gminy, aż do granicy ze Słowacją. Jeżeli uda się go zrealizować, powstaną kolejne szlaki - pętle - łączące się z nim. Komentarz krótki „jest szansa” ale nie wróże że na sukces
Niestety, nie mamy żadnych korzyści z \"Natury 2000\". Na budowę szlaku rowerowego będziemy starać się o pozyskanie środków UE, ponieważ koszty są ogromne - ok. 2 mln euro. Jeżeli to się nie uda, postaramy się sami wybudować ścieżkę. Ciekawe co powiedzą na to twórcy programu „ Natura 2000” . Pamiętajmy, że uda są dwa : albo się uda albo się nie uda. Zadłużenie gminy jest tak duże że kolejny kredyt nie wchodzi w rachubę, tak więc o ścieżce i lodowisku raczej możemy poważyć razem z wójtem
Nie muszę już pracować, ale \"wójtowanie\" to moje hobby. Hmm czyli mamy rozumieć że przez okres panowania wójt Babicz nie pracował lecz tylko uprawiał swoje hobby. Ciekawe, Bardzo ciekawe. Szybko policzmy 10 lat hobby na stanowisku wójta razy plus minus 10000 zł daje nam 1mln 200tys zł za hobby. Musze skończyć z filatelistyką.
Przyjąłem wielu młodych pracowników, trzeba ich przyuczyć do pracy w urzędzie. Teraz pytanie ilu. Wydaje się przebywając w urzędzie żę sporo bo cały czas urzędnicy w godzinach pracy wchodzą wychodzą a załatwienie spraw nie skróciło się. Licząc delikatnie że zatrudnionych jest około 30 pracowników każdemu pensja ok. 1500zł. Policzcie sami. To jest przykład tych oszczędności.
husiu 2011-10-20 15:14:21
Antoś może to wygląda że jestem pracownikiem UG, ale niestety mylisz się. Natomiast zapewne jak każdy, znam się z kilkoma osobami, które tam pracują. Odnośnie tych wyjść, skąd wiesz czy dany pracownik nie wyszedł służbowo? Druga sprawa KP przewiduje po każdej godzinie przed komputerem 5 minut przerwy, dodatkowo po 6h przed komputerem przysługuje pracownikowi dodatkowe 15min przerwy, ten czas można sumować, ale nie pracownik nie może go wykorzystać na koniec pracy. Do tego każdemu w każdej pracy należy się 15min przerwy śniadaniowej. Czy uważasz, że w tym czasie pracownik nie może wyjść kupić sobie bułki? Stary, czasy stalinizmu czy hitlera dawno się skończyły, ale jak widać, niektórym w głowie ciągle tkwią tamte metody. Powodzenia i oby ciebie w pracy nikt tak nie kontrolował!
antoni 2011-10-20 05:15:31
Husiu,to dlateg Was tak duzo w godzinach pracy chodzi po rynku ze nie macie co robic w Urzedzie,.Wiesz ile Wy Nas wszystkich kosztujecie.
husiu 2011-10-19 19:04:48
jeszcze jedno, urząd to nie prywatny folwark i wierz mi, że są kontrolowani przez różne instytucje niemal każdego roku, tak PIP jak i RIO i tym podobne. Gdyby było tak jak mówisz, to te nieprawidłowości byłyby wychwycone zanim być ty się o nich dowiedział, i dowiedzielibyśmy się o tym nie od jakiegoś tam anonimowego Antoniego, a z gazet czy telewizji!
husiu 2011-10-19 19:01:46
Antoni, 30 pracowników więcej od czego? Bo nie bardzo rozumiem, skąd wiesz, że jest 30 pracowników więcej? Może porównujesz do kadencji p. Dzielskiego, do czasów kiedy komputery dopiero wchodziły do urzędów, nie było takich przetargów jak dzisiaj, nie było Polski w UE i nie było środków z UE, nie robiło się dróg i w ogóle wtedy wystarczyłoby 8 pracowników? Nie bierzesz pod uwagę, że od czasów p. Dzielskiego urzędy w całej Polsce się zmieniły, a stanowisk urzędniczych przybyło, bo zmieniło się od tego czasu bardzo wiele i dzisiejsze urzędy nie są tym samym co były, stanowisk urzędniczych przybyło nie tam gdzie już ktoś był zatrudniony, a może na zupełnie nowych, które kiedyś nie istniały?! A może zazdrościsz, że nie pracujesz w urzędzie? A kto bronił ci złożyć papiery i postarać się o jakieś stanowisko? A może nie masz wykształcenia? A może już składałeś, tylko okazało się, że nie masz kompletnie zielonego pojęcia o pracy w urzędzie? Krytykować każdy potrafi, ty sie weź do swojej roboty i patrz, żeby ktoś ciebie nie krytykował non stop! Nie czyń bliźniemu, co tobie nie miłe! Nie chcesz być obgadany, to nie obgaduj!
Antoni 2011-10-19 00:24:04
Niema wice Wojta ale jest 30 pracownikow wiecej.Jak niema telefonow komorkowych to zlikwidowac stacjonarne i komputery.Jak bieda to bieda.Haj.
uoscypek 2011-10-18 21:39:34
niechaj zgadne: bo nie wie??
romb 2011-10-18 21:13:08
A toś dobrze trafił. a ile nagrabił udziałów w tej wsplłnocie, to nie piszesz. Dlaczego?
husiu 2011-10-18 21:11:35
alias czy ty do wszystkiego musisz mieszać polityke? Mamusia powiedziała, że PO złe i dlatego tak piszesz? Następny, który niczym w życiu nie może się pochwalić, ale krytykować to może wszystkich i wszystko. Czy my Polacy musimy być wszyscy tacy? Jeden na drugiego nadaje, ten robi źle, tamten nie dobrze, ale jakoś u nas ten kryzys jakoś bardzo nie zawitał i gdyby nie mówili o nim nic w telewizji, to nawet byś nie wiedział, że on jest. Bez problemu można poznać za jaką partią obstajesz, tylko zwolennicy jednej parti zachowują się właśnie w ten a nie inny sposób, po prostu fanatycy, chorzy ludzie, sekta.
Kret 2011-10-18 20:53:59
Ja bym wam radził od,,,,,,,ić się od pana Babicza dużo zrobił i jeszcze może zrobić , Zapomnieliscie kto nam lasy bronił w Spulnocie bez przerwy jest Prezesem w Witowie pomimo swojego wieku bardzo jest rzetelny,
alias 2011-10-18 20:46:48
@swój. Jak katol buduje to cie to mierzi, ale jak twój ryży ,,, j i cudotwórca donaldinho buduje z ulizanym Czarusiem całą POlskę, też ją zadłużając z tego POwodu, wtedy ma w tobie, pajacu, POklask, nie ? I te kredyty sam będziesz spłacał, czy ci \"powaleni katole\" też?
PO...bało to ciebie, POstęPOwy prymitywie, i to są dopiero jaja
Dzianisan 2011-10-18 20:38:49
Ty @swój zdecyduj się co lepsze brać kredyty czy nie brać? Bo w innym artykule o gminie CD piszecie że :\"a pozyskanie 40 milionów za 9 lat to naprawdę niewiele w porównaniu z innymi gminami\" To w końcu przyczepcie się do czegoś konkretnego a nie raz tak nie dobrze a za chwilę co innego piszecie.
Dzianisan 2011-10-18 19:54:26
Prostaki i prymitywy czepiają się tylko wójtowego wieku.Brak im argumentów aby wskazać co oni zrobiliby lepiej.
husiu 2011-10-18 19:29:29
Myślę właśnie, że te osoby, które najwięcej krytykują są właśnie otoczenia tych co przy tym korycie byli a nic nie zrobili, jedynie pod siebie grabili. Jedynie kąsaniem i mściwością mogą przewyższyć Babicza, bo z inteligencją są na bakier. Człowiek inteligentny się tak nie zachowuje. Zamiast pochwalić, to znaleźć nawet w najlepszych i godnych pochwały czynach coś czym można by dokopać.
swój 2011-10-18 19:28:07
Tak zgadzam się, wójt to Bob budowniczy. Buduje i buduje i kredyty bierze :)
Nastepcy będą mieć co spłacać. Aaaa i jeszcze inwestuje w szkoły, które do gmi ny nie należą, a do katoli. Patrz Czerwienne i Stare Bystre. Amen!
A pewna wspólnota z Czarnego Dunajca, to nawet modli się za niego. To są jaja. Powaliło tych katoli
Snikki 2011-10-18 18:57:08
Przynajmniej w tym przypadku ludzie najlepiej wiedzą co zrobił wójt w każdej kolejnej kadencji.To oni go wybrali bo widocznie inni mu do pięt nie dorastają.To was najbardziej boli,boli was też brak dostępu do koryta.
husiu 2011-10-18 18:31:00
Za tego Wójta przynajmniej coś się dzieje w gminie, robi się drogi, buduje szkoły, sale gimnastyczne (pełnowymiarowe a nie jak kiedyś), orliki, teraz dojdą solary i można tak wymieniać. Niestety za poprzedników nic oprócz picia się nie działo, niech mi ktoś pokaże co było zrobione (nie spartolone). Winda to duży krok na przód - i to nie dla Wójta, bo on z tej windy akurat chyba ani raz nie skorzystał, winda jest dla osób niepełnosprawnych (których zresztą gmina zatrudnia) i osób w podeszłym wieku, które również chcą coś załatwić w gminie. Winda to wymóg UE, a kto twierdzi, że winde zrobił dla siebie samego Wójt, to jest po prostu idiotą, który zanim coś napisze, niech się najpierw zastanowi. Potraficie tylko narzekać, kąsać, najlepiej napisać że jeszcze pracownicy gadają, bo może to go dziabnie i zaboli. Niestety mój drogi, pracownicy UG chwalą sobie obecnego Wójta, zresztą chwalą go nie tylko pracownicy, co zresztą widać było na wyborach.
bliski 2011-10-18 18:01:24
No dowalił tym wójtowaniem. Mógł jeszcze dodać, że jest bardzo słynny w Polsce. Ma 74 lata! :) Panie WÓjcie życzymy 100 lat, nie, nie 200 i 4 kadencji. Nawet pańscy urzędnicy się śmieją, że windę se Pan już zrobił, jakby co
kazeksz 2011-10-18 16:11:25
No koledzy samorządowcy, wiecie już czym jest dla Babicza wójtowanie? A Wasze hobby? Potem dziwić się dlaczego ta gmina jest biedna? bo ma takich wysokich lotów wójta!!!! Zadaniem wójta jest rozwijanie gminy a nie zbieractwo kolejnych kadencji.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię do pracy w sklepie wielobranżowym. Od zaraz na stałe.
    Tel.: 507466798
  • PRACA | dam
    Aqua Park Zakopane zatrudni PRACOWNIKA OBSŁUGI SPRZĄTAJĄCEJ. Tel. 602 263 516 lub 1820 63730 w.21.
  • PRACA | dam
    Zajazd Górski Kuźnice zatrudni KELNERKĘ / KELNERA. Tel. 601 268 550 lub 1820 63730 w.21.
  • PRACA | dam
    Restauracja TERMY SZAFLARY zatrudni KELNERA/KELNERKĘ na pełny etat
    Tel.: 698694677
    E-mail: Restauracja@termyszaflary.com
    WWW: www.termyszaflary.com
  • PRACA | dam
    Zatrudnię SZPACHLARZY, MALARZY. 731 877 220.
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJE, REMONTY - WYKOŃCZENIA WNĘTRZ.
    Tel.: 609066503
  • PRACA | dam
    Restauracja w Nowym Targu zatrudni na stałe KELNERKĘ/RECEPCJONISTKĘ. 607 888 555.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia LOKAL/HALA 450 m2 - Nowy Targ, Sikorskiego. 609 55 66 77.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    MIESZKANIE W KRAKOWIE, PODGÓRZE, 47 m2, umeblowane, do zamieszkania od zaraz. 600 290 390.
  • PRACA | dam
    Firma budowlana zatrudni pracowników budowlanych do pracy na terenie kraju i Słowacji. Zapewniamy dowóz do miejsca pracy, zakwaterowanie, jeden posiłek dziennie oraz zjazd raz w tygodniu do miejsca zamieszkania. Wynagrodzenie około 4-5 tysięcy zł/miesięcznie. Kontakt telefoniczny 502 418 740.
  • PRACA | dam
    Pilnie zatrudnię 2 lektorów j. angielskiedo w Nowym Targu i w Zakopanem. 600 393 500
  • PRACA | dam
    Pensjonat Silverton w Białce Tatrzańskiej zatrudni osobę do pracy na recepcji/do prowadzenia małego pensjonatu na cały etat.
    Tel.: 185330400
    E-mail: kontakt@silverton.info.pl
    WWW: pensjonat-silverton.pl
  • PRACA | dam
    FIRMA BUDOWLANA ZATRUDNI: CIEŚLĘ, DEKARZA. 600 38 38 52
  • PRACA | dam
    HOTEL "TATRY" na Polanie Zgorzelisko zatrudni KELNERKĘ/KELNERA z możliwością zakwaterowania. Tel. 506 129 438 lub 1820 63730 w.21.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ: KUCHARZA/-KĘ, KELNERKĘ - RESTAURACJA MAŁA SZWAJCARIA, ZAKOPANE, ZAMOYSKIEGO 11 -
    Tel.: 600 07 61 07.
  • PRACA | dam
    OPIEKUNKI MEDYCZNE ZATRUDNIĘ -
    Tel.: 503 650 903.
  • ZDROWIE I URODA
    Agencja MEDICUS - opieka nad seniorem,
    Tel.: 503 650 903,
    WWW: opiekunkimedyczne.info
  • PRACA | dam
    Restauracja Bajera w NT zatrudni KELENRKI.