Reklama

2013-10-12 17:26:25

W Dolinie Złomisk zginął Włodek Cywiński, wybitny znawca Tatr

Reklama

W Tatrach Słowackich zginął Włodek Cywiński, słynny przewodnik, taternik, autor przewodników górskich.

Do Zakopanego dotarła dziś tragiczna informacja. W Słowackich Wysokich Tatrach, w rejonie Doliny Złomisk zginęła jedna z legend polskiego taternictwa - Władysław Cywiński. Wszyscy mówili na niego "Włodek".

Jak podają ratownicy Horskiej Zachrannej Służby, o wypadku przed południem poinformował polski turysta, który widział spadającego taternika. Później kontakt ze zgłaszającym urwał się. Z pomocą ratowników TOPR udało się ustalić miejsce tragedii. Zwłoki przetransportował śmigłowiec.

Do wypadku doszło w Dolinie Złomisk, w rejonie Zmarzłego Stawu.

Oto komunikat przesłany przez TOPR: "Z żalem informujemy, że dziś ok. godz. 10:30 przekazaliśmy informację do HZS o wypadku śmiertelnym w Dolinie Złomisk. W godzinach popołudniowych otrzymaliśmy potwierdzenie, że ofiarą tego wypadku był Włodek Cywiński, ratownik TOPR, wybitny znawca topografii Tatr, autor przewodnika szczegółowego po Tatrach". 

Władysław Cywiński urodził się w 1939 roku w Wilnie. Był znanym taternikiem, przewodnikiem tatrzańskim, autorem serii szczegółowych przewodników po Tatrach oraz książki "Góral z Wilna. Tatry, seks, polityka".

Oto tekst o zmarłym naszego redakcyjnego kolegi Apoloniusza Rajwy:

http://24tp.pl/index.php?mod=news&id=5662

p

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
turystka 2013-10-28 18:21:21
spoczywaj w pokoju wspaniały taterniku.Wczoraj byłam w dolinie Złomisk i tak spzierałam na te ściany po,których się wspinał i ten stawek pod Żelaznymi Wrotami.
czees 2013-10-18 15:48:00
To spadło tylko jego ciało. ON jest w Tatrach. I jak inni wielcy poprzednicy, będzie tam, póki się góry w piach nie zmienią.
andre111 2013-10-18 00:00:42
Włodku... to Twoja tajemnica, do zobaczenia w ... Tatrach i później
Mordo ty moja 2013-10-14 20:45:52
Wielebny oszołomie. Może zacznij wyliczać wyzwiska Witackiego. No chyba że ci oczy c.pą zarosły.
Ciupazka2, nie przesadzasz aby z tymi niebieskimi perciami?
Magda-kiedyś Twoja 2013-10-14 19:26:48
Dziękuję za pokazanie "nieschodzonych Tatr< dziękuję za mądre słowa - i taki żal-że już Cię nie zobaczę..Włodku(*)
mik 2013-10-14 15:36:46
@Nick Witacki, mnie jest wstyd że Matka Ziemia nosi Ciebie. Czy ateista, czy katolik, każdy z tu obecnych jest człowiekiem i wyzywanie kogokolwiek od "jełopów", "bęcwałów", czy "matołów" pokazuje tylko Twoje ograniczenie, nie ich. Kultury życzę. I mniejszego bólu dupy.
ciupazka2 2013-10-14 13:23:42
Pseudonim: mur 2013-10-12 20:00:09
Tragiczny rok, giną najlepsi: M Berbeka, Kowalski, Hajzer, Cywiński...Zginął w ulubionych górach, do końca aktywny wspinacz. W sumie piękna śmierć. Niewielu będzie dana. Ale jednak żal. Ubył wielki autorytet. Co zawiodło? Pewnie się nie dowiemy.

Rzetelno cłeco prowda - kaz ona? Roki lecom , jedni śnik byli za starzy, inksi moze za młodzi na: miyrz sieły na zamiary. Skoda syćkik, moze trza z tyk zdarzyń wyciągnąć morał i dychnąć juz w siele wieku. Pokój syćkim i cześć Ik pamięci.

Te Wase tu nieftore uwagi admin nie powiniyn w takik smutnyk kwilak umieszczać, haj.

Casami same ludzkie chynci cas ...ukręci i telo. Moj rocnik, 1939, pomalućku sie traci, nie musioł jesce Włodek wyrychlać sie do nieba.

Widocnie wiecny odpocynek dlo niego juz naryktowano. Styrmoj sie teroz Włodku po niebieskik perciak.
(*)
dr 2013-10-14 10:13:16
Pochylam głowę nad Twoją trumną. Podziwiałem Twoją odwagę po przeczytaniu
napisanej książki. A czytając komentarze chciałoby się krzyknąć " cisza nad tą trumną".
wielebny 2013-10-14 09:30:05
Nick Witacki
Naprawdę nie warto poruszać tematów wiary i to jeszcze tutaj na Podhalu.PISooszołomy zaczną cie wyzywać zaraz od UBeków ,komuchów itp.Z nimi nie ma dyskusji ,ich zlasowane mózgi przez dziwaków w czarnych sukienkach i koloratkach nie przyjmują do wiadomości ze sa ludzie o odmiennych poglądach
turnia 2013-10-13 23:26:26
Lena
ortografia!!!
Szymszel 2013-10-13 23:01:58
Mnie dziwi jedno, jak dachówki spadły na samochów który wjechał nocą do szopy, a prowadziła go pijana dziewczyna w ciązy, to komentarze skasowano i zablokowano dodawanie. A tutaj toleruje się takie chamstwo nad trumną!
Moderacja działa wybitnie wybiórczo.
Lena 2013-10-13 21:56:01
Ludzie co się z Wami dzieje!? Czy nawet w takiej chwili musicie sie kłucić!!!!
Nie ulega wątpliwości, że śmierć tego człowieka to wielka tragedia i strata dla wielu osób więc chociaż uszanuje tę chwilę!
Mordo ty moja 2013-10-13 20:20:51
Jednak stawiam na Lacha.
"poza tym z szacunku dla Włodka nie będę więcej odpowiadał pod informacją o jego śmierci." - po czym mamy jeszcze trzy odpowiedzi pełne języka miłości rodem ze słownika prof. Stefana N. i jego towarzyszy. No cóż. jak widać różni są katolicy.
cobra 2013-10-13 20:19:11
Stawiam na lacha...to stary ubek udający młodzieńca....
Nick Witacki 2013-10-13 20:18:08
historyk
i dobrze!!!! świetny zawód sobie wybrałeś!!!!w kraju gdzie 30% to półgłówki, masz etat do końca życia....swojego lub ich....przenieś odpowiedź gdzie indziej proszę wz z poprzednim wpisem ;)
ps.wybacz ale dla przedstawiciela takiej korporacji musiałem zrobić wyjątek.....
Mordo ty moja 2013-10-13 20:14:16
Tak się zastanawiam. Nick W. to Lach, czy Abeto?
cobra 2013-10-13 20:10:39
Typowy szacunek ateisty @witackiego do osoby zmarłej,podobno z którą był.. sic! ZAPRZYJAŹNIONY:D
historyk 2013-10-13 20:06:28
@ Nick Witacki
I właśnie rozmawiam, jako katolicki ksiądz i taternik, którymi jestem.
Nick Witacki 2013-10-13 20:03:46
Mordo ty moja
pisałem, że jesteś tępy ale nie wiedziałem, że aż tak!!!! czytaj ze zrozumieniem jełopie, choć jak cie czytam to wiem, że rozumienie czegokolwiek jest ci dalece obce!!!!! po raz kolejny stwierdzam, że lokalne głąby nie są w stanie wychwycić jakiejkolwiek intelektualnej prowokacji, do tego wypowiadają się o rzeczach o których nie mają śladowego pojęcia!!!!! zacytuje mistrza "....pocałujcie mnie....." Nie odpowiem na żaden wpis pod moim adresem pod tą informacją, bo zbyt wielką postacią jest dla mnie Włod, żeby z wami bęcwałami tutaj polemizować, jesteście za słabi i w głowie i w piśmie!!!!!
Fibi 2013-10-13 19:52:38
@nic witacki, WIEM o czym piszę !!!! a ty wyyj dalej, aż nie paaaadniesz,. Widzę, że już moc z ciebie, powoli uchodzi.!!!!
Mordo ty moja 2013-10-13 19:44:31
Nick Witacki napisał tak o Richardzie -z reszta pisząc do Niego bezpośrednio: "Choć bardziej obawiam się, że przy otwarciu pierwszej karty spadnie na ciebie grom z jasnego nieba, bo tak cię czarni jak widzę zaprogramowali!!!Może tak z resztą było by lepiej, bo jednego nawiedzonego oszołoma Matka Ziemia nie musiała by nosić!!!!!"

Aż się boję pomyśleć, co by było, gdyby ktoś pokroju Nicka Witackiego tak samo pomyślał o zmarłym tragicznie "Włodku". Z tą tylko różnicą, że Matka Ziemia już nie musi nosić. Brrr.
Nick Witacki 2013-10-13 19:37:45
Fibi
ha hahhaa do tego jesteś jeszcze biedną i głupią katoliczką!!!! gratuluje kłamczyńskiemu wyznawców!!!! w pełni na nich zasługuje!!!!!poza tym gc jak nie wiesz o czym piszesz, to po co piszesz (sic!!!!)
Fibi 2013-10-13 19:32:00
@Nick Witacki
Czyżbyś został ugodzony Światłem Anielskim, bo wijesz się z bólu wydając przy tym nie ziemskie odgłosy.!!!!! wyzywasz Wszystkich czyżbyś tracił moc Twojego idola. Widząc po wpisach mam stuprocentową pewność.Jako katoliczce nie zabronisz mi myśleć i pisać po katolicku !!!!! Ta Pieśń ma charakter żałobny i mówi o odejściu duszy do nieba śpiewają ją Wierni, jakbyś nie wiedział.!! O tym czy śp W Cywiński był wierzący czy Nie, nie miałam pojęcia, Mogłam nic nie napisać a jednak..?
Widocznie Bóg tak chciał a Ciebie Diabeł postawił, na tej drodze !!!!! żegnam
PS
Szanując pamięć po zmarłym [*]
Nick Witacki 2013-10-13 19:18:47
historyk
tak można i należy rozmawiać i to z każdym historyku!!!!tylko żeby ci zagorzali katolicy to potrafili!!!!
Ceper - Szczecin 2013-10-13 18:04:06
[*][*][*] Żal, wielki żal. Takich ludzi jest coraz mniej - niestety! To Oni zaszczepiają nam, Ceprom miłość do Gór. To tacy, jak On - Włodek - wyznaczają nam cel przygody w górach - zwłaszcza, (jak w moim przypadku) Tatr. To dzięki takim jak ON idę bezpiecznie z rodziną szlakami Tatr.
Odkrywaj i wyznaczaj nam tam, z Góry nowe, bezpieczne szlaki...
opiophil 2013-10-13 15:52:58
W obliczu cudu gór, tak jak w obliczu śmierci, wszystko przestaje mieć znaczenie. W górach podam rękę każdemu, nie pytając o jego wiarę lub jej brak, o jego pochodzenie, narodowość, kolor skóry. W górach nie ma miejsca na nienawiść. Jest tylko czas na radość, czasami na rozpacz. Szkoda czasu na roztrząsanie niewiele znaczących różnic naszych istot.
opiophil 2013-10-13 15:42:08
Ręce mi opadają...Włodek! Z tej czy z tamtej strony, idziemy w góry?
historyk 2013-10-13 15:27:23
"Na jednej linie z antyklerykałem
- Przed tymi, z którymi się wspinam nie kryję, że jestem księdzem. Owszem, ludzie są trochę zaskoczeni, jak się dowiadują - mówi Krzysztof Gardyna. - Mam nawet wśród przyjaciół wspinaczkowych kilku antyklerykałów. Jeden z nich Włodek Cywiński mówi o sobie, że jest "ateuszem i antyklerykałem totalnym", ale nie przeszkadza nam to, żebyśmy byli przyjaciółmi i wspinali się jako partnerzy. W górach często wychodzą takie tematy jak wiara, religia, Kościół. Te tematy są dla nas obu interesujące. "
fragment wywiadu z ks. Gardyną
źródło: http:/ /www.lodz.tpsa.pl/ iso/Wiola/ gardyna. html
Nick Witacki 2013-10-13 15:25:21
Richard
bajki czytałem w dzieciństwie, czasem jeszcze sięgam, ale na pewno nie do tych przytoczonych przez ciebie!!!! zatem nie próbuj mnie nawracać bo fałszu nienawidzę najbardziej a twoja wiara z tym tylko mi się kojarzy!!!!!poza tym z szacunku dla Włodka nie będę więcej odpowiadał pod informacją o jego śmierci. Nota bene Jemu osobiście przygrywa teraz Mozart a twój bóg nie ma z tym i tak nic wspólnego!!!!!
historyk 2013-10-13 15:15:42
['] Nikt nie zabroni mi pomodlić się za Włodka i odprawić mszy św. za jego duszę. W końcu znał paru księży, wspinał się z nimi, choćby z Gardyną (por. WC 3 - Czerwone Wierchy, s. 97), a o czym rozmawiali, to tylko Bóg i oni wiedzą.
Panie, zmiłuj się nad nami. [']
Richard 2013-10-13 15:15:13
@nick witacki przeczytaj Ewangelia św. Łukasza 16, 19-31 przypowieść o bogaczu i Łazarzu ! Bogacz tak samo mówił jak ty a potem skamlał o litość zresztą przeczytaj to dowiesz się jak się zakończył żywot bogacza !!!
Nick Witacki 2013-10-13 15:03:37
Richard
no ewidentnie zadżumiony jesteś czarną mafią!!!!!!!!! miast interesować się tym gdzie ja będę, po skończeniu żywota w kraju takich głupków jak ty, weź się palnij w kaczy łeb i sięgnij do elementarnych tez twojej wiary, gdzie twój bóg mówi ci pokora chamie, pokora!!!!!!!
Richard 2013-10-13 14:56:46
@nick witacki jeśli ktoś obraża śp.Włodka to tylko ty pisząc ,że Włodek był ateistą . Nie ważne czy wierzący czy ateista każdy stanie na Sądzie Bożym ty też to tylko kwestia czasu a śp. Włodek potrzebuje modlitwy za Jego duszę !!!
Mordo ty moja 2013-10-13 14:52:34
Też się cieszę, że nawet w obliczu śmierci potrafisz używać tylko i wyłącznie promowanego przez Pewne Osoby języka miłości!
Nick Witacki 2013-10-13 14:44:49
Mordo ty moja
poza tym widzę, że niezwykle celnie cie opisałem!!!! z tym "tępy" na końcu szczególnie mi się udało!!!!!!!!!
Nick Witacki 2013-10-13 14:43:21
Mordo ty moja
oooo widzę, że się uaktywniłeś na moją osobę kaczy czopie i to jeszcze pod informacją o śmierci Włoda, ale weź sobie do pustej katokaczej główki, że twój poziom i a raczej jego brak stawia cie w sytuacji, że nawet nie splunę na ciebie!!!!
Mordo ty moja 2013-10-13 14:38:19
Za to w tobie widział uwielbienie i chwałę, hitlerowski bękarcie! Bankowo za twój stosunek do górali, zawarty w słowach : "nad wami musi być jakiś bat, bo jesteście głupi, chytrzy i fałszywi!!!!!a po tobie widać, że też tępi!!!!!", których tak polubił, że postanowił zostać jednym z nich.
Nick Witacki 2013-10-13 14:07:21
Fibi
nie obrażaj Włoda głupku!!!!! Włod był ateistą i nie znosił obłudnych katabasów w czarnych sukienkach z małymi wyjątkami!!!
szelma 2013-10-13 01:35:26
Żegnaj Bube, kochany...
red 2013-10-12 23:33:39
[*]
Fibi 2013-10-12 23:23:37
"...... Anielski orszak niech Twą duszę przyjmie. Uniesie z ziemi ku wyżynom Nieba
.A pieśń zbawionych niech ją zaprowadzi, Aż przed oblicze Boga Najwyższego....."
[*]
Baciar 1 2013-10-12 22:59:40
[*]
Mordo ty moja 2013-10-12 22:58:38
Szymszel, zachowaj powagę. Istnieje imię Władysław, i Włodzimierz. Czasami na Janusza też wołają Janek, chociaż nie jest Janem
[*}
Szymszel 2013-10-12 22:44:44
Oj dziennikarze! Jak miał na imię Władysław to jak mieli na niego wołac Fronek?
k2 2013-10-12 22:36:04
Znałem "Włodka" od dziecka ponad 30 lat, był moim "górskim-tatrzańskim " nauczycielem, będąc ode mnie 30 lat starszy ciągle zaskakiwał formą i lekkością z jaką poruszał się po górach... nie będę Ci wstawiał świeczek itp. tylko uśmiechniętą buźkę :) TY SAM NAJLEPIEJ WIESZ DLACZEGO :))) od "Ziajoka" z Oleśnicy...
nar 2013-10-12 22:35:19
Cześć Jego pamięci był wielkim człowiekiem
uorcyk 2013-10-12 22:30:56
strasznie smutna wiadomosc ...:(
WBG 2013-10-12 22:09:48
Kochał Tatry i w nich odszedł. Smutek pozostał po Tym wspaniałym człowieku.
Abeto 2013-10-12 22:09:08
Budka Suflera-Cień wielkiej góry

Ona przychodzi chytrze,
Bez ostrzeżeń i gróźb,
Krzyczy pękniętą liną,
Kamieniem zerwanym spod stóp,
Spod stóp.

Wszystko zaczyna się zwykle,
Jak każdy wspinaczki dzień,
Trudny dzień.

Ściana, droga pod szczyt,
A potem nagle krzyk - ooo...

Góry wysokie, co im z wami walczyć każe?
Ryzyko, śmierć, tutaj wszystko nie jest ważne
Największa rzecz, swego strachu mur obalić,
Odpadnie stu, lecz następni pójdą dalej!
Morcin 2013-10-12 22:07:21
Którejś zimy w opustoszałym schronisku słyszałem, jak opowiadał o swoim morderczym treningu. O tym, że właściwie nie lubi chodzić zimą, ale robi to po to, żeby utrzymać formę na lato. Miał wtedy 69 lat. Pomyślałem sobie: mój Boże, jak On sobie będzie radził ze starością... Cześć Jego pamięci!
Magdziol 2013-10-12 22:06:06
Wielka szkoda:( Zostanie w Tatrach na zawsze już...
zmarzły 2013-10-12 22:04:28
Żegnaj mistrzu! Nie udało Ci się dokończyć swoich przewodników. Powstała pustka, której nikt już nie zapełni. Tej klasy taterników jak Ty już nie ma i raczej nie będzie. Cieszę się, że wykorzystałeś swój czas w Tatrach najlepiej jak umiałeś i robiłeś to co kochałeś. Żegnaj.
Leszek B 2013-10-12 21:46:38
Wielki smutek i żal. Łza się w oku kręci
TW 2013-10-12 20:57:48
Jedna z legend? Nie żartujcie. W tej chwili to była już JEDYNA legenda polskiego taternictwa.
smutno mi. 2013-10-12 20:52:54
Żegnaj Mistrzu,,, ["].
metro 2013-10-12 20:51:54
śpieszmy się kochać ludzi tak wysoko odchodzą ....
moherek 2013-10-12 20:23:40
[ * ]
w2 2013-10-12 20:18:37
Bardzo smutna wiadomość:(
Miał piękne życie i zginął w ukochanych Górach.
w2 2013-10-12 20:15:25
Bardzo smutna wiadomość:(
Jan. 2013-10-12 20:09:20
Gałązka kosówki (*)
mur 2013-10-12 20:00:09
Tragiczny rok, giną najlepsi: M Berbeka, Kowalski, Hajzer, Cywiński...Zginął w ulubionych górach, do końca aktywny wspinacz. W sumie piękna śmierć. Niewielu będzie dana. Ale jednak żal. Ubył wielki autorytet. Co zawiodło? Pewnie się nie dowiemy.
alfredka1 2013-10-12 19:56:07
Wielki smutek :(

Był naszym sąsiadem gdy mieszkalismy w Zakopanem.
Jurajczyk 2013-10-12 19:48:13
[*]
Nick Witacki 2013-10-12 19:42:54
[']['][']['][']['] żegnaj Włodku
Krystyna Wywalec 2013-10-12 19:17:40
Smutna wiadomośc- Cześć Jego Pamięci !!!
zyntyca 2013-10-12 18:56:07
... odchodzą Wielcy....
Michał G 2013-10-12 18:55:33
[ ' ] Nie mogę w to uwierzyć.......
Patrzykont 2013-10-12 18:49:14
,,Żywym ku przestrodze''
tatromaniak56 2013-10-12 18:40:45
Fatalna informacja cześć Jego Pamięci!
qaswerty 2013-10-12 17:41:05
ale co się satało??
  • PRACA | dam
    Instruktor Narciarstwa. Szkoła narciarska KaniówkaSKI prowadzi nabór. Lekcje odbywają się na terenie Ośrodka Narciarskiego Kaniówka oraz Kotelnica (wstęp poza kolejnością, bramkami instruktorskimi). Gwarantowane atrakcyjne wynagrodzenie.
    Tel.: 663878339
    E-mail: kontakt@szkolakaniowka.pl
    WWW: www.szkolakaniowka.pl
  • PRACA | szukam
    INFORMATYK SZUKA PRACY JAKO PROGRAMISTA, SERWISANT KOMPUTEROWY, ADMINISTRATOR SIECI KOMPUTEROWYCH. Umiejętność programowania w języku Java w stopniu zaawansowanym. Znajomość programów: Adobe Photoshop, Adobe Design, Corel, Excel, Word, PowerPoint, Access. Tel. 504 937 442
  • PRACA | dam
    Karczma Giewont w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni kucharza/kucharkę i pomoc kuchenną. Praca stała. tel 660087077
    Tel.: 664498283
  • PRACA | dam
    Hotel *** NAT w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni kucharza śniadaniowego/ kucharza zmianowego/ kelnerkę
    Tel.: 506093576
    E-mail: dyrektor.bukowina@nat.p
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    Sprzedam KROWY i MASZYNY ROLNICZE.
    Tel.: 698000998
  • PRACA | dam
    Firma MISINIEC zatrudni KIEROWCĘ kategoria C E
    Tel.: 602107107
    E-mail: holserwis-misiniec@wp.pl
  • PRACA | dam
    Zatrudnię konserwatora do hotelu
    Tel.: 182063362
  • PRACA | dam
    Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni KUCHARZA/POMOC KUCHENNĄ do Zajazdu Górskiego Kuźnice. Tel. 1820 63730 lub 601 268 550. Szczegółowe informacje na stronie www.polskietatry.pl
  • PRACA | dam
    Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni KELNERKĘ/KELNERA do Zespołu Pensjonatów "Dolina Białego". Tel. 1820 63730 lub 603 750 122. Szczegółowe informacje na stronie
    WWW: www.polskietatry.pl
  • PRACA | dam
    Przyjmiemy monterów instalacji sanitarnych do pracy w rejonie Podhala.
    Tel.: 505193217
  • PRACA | dam
    Hotel Toporów w Białce Tatrzańskiej zatrudni kucharza lub kucharkę. Praca stała
    Tel.: 601497350
    E-mail: topor@toporow.pl
  • PRACA | dam
    Z. R. GŁOWACCY ZATRUDNI PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH DO ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W ZAKOPANEM. 608 813 506
  • USŁUGI | inne
    Strony www, Sklepy internetowe, Aplikacje mobilne
    Tel.: +48 790 269 328
  • PRACA | dam
    Willa SILENE w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni KELNERA lub KELNERKĘ. Praca stała lub tylko na weekendy.
    Tel.: 605229259
  • PRACA | dam
    POSZUKUJĘ POMOCY DO DWÓJKI STARSZYCH OSÓB - ZAKOPANE - WARUNKI DO UZGODNIENIA -
    Tel.: 506 214 798.
  • PRACA | dam
    Karczma pod Gontem w Zakopanem zatrudni PIZZERA, KELNERA/-KE I KIEROWCĘ, praca stała. 500 740 479, 506 099 671