2013-05-04 13:38:00

Reklama

Uprzykrzyć życie 3 kubkom

Reklama
reklama
Reklama

Z mł. inspektorem Dariuszem Urbanikiem, komendantem zakopiańskiej policji, rozmawia Paweł Pełka.

- W Zakopanem jest pan od przeszło 2 tygodni, poproszę o przedstawienie się, także od tej prywatnej strony.

- Mój staż w policji to 22 lata, jestem żonaty, mam dwoje dzieci, ulubionego psa, mieszkam w Nowym Sączu, teraz przeniosłem się w góry, tutaj rozpocząłem przygodę z zakopiańską policją. Co do wolnego czasu, to na razie go nie mam, natomiast jeśli chodzi o hobby, są to dobra książka i film.

- Przez te 2 tygodnie przyglądał się pan pracy policji w Zakopanem?

- Przyszedłem tutaj ze struktur policji zwalczającej przestępczość zorganizowaną. Tutaj stoją przede mną zupełnie inne wyzwania. Na razie zbieram wiedzę na temat funkcjonowania jednostki. Ściągnąłem z komendy wojewódzkiej protokoły po kontrolach, które odbyły się w pionie kryminalnym i prewencji. Razem z zastępcami zapoznajemy się z nimi i przyjdzie czas na wnioski.

- Będą to także wnioski personalne?

- Nie wykluczam tego, ale dziś nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie.

- Zamierza pan współpracować z samorządami?


- Do takiej obligują nas ustawy. Mogę powiedzieć, że stawiam na współpracę z samorządami, ale jak ona będzie wyglądać, powiem po spotkaniach z panem starostą czy burmistrzami. Będę chciał, aby mieszkańcy i turyści czuli się bezpiecznie w powiecie tatrzańskim. Chcę określić najbardziej zagrożone tereny i wysyłać tam większe policyjne siły. Chcę także w czasie długiego weekendu wzmocnić jednostkę o policjantów z komendy wojewódzkiej i mam nadzieję, że w czasie, gdy przyjadą tu tysiące turystów, że policja będzie widoczna.

- Od wielu lat nikt nie może uporać się z oszustami od 3 kubków. Może uda się to panu?

- Śledzę fora internetowe, m.in. Tygodnika Podhalańskiego, i widzę, że jest to jeden z głównych problemów mieszkańców i przyjezdnych. Przeglądałem już zestawienia statystyczne za 2 kwartały. Wiem, że policjanci 36 razy reagowali pozytywnie, nakładane były przez sąd kary. W zeszłym roku organizator tego procederu został aresztowany. Gra w 3 kubki jest specyficznym procederem w takich miejscowościach, jak Zakopane i Sopot. Osoby zatrzymane przez policję po wpłaceniu grzywny dalej uprawiają ten proceder. Będę na ten temat rozmawiał z burmistrzem, starostą. Pozostaje kwestia monitoringu, rozpoznania, w jakich miejscach uprawiają ten proceder i odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób my możemy uprzykrzyć im życie, aby Zakopane było dla nich niegościnne.

- Gdyby miał pan wybrać najważniejszy cel swojej pracy w najbliższych miesiącach, to co to będzie?

- Będą musiał poświęcić sporo uwagi funkcjonowaniu pionu kryminalnego. Spraw kryminalnych, dotykających mieszkańców czy turystów, jest tak wielka liczba, że przy obecnym stanie kadrowym potrzebna jest reorganizacja pionu kryminalnego. Największą bolączką komendy jest niedoszacowanie etatów, odejścia policjantów. Funkcjonariusze z odległych jednostek są przyjmowani do zakopiańskiej policji, a po roku wracają do macierzystej jednostki. Będę chciał zachęcić policjantów do pozostawania w Zakopanem. Chcę stworzyć taką atmosferę w pracy, taki system nagradzania, aby była ona jeszcze bardziej atrakcyjna, tylko potrzebuję na to czasu.

- Lubi pan Zakopane?


- Gdyby nie podobało mi się Zakopane to nie przyjąłbym tej propozycji. Całe życie byłem zakochany w Zakopanem. Nie miałem tylko wiele czasu, aby tu przyjeżdżać. Jeździłem na nartach 25 lat temu i chciałbym wrócić do tego sportu, chciałbym też odwiedzić ponownie te najpiękniejsze miejsca w okolicy - mam na myśli Morskie Oko czy Dolinę Chochołowską.

pp
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
sp 2016-10-22 03:09:31
@dziadek, przeprowadz sie do Cycylji !
sp 2016-10-22 01:44:43
Cepry co odwiedzaja Z-ne ,nie sa za bardzo madrzy !
Szymszel 2013-10-14 11:33:21
Hahaha, walczył pan z przestępczością zorganizowa.
Zapraszam do UM tam będzie miał pan pełne pole do popisu.
Szymszel 2013-10-14 11:29:16
I są jakieś działania waszych szumnych zapowiedzi? Bo ja ich nie widzę, trzy kupki cały czas na dobre funkcjonują
Klaus 2013-05-09 23:13:34
Szanowny Panie Komendancie. Żeby zlikwidować trzy kubki to należy zatrudnić widzących policjantów!!!!! Ja sam byłem świadkiem jak grali w trzy kubki i szedł OBOK NICH patrol policji ( ale to chyba byli niewidomi ) bo nic nie widzieli!!!!! Szli obok grających w trzy kubki okolo 1,5 metra ( słownie półtorej metra ) i nic nie widzieli!!!!!! więc albo czas skonczyć z korupcją, abo czas zatrudnić penosprawnych funkcjonariuszy!!! Jako że jest pan nowy nie mam do pana żadnych pretensji!!!! Zdrówka życzę!!!!
dziadek 2013-05-05 22:01:59
Likwidować trzy kubki ??? PO CO !!!
Pan komendant jako dobry fachowiec-policjant wziął się ostro do roboty.
„- Śledzę fora internetowe, m.in. Tygodnika Podhalańskiego, i widzę, że jest to jeden z głównych problemów mieszkańców i przyjezdnych.”
A jak zlikwiduje te trzy kubki to o czym będą pismaki pisać i ludziska w Zakopanem gadać? Zaczną czytać jakieś inne gazeciska co to różne głupoty opisują.
I trafią na coś takiego:
„Co piąta restauracja w Rzymie i Mediolanie znajduje się w rękach mafii - wynika z raportu ogłoszonego przez dziennik "La Repubblica". W całych Włoszech do gangów ma należeć 5 tys. lokali zatrudniających nawet 16 tys. ludzi. Jak pisze włoska gazeta, restauracje należące do bossów mają właścicieli-figurantów i są gigantycznymi pralniami pieniędzy w miastach będących centrami handlu narkotykami. Bossowie upodobali sobie ten sektor przede wszystkim dlatego, że pośród restauracyjnych stolików krąży przede wszystkim gotówka, której przepływu nie można łatwo kontrolować. Stąd gastronomia jest jednym z najpowszechniejszych sposobów prania pieniędzy, pochodzących z przestępczej działalności. Innym zjawiskiem "mafijnej gastronomii" są restauracje-widma. To lokale, które nie mają prawie w ogóle klientów, a jednak są zawsze otwarte, pełno w nich personelu i do późna palą się tam światła. Za brudne pieniądze kupowane jest jedzenie, którego nikt nie zjada, ale są wystawiane faktury.”
Czyli wiedzą że 5 tys. knajp,że 16 tys.ludzi się tym zajmuje!!! Ale nie likwidują!!!Bo włoscy karabinierzy nie są tacy głupcy!!!
Jak by zlikwidowali to pismaki by nie miały o czym pisać,ludzie o czym gadać-zajęli by się innymi sprawami którymi nie powinni się zajmować. Zmniejszyła by się przestępczość i część policjantów straciło by prace.
No i najważniejsze-włoscy karabinierzy są mądrzy.Wiedzą że nie leje się pod wiatr bo………
WEKENDOWY 2013-05-05 16:22:27
tak obracaja gumowa pileczka z gabki a te durnie mysla ze wygraja
ciszaWyborcza 2013-05-05 15:34:55
POlicja oczywiście jest dlatego, aby łapać przestępców!!!!
Najlepiej jak są to Babcie klozetowe które nie mają kas fiskalnych czy te Panie które sprzedają oscypki bez paragonu. Gdy chodzi o "prawdziwe" przestępstwa chowa głowę w piasek jak struś.
Płacimy podatki na pensję dla darmozjadów a oni mają Nas Polaków gdzieś.
Apeluję do Was Policjantów. Pomagajcie Ludziom w ich trudnym życiu, a nie chowajcie się za zakrętem aby za 5 km na godzinę ukarać ich grzywną 100 zł lub podobną.
Służcie temu kto wam płaci. Nie Rząd tylko społeczeństwo
Fibi 2013-05-05 12:03:05
Kubki już szykują się do kolejnego dnia :):).Wczoraj to nie zle podżezowali :):)
,a niby policja patrolowała ? Łupili kase ile wlezie , jeszcze latem wkład do gry był
2 stówki teraz jest 4 stówki , w 2 min. maja 8 stówek itd .Wczoraj na Gubałowce
nie mieli litosci jeden to nawet dziewczynie z torebki wyszarpał kase żeby tylko grała!! . Nagrali tyle, że Mama mija
Ktoś powie, że głupi ten kto gra może i racja , ale cała ta banda tak potrafi wkręcić daną osobę że ta nawet nie wie kiedy zaczyna grać. 10 graczy na jednego naiwnego ewentualnie dwóch ,tak "obracają" tą Ofiarę aż przegra ile ma, Nie jest w stanie się wyzwolić . Na policję nie pójdzie bo się boi !!!! . MIeliśmy jednego agenta Tomka :):) więcej nie ma ???
Panowie Policjanci pare stówek do kieszeni Grać i Ich macie !!!!! a nie "Buzki" opalać na Gubałówce.

P.S Kubki ze Śliwkami mają ten sam" system" ostrzegawczy !!
rys 2013-05-04 22:00:45
jaki problem opodatkowac proceder i po sprawie
lewy 2013-05-04 21:32:35
przepraszam za słowo "cinkciarz" powinno być handlowiec walutą obcą .
Abeto 2013-05-04 21:28:12
Do komentarza @lewy pasuje jak ulał znalezione na innym forum ,też podhalańskim :" Obserwator_
Byłem świadkiem, jak dwójka policjantów oglądali z estakady gości od trzech kubków, wisieli na barierach i śmiali się do rozpuku... Pewnie maja prowizje od utargu w ta dochodowy grę :)"
lewy 2013-05-04 21:18:10
konfidentów się nie karze tak było z cinkciarzami za komuny i po co ta ściema .
NT 2013-05-04 20:30:33
narzekacie i narzekacie... ale prawda jest taka ze gdyby nie glupota i naiwnosc turystow to procederu 3 kubkow by nie bylo wcale. Wszyscy placza ze kolesie ich ograli i jacy to oni sa biedni a ciekawe czy gdyby tak wygrali to czy zglosiliby wygrana do Urzedu Skarbowego. Kubki beda do tej pory az beda idioci ktorzy beda sklonni wydac swoje pieniadze na nic.
BURAK Z GÓR 2013-05-04 20:17:11
Te kubeczki,lewa gorzałka są nie do ruszenia i niepomoże ani nowy komendant ani nawet Chuck Norris puki niektórzy biorą w łape.
A podobno pod Giewontem nie ma mafi koń by sie uśmiał.
Aborygen 2013-05-04 20:11:15
Wczoraj dwie grupy grały na samej Gubałówce .
Patrol przejechał , a chłopacy powrócili do roboty , My chyba też mamy służby po cywilu .
Ale chyba tylko na pokaz .
katarina 2013-05-04 18:49:08
uorcykula a skąd wiesz że ci co w 3 kupki ciupią nie mają kredytów ?
czytam i monitoruje 2013-05-04 18:47:09
tak tak nikogo oczy nie bola ale kase sobie powinni naganiacze zalatwic bo kasuja jak z a zboze bez rachunku w przytulku spia ksieza nakarmia a za 1 oscypka babcia ma dac rzachunek bo jak nie to kara a oni co nikomu zal d... nie sciska tylko niech bydla nie robia a pozatym sosiadka wynajmuje nielegalnie jest biuro na terenie zakopanego ktore rezerwuje legalne i nielegalne kwatery numer jest do nich podany zdjecia domow a jak spytasz o rachunek to nie daja tak tez sobie wynajeła owa sasiadka po 80 zl za 3 na 2 dni czyli 80 zl od osoby zaznaczam na peryferiach a do mnie dzwoni po ratunek bo gosc zarzadal rachunku szczyt bezczelnosci ja jej mowie zalegalizuj sie a ona w smich ze jej nie trzeba i gdzie ta skarbowka oby do bozego ciala mowilam juz ze znajoma z krakowa ktora w skarbowce pracuje troszke wskazowek dała cos trzeba robic z tym bo ja na wekend mialam 1 pokoj na 5 dni a 6 za ktore place slony podatek stalo puste jeszcze tylko dowiem sie o biurze jak sie nazywa to jawnie pisac bede fajnie jeden stacz gadał do goscia ktory mu sie zatrzyma ze on sobie tylko tak dorabia a le sumke walno na dzien ładna jak ma do uwagi tzrba ich na boze ciało zgłosic niech wlodarza wstyd ze sobie nie radza ze szara strefa w zakopanem juz zaczynaja juz sie kwaterodawcy wspolnie oburzac co do tego typu działanai i nie zazdrosc zrzera TYLKO MY PLACIMY UCZCIWIE A TE WSZYSTKIE APARTAMENTOWCE I ZULE Z DROGI CO SKARBOWKO WYJDZ Z URZEDU NA boze ciało.
uorcyk 2013-05-04 18:42:48
oprócz meneli na ulicach czesto stoja kwaterodawcy. jak nie ma gosci a kredyt trzeba placici to sie stoi !
kwaterodawca 2013-05-04 18:03:30
zzz nikt nikomu nie żałuje , ogłoś się w internacie pokaż swoje pokoje , a goście sami przyjadą. Ale prawda jest taka że ci co stoją , albo dla których stoją to nie mają co pokazać , bo jakby narobili zdjęć to nie dość że nikt by nie przyjechał , ale nawet nikt nie zadzwoni jak zobaczy ten pożal się boże standard .A ty nie zabieraj komuś turystów spod domu . Stój sobie pod swoim domem np . w Kościelisku , na Olczyk itd. ciekawe co ty byś powiedział jakby tak pod twoim domem stali, to mogę się założyć że zaraz byś mordę darł i do rękoczynów by doszło a tobie wolno ? Podobna sytuacja miała miejsce na Krupówkach , tam też się burzyli sklepikarz o nie legalnie handlujących, tutaj jest podobna sprawa . wcześniej czy później ktoś będzie musiał z tym coś zrobić .
ZZZ 2013-05-04 16:13:13
A cóż Was tak bolą Ci stacze z tabliczkami? Stójcie i Wy. Ale tu chyba nie o to chodzi. Pusta chałupa stoi, gościa ani jednego ale stać przy drodze to obciach bo znajomi zobaczą. Czy tak? Tu się pokazuje jaki to człowiek honorny a żal du.pę ściska bo sąsiad się o gości postarał i ma. Zazdrość to paskudny grzech.
Fibi 2013-05-04 16:01:55
Kubki graja jak grały :):) nawet się rozmnażają ta sama ekipa podzieliła się na dwie grupy .obecnie grają na Gubałówce za ścianką wspinaczkową. Policja jadzie/ idzie
a oni chop za drzewo i dalej grają .Szkoda że nie ma słońca buzki były by opalone
Majówka kubkom się udała trochę podżezowali :):):)
kwaterodawca 2013-05-04 16:01:52
Żaden ze staczy nie ma działalności gospodarczej , jeśli ktoś posiada działalność to jedynie na wynajem pokoi , a nie na łapanie turystów w pasie drogowym . Większość z nich to żule chodzący po zapomogę na papierosy do opieki społecznej , a na wódę dorabiają jako pośrednicy w załatwieniu kwatery , dostają za to kasę od turysty któremu pomogli znaleźć kwaterę (często nielegalną) , a od właściciela kwatery 10%-20% od kwoty jaką kwaterodawca zainkasuje za nocleg od turysty . A jeżeli chodzi o jedzenie to chodzą na obiadki do kuchni Brata Alberta , tam ich księża żywią za darmo , bo oni są przecież biedni . I tak kwitnie nielegalna działalność w samym centrum , jak i na obrzeżach miasta , którą wszyscy urzędnicy , policjanci , straż miejska , burmistrzowi itd. widzą i nikt nie reaguje . A te żule często podbierają turystów że tak powiem spod drzwi legalnie działającym kwaterodawcom .
obserwator z giewontu 2013-05-04 15:32:51
wystarczy zeby pojechali za takim konikiem i maja nielegalna kwatere zdjecia zrobic robia dziadostwo wstyd proponuja cuda a pozniej jest co innego a te zule kolo biedronki szok o malo nie doszlo do wypadku 3 maja krzeselaka maja wstyd a za procent slona cza zabulic a jacy wulgarni panowie !!! skarbowko gdzie jestes a pzred rondkiem kolo tesco stali stacze naciagacz
uorcyk 2013-05-04 15:30:30
analafabeta: jak juz Policja zaprowadzi porzadek a miescie, to czym zajmowac sie bedzie Straz Miejska ??
uorcyk 2013-05-04 14:41:35
a ja mam inna wątpliwosc natury moralno -etycznej a nawet prawnej: CZY WOLNO POLICJI W DOBIE DEMOKRACJI KOGOS NĘKAĆ? albo sie podejmuje dzialania albo sie ...odpuszcza??
analfabeta 2013-05-04 14:29:25
fajnie że Pan komendant czyta fora internetowe . może wreszcie Pan zrobi porządek z tymi sępami na dworcach PKP czy PKS , a i stojących na chodnikach oferujących nielegalnie pokoje . często stoją na rondach , skrzyżowaniach czy tez przejściach dla pieszych , jest to zagrożenie w ruchu drogowym , oni stwarzają wielkie niebezpieczeństwo . oni nie mają żadnego pozwolenia na zajęcie pasa drogowego , ani prowadzenia działalności na chodnikach , a jaka to wizytówka dla miasta ? chodnikami nie można przejść o matkach z wózkami nie wspomnę . dzwoniąc na policje słyszymy "że to żadne zagrożenie , co my mamy z tym niby zrobić ?" prosta sprawa usunąć ich ! LICZYMY ŻE PAN KOMENDANT ZAJMIE SIĘ TYM PROBLEMEM . życzymy dużo siły i wytrwałości w tym co Pan zaplanował POWODZENIA .
oreore 2013-05-04 13:58:11
przeciez te oszusci maja swoje wtyczki stoja pilnuja wczoraj byli caly dzien cwaniaki ns gubalowce tam naciagali bo powinna byc policja od strony koscieliska i furmanowej podstawic swoich ludzi i cwaniakow zgarnac pomoc wam to tak z kubkami jak z lewymi kwaterami a oscypki na gubalowce co te lewe a jak smaza przy drodze smrod gdzie sanepid aaa wekend nigdy tego nie zlikwiduje cie wstyyd s ta smimieszna pani z grilem powojennym wstyd wlodarze tylko jeden wekend i macie szara strefe a moze nazwiska podawac
prosik 2013-05-04 13:35:23
Zamykajcie ich co drugi dzień na 24h to się stąd wyniosą. A na komendzie zawsze może się zdarzyć nieszczęśliwy wypadek, np potknięcie się i uderzenie głową o próg :)
J3ster 2013-05-04 13:20:37
Może by im tak przyłożyć z 5000zł grzywny a nie 500zł ? Bo czemu my się dziwimy jak na jedną grzywnę zapewne zarobią w przeciągu kilku godzin..
  • PRACA | dam
    Zatrudnię do pracy w sklepie wielobranżowym. Od zaraz na stałe.
    Tel.: 507466798
  • PRACA | dam
    Aqua Park Zakopane zatrudni PRACOWNIKA OBSŁUGI SPRZĄTAJĄCEJ. Tel. 602 263 516 lub 1820 63730 w.21.
  • PRACA | dam
    Zajazd Górski Kuźnice zatrudni KELNERKĘ / KELNERA. Tel. 601 268 550 lub 1820 63730 w.21.
  • PRACA | dam
    Restauracja TERMY SZAFLARY zatrudni KELNERA/KELNERKĘ na pełny etat
    Tel.: 698694677
    E-mail: Restauracja@termyszaflary.com
    WWW: www.termyszaflary.com
  • PRACA | dam
    Zatrudnię SZPACHLARZY, MALARZY. 731 877 220.
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJE, REMONTY - WYKOŃCZENIA WNĘTRZ.
    Tel.: 609066503
  • PRACA | dam
    Restauracja w Nowym Targu zatrudni na stałe KELNERKĘ/RECEPCJONISTKĘ. 607 888 555.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia LOKAL/HALA 450 m2 - Nowy Targ, Sikorskiego. 609 55 66 77.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    MIESZKANIE W KRAKOWIE, PODGÓRZE, 47 m2, umeblowane, do zamieszkania od zaraz. 600 290 390.
  • PRACA | dam
    Firma budowlana zatrudni pracowników budowlanych do pracy na terenie kraju i Słowacji. Zapewniamy dowóz do miejsca pracy, zakwaterowanie, jeden posiłek dziennie oraz zjazd raz w tygodniu do miejsca zamieszkania. Wynagrodzenie około 4-5 tysięcy zł/miesięcznie. Kontakt telefoniczny 502 418 740.
  • PRACA | dam
    Pilnie zatrudnię 2 lektorów j. angielskiedo w Nowym Targu i w Zakopanem. 600 393 500
  • PRACA | dam
    Pensjonat Silverton w Białce Tatrzańskiej zatrudni osobę do pracy na recepcji/do prowadzenia małego pensjonatu na cały etat.
    Tel.: 185330400
    E-mail: kontakt@silverton.info.pl
    WWW: pensjonat-silverton.pl
  • PRACA | dam
    FIRMA BUDOWLANA ZATRUDNI: CIEŚLĘ, DEKARZA. 600 38 38 52
  • PRACA | dam
    HOTEL "TATRY" na Polanie Zgorzelisko zatrudni KELNERKĘ/KELNERA z możliwością zakwaterowania. Tel. 506 129 438 lub 1820 63730 w.21.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ: KUCHARZA/-KĘ, KELNERKĘ - RESTAURACJA MAŁA SZWAJCARIA, ZAKOPANE, ZAMOYSKIEGO 11 -
    Tel.: 600 07 61 07.
  • PRACA | dam
    OPIEKUNKI MEDYCZNE ZATRUDNIĘ -
    Tel.: 503 650 903.
  • ZDROWIE I URODA
    Agencja MEDICUS - opieka nad seniorem,
    Tel.: 503 650 903,
    WWW: opiekunkimedyczne.info
  • PRACA | dam
    Restauracja Bajera w NT zatrudni KELENRKI.
    Tel.: 501012912
  • PRACA | dam
    PENSJONAT W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ DO PRACY W WEEKENDY (SOBOTA, NIEDZIELA). Praca stała, całoroczna. tel. 666378357