2017-06-02 14:45:31

Reklama

Pieniny

Wypadek tratwy w czasie spływu Dunajcem

Reklama
Reklama

Po awarii tratwy turyści zostali ewakuowani na znajdującą się na Dunajcu wysepkę.

- Przed godz. 14 tratwa naszych flisaków wpadła na wysepkę - relacjonuje Marek Gaura. O zdarzeniu dowiedział się od turystów, którzy płynęli po Dunajcu. - Turyści wylądowali w wodzie, na szczęście słowaccy flisacy pomogli naszym podróżnym, szybko zorganizowali akcję i wyciągali ich z wody. 


Do zderzenia doszło na wysokości masywu Siedmiu Mnichów.

Nieco inaczej wypadek relacjonuje Jan Sienkiewicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich. Według jego relacji na jednej z tratw zepsuł się drąg służący do kierowania tratwą. Tratwa zaczęła nabierać wody i podpłynęła do znajdującej się na Dunajcu wyspy. Tam flisacy wysadzili turystów, którzy czekali na kolejną łódkę. Na jej pokładzie popłynęli do Szczawnicy.

Jak twierdzi Sienkiewicz to drugi taki przypadek w historii polskiego spływu Dunajcem za jego czasów. Według wstępnych informacji nikt z turystów nie ucierpiał.

Na miejsce zostali wezwani policjanci. 

rav, pp, ad

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
wiktoria 2017-06-09 21:22:39
ja wraz z dwoma przyjaciółkami oraz innymi nie znanymi pasarzerami z Polski płynęliśmy dwa lata temu na tratwie z polskimi flisakami , obok nas trochę z tyłu płynęli słowacy , i powiem że ci nasi flisacy tak jakoś dziwnie i z taką jakąś pogardą i wrogością opowiadali nam o tychże słowackich flisakach że my nie wiedzieliśmy co myśleć i też jakoś dziwnie zachowywaliśmy się , tok że to takie było dziwne uczucie ,znajomy który płyną tratwą 4 lata temu też mówił o wrogości polckich flisaków do Słowaków, i jakichś dziwnych docinkach , o głupich kawałach , no i opowiadał ze jak przepłwała polska tratwa obok nich to machali jedni na drugich , a jak dopłynęli do Słowaków to bali się kiwać taką atmoswerę zrobili polscy flisacy , popłynę w tym roku to sprawdzę
Zuzanna 2017-06-09 19:07:21
A ja płynęłam tratwą kierowaną przez Słowaków i zapewniam, ze pomagali. Oczywiscie zatrzymały sie (4-5) tratwy i pomogali zarówno Polacy jak i Słowacy.
do Fafju...maciek 2017-06-07 12:45:32
Kapoki na spływ tratwami wydawane są na prośbę turystów następnie flisak przynosi je na łódź i prosi o założenie. Ludzie płyną w tych kamizelkach na własne życzenie i jest to oczywiste zawłaszcza przy wysokich stanach wód i przy zimnej pogodzie. Natomiast kiedy jest lato i żar płynie z nieba ludzie sięgają po nie niechętnie a jak już to po 200 m rozbierają i kładą pod nogi tłumacząc się niewygodą termiczną, osłabieniem. Przy okazji ewentualnych wypadków takie rozwiązanie niema sensu bo kapok ma być ubrany i gotowy do ratunku. Ludzie nie mają kontaktu z wodą(ci siedzący w środku łodzi), nie mogą się tak efektywnie schłodzić wodą. Osobiście odczuwałbym dyskomfort ubierając taką przepocona kamizelkę po innym turyście. Nie można ludzi przymuszać, można jedynie zachęcać. Co do wypadków na Dunajcu to nikt o tym nie pisze, nikt nie robi sensacji i nikt nie mówi ilu pasażerów tj. sobotnich kajakarzy, rafterów amatorów, czy innych nieodpowiedzialnych na podwójnym gazie na materacach) uczestników ruchu wodnego na Dunajcu jest rok rocznie ratowanych przez polskich i słowackich flisaków. Flisak to tez człowiek jak każdy inny uprawiający ciężki fizycznie i bardzo odpowiedzialny zawód. Każdy może poczuć chwilą niedyspozycję fizyczną. Takie incydenty zdarzają bardzo rzadko a podnoszone są do rangi przestępstwa. Współczuję turystom, którzy znaleźli się w tej sytuacji w imieniu moim i mieszkańców naszych okolicznych miejscowości żyjących z turystyki chciałem bardzo przeprosić.
Góralka 2017-06-05 21:52:41
@... Popieram to bardzo:)
Realista 2017-06-05 20:09:52
@kaznodzieja a ty jesteś słowackim? Mieszkasz na Słowacji? Czy po prostu dobrze ci zapłacili ze tak hejtujesz Polaków,a Słowaków wychwalasz pod niebiosa. " Co było a nie jest nie pisze się w rejestr" jeżeli jesteś katolikiem to raczej powinieneś wybaczyć temu "przekletemu" prezesiuniowi, no chyba że nie jesteś to wszystko wyjaśni twą zawiść, pozdrawiam
Fafju 2017-06-05 14:51:14
Czytam opinie pod tym artykułem i z tym co napisał kaznodzieja absolutnie się zgadzam. Pani @agnes też dobrze pisze bo mnie samego dziwi jak można dopuścić do ruchu łódz bez kapoków. To tak jak z samochodem,jak chcesz jechać w pasach to poproś przy starcie bo potem będzie już za pózno , jakby co. Pamiętam zdjęcie z przed lat jak flisacy płynęli po Dunaju na Węgrzech,wszyscy byli ubrani w kapoki. Na moje pytanie czemu tego nie ma u nas któryś mi mądrze odpisał.
***@agnes 2017-06-05 13:37:32
Każdy ma możliwość zabrania kamizeli jeśli chce jeśli pani nie powiedziała flusakowi to pani sprawa, a w sprawie tej wolnej łodzi w razie wypadku to co ile lodek miała by ta lodz plywac i ciekawe kto by pokryl te koszta. Ciekawe czy przy raftingu tak jest Tak pani pochwala slowakow a czy po słowackiej stronie płynie wolna lodź??? Czy są bardziej bezpieczne jeżeli maja oni przeładowane lodzie??? Proszę się zastanowić co pani pisze i kogo pani oczernia a potem wypisywać na forum.
Kama 2017-06-04 14:40:18
Uważam że nie do końca dobrze dobierane są osoby do takich spływów. Powinno się patrzeć nie tylko na ilość osób ale również na ich wagę
kaznodzieja 2017-06-03 22:15:32
@Góralka
gdzie ja napisałem cokolwiek że mam coś do flisaków ???? tym bardziej Polskich ??? jeżeli mam cokolwiek do kogoś to do zachowania sienkiewicza , do jego obszczekiwania właśnie Słowaków . Jego wyolbrzymiania każdej zaistniałej sytuacji po Słowackiej stronie , skoro jest taki ,,kryształowy,, to niech się uczciwie przyzna do tego co na prawdę się stało.Każde zdarzenie , każda sytuacja nie uderza ani w Polskich ani w Słowackich flisaków tylko w Spływ Przełomem Dunajca ale ten dupek tego nie rozumie i przy każdej okazji wiesza psy na Słowackiej stronie , więc teraz sam to odczuje.Skończyłem już wymianę zdań na tym ,,forum,, żegnam
Góralka 2017-06-03 18:32:13
Do kaznodzieja:
Co Ty wgl masz do Polskich flisakow nie znasz sytuacji do końca to się może lepiej nie oddzywaj . A Słowacy też są dobrzy...
kaznodzieja 2017-06-03 18:06:06
to co powiedziałem że zrobię to zrobię , mam nadzieję że Tygodnik podejdzie uczciwie do tego incydentu i opisze sprawę tak rzetelnie jak podchodził do incydentów ze Słowakami . Oczywiście że wypadek był i oczywiście że notatka policyjna też była ze zdarzenia . Są również inne dowody na ,,zamiatanie pod dywan,, wypadku przez sienkiewicza , jeżeli nie zostanie to naświetlone to zrobię to ja , poczekamy do czwartku i zobaczymy czy i co znajdzie się w artykule , ja nie odpuszczę . Po Słowakach można wieszać psy ??? a sienkiewicz wszystko przykrywa kłamstwami . Zdjęcia i filmik mówią wszystko .
Góralka 2017-06-03 16:43:03
Polscy flisacy nie chodzą na Słowację i nie namawiają turystów na splyw....
leszek 2017-06-03 09:34:01
@kaznodzieja
Słowak akurat się należało chociażby za to, że wożą turystów przeładowanymi łodziami.
@wszyscy reszta
Nie karmić trolla.
ala 2017-06-03 08:12:26
Rawting pontonem to jest atrakcja ale negatywna tego terenu Przełomu Dunajca
sierdzioń 2017-06-03 08:07:40
Widocznie mało dali na mszę inauguracyjną, a pośrednicy nie przekazali kasiory wyżej.
kaznodzieja 2017-06-03 07:29:48
@Realista , ciekawe że nie pomyślałeś o tym kiedy osrany ,,prezesiunio,, jechał po Słowakach ??? wtedy się nie martwił o opinię ponieważ szargał ją innym . Teraz obawiasz się kto na tym ucierpi??? ....nie czyń drugiemu co tobie nie miłe , i tak być powinno ale za te wściekłe ataki będzie ...jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie , teraz posmakuje smaku tego co baaaardzo szczodrze fundował innym
PS: sienkiewicz nie pomyślał że od lat oczerniając Słowaków że oczernia każdego , każdego jak jeden flisaka ??? kiedy ten pajac z nadania partyjnego na prezesa miał palicę w ręku i wypłynął na wodę???
jano 2017-06-02 23:10:33
80% flisaów to dz''''''dy 20 % jest tylko porządnych a jest stare przysłowie nie śmiej się dziadku powinni to rozwiazac rafting jest lepszy
Realista 2017-06-02 21:00:08
@kaznodzieja
Cóż ci zrobił ten Sienkiewicz ze tak po nim jedziesz??? Jasne że Słowacy mogli pomagać przecież to też ludzie,a każdy normalny człowiek by pomógł. A skoro się tak odgrazasz że opublikujesz zdjęcia to publikuj tylko pomysł najpierw ze ty tez na tym ucierpisz, bo turysci przyjeżdżają do ciebie głównie na spływ Dunajcem,a jak zrobisz taką antyreklame To pożegnań się z biznesem, pozdrawiam zawistnego kaznodzieje????
kaznodzieja 2017-06-02 20:09:06
@leszek
to jak to się stało i na co był czas obydwaj wiemy , nie miał szans sięgnąć po palicę bo było już za póżno i wszystko w temacie . Trzeba było wcześniej pomyśleć i zmienić tor spływu a nie pchać się przez płyciznę sądząc że przejdą...
kaznodzieja 2017-06-02 20:04:06
tak się akurat składa że to moi goście płynęli ze Słowackimi flisakami , pierwsze słowa jakie padły to cytuję: Polocy w wodzie musimy im pomóc....przeprosili pasażerów że muszą przerwać spływ dobili do brzegu i skoczyli na pomoc pasażerom rozbitej tratwy , na rękach wynosili ich na brzeg z kamiennej wysepki gdzie leżeli . Oczywiście każdemu z flisaków może zdarzyć się błąd, każdemu może zdarzyć się wypadek , tylko trzeba być w tym wszystkim obiektywnym a nie wieszać na kimś wszystkie psy , przypominam przypadek z zeszłego roku kiedy Słowacy dobili do brzegu po próbie uniknięcia kolizji z kajakami które zablokowały środek nurtu . Co wtedy ,,szczekał,, sienkiewicz????? więc dzisiaj ja z tego miejsca obiecuję że opublikuję na Facebooku zdjęcia jak ludzie leżą w wodzie i trzymają się kamieni obok rozbitej tratwy a ten prezesiunio twierdzi że nic się nie stało . Wszyscy ocenią to nic bo ja już te foty widziałem i znam relację naocznych świadków i mam z nimi kontakt w razie czego .
Góral z Trójmiasta 2017-06-02 19:45:24
Ilu ludzi, tyle wersji ;)
Ważne że wszyscy wyszli z tego cali :)
leszek 2017-06-02 18:12:28
@Kaznodzieja
Pewnie, że są zapasowe. Ale nawet jak w ciągu trzech sekund ją wyciągniesz, to już jesteś 10 metrów dalej. I tu akurat tak było. Woda nie stoi w miejscu i nie czeka, aż wyciągniesz zapasową palicę.
W aucie też masz zapasowe koło, ale jak złapiesz defekt, to w najlepszym wypadku zatrzymasz się bezpiecznie kilka metrów dalej. A gorszym wypadku wylądujesz w rowie, albo kogoś przejedziesz.
Jasne, że słowaccy flisacy pomagali, ale polscy też? Z resztą nie ma co dyskutować, kto pomagał. Każdy by pomagał, jakby był na miejscu.
Kaznodzieja 2017-06-02 17:12:49
G.prawda każdy flisak ma na tratwie zapasowa palice i wystarczyło żeby się tylko schylił i wziął kolejną. Prawda jest taka że przez nieuwagę wplyneli na wysepkę na środku Dunajca .Słowacy wynosili na własnych rękach pasażerów na brzeg . Zdjęcia są , zrobione przez Polaków właśnie z tej Słowackiej tratwy . Opublikuję je na FB
xXx 2017-06-02 16:12:09
I się posypią hejty na polskich flisaków...
ff 2017-06-02 15:06:15
Słowacy pomogli tylko trochę, więcej pomogli koledzy polscy flisacy.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    SZCZENIAKI OWCZAREK PODHALAŃSKI - RODOWÓD -
    Tel.: 605 608 201.
  • PRACA | dam
    SKLEP GÓRSKI SPORTOWY ZATRUDNI SPRZEDAWCĘ na stałe.
    Tel.: 503 401 041.
  • PRACA | dam
    TYNKI MASZYNOWE - ZATRUDNIĘ LUB ZLECĘ - brygady lub pojedyncze osoby. 731 877 220.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ KREŚLARZA DO BIURA PROJEKTOWEGO, tel. 608581540
  • PRACA | dam
    FIRMA ZATRUDNI OSOBY DO PORANNEGO SPRZĄTANIA SKLEPÓW ODZIEŻOWYCH W ZAKOPANEM. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt telefoniczny 604 063 558.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    MITSUBISHI ASX 1,8 DID, 150 kM, r.p.2011, przebieg 125 tys. km, I właściciel, stan idealny, serwisowany, bogate wyposażenie, kpl. opon zimowych. Cena do uzgodnienia 605 564 270
  • PRACA | dam
    KUCHARKĘ zatrudni DOM WCZASOWY - dobre warunki.
    Tel.: 18 20 66 836.
  • PRACA | dam
    OPIEKUNKI MEDYCZNE ZATRUDNIĘ -
    Tel.: 503 650 903.
  • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
    GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
    Tel.: 507 171188.
    WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
  • PRACA | dam
    Przyjmę murarzy zbrojarzy cieśli szalunkowych
    Tel.: 605277644
    E-mail: firma@rembud.podhale.pl
  • PRACA | dam
    PRZYJME pracownika do zakladu kusnierskiego
    Tel.: 601504522
  • PRACA | dam
    FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A., WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKA: ZASTĘPCA KIEROWNIKA SKLEPU ORAZ SPRZEDAWCA - KASJER W ZAKOPANEM I NOWYM TARGU. TEL. 668 333 831
  • PRACA | dam
    STUDIO PAZNOKCI LEJDIS W NOWYM TARGU-SALA ZABAW MAŁPI GAJ zatrudni do manicure i pedicure. 691 888 444.
  • PRACA | dam
    CIEŚLA SZAL., MURARZ, ELEKTRYK, OPERATOR ŻURAWIA. WYMAGANA ZNAJOMOŚĆ J. NIEMIECKIEGO. Cert. 6760. Kom. 513106189;
    E-mail: pach@diwa-personalservice.pl,
    WWW: www.diwa-personalservice.pl
  • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
    Noclegi w Zakopanem
    WWW: www.eNOCLEGI.biz
2017-07-24 08:01 Bezpieczeństwo w statystykach 2017-07-23 20:30 Wizja ognia na wyciągnięcie ręki – kominek w mieszkaniu 2017-07-23 20:05 Dworzec PKS - uchylone decyzje starosty tatrzańskiego 9 2017-07-23 19:45 Po burzy w Szczawnicy wyszło słońce 1 2017-07-23 19:24 „New Market Jazz Band” w parkowej altanie (zdjęcia) 2017-07-23 18:30 Święto Pstrąga w Tylmanowej 2017-07-23 18:00 Strążyska pięknie wyremontowana 2 2017-07-23 17:29 W końcu prawdziwa ulewa (wideo) 2017-07-23 15:57 Wyjazd ze Szczawnicy tradycyjnie zakorkowany 5 2017-07-23 15:00 Taka ekspozycja przy drodze 8 2017-07-23 14:53 Piechotą na Jasną Górę 1 2017-07-23 14:20 W końcu burze nadciągnęły nad Tatry 2017-07-23 13:04 Turyści wyruszyli w Tatry. Morskie Oko oblężone 2 2017-07-23 12:51 Rozstanie przyszło za szybko. Nowy Targ pożegnał doktor Czapińską 2017-07-23 12:00 Muzyka na szczytach, Herzog i Jerzy Stuhr 4 2017-07-23 10:04 Uwaga na utrudnienia 2017-07-23 08:44 40. Dni Muzyki Szymanowskiego 1 2017-07-23 08:31 Burza udawała 1 2017-07-23 08:00 Uwe Zimmermann gwiazdą Nowotarskiego Pikniku Lotniczego 2017-07-22 22:46 Weselna brama w Poroninie 1 2017-07-22 20:29 Zderzenie motocykla z samochodem 1 2017-07-22 19:40 Wypadek na Jeziorze Rożnowskim 1 2017-07-22 19:18 Podatek zapłacisz kartą 2017-07-22 18:21 Kolejna ścieżka rowerowa gotowa 7 2017-07-22 17:45 Gorąco, a na Krupówkach wodna kurtyna 2017-07-22 16:55 Chłopiec topił się w potoku Krośniczanka 1 2017-07-22 16:25 Odpustowa radość i Poroniańskie lato 2017-07-22 15:26 Odpust jak przed laty 2017-07-22 14:52 Pożegnaliśmy Wojciecha Mroza 2017-07-22 12:09 Rozpoczęły się Mistrzostwa Zakopanego w Biegu pod Górę 2017-07-22 09:56 Na razie jest pięknie, ale uważajcie na burze 2 2017-07-22 08:09 Teatr przyjazny maluchom 2017-07-21 20:15 Zburzyć urząd, rozbudować starostwo 7 2017-07-21 18:29 Wjazdowa reklama urągająca wartościom 8 2017-07-21 16:29 Labrador turysta znalazł właściciela 1 2017-07-21 16:26 8 października - Konkurs Muzyk Podhalańskich 2017-07-21 16:15 Policyjne święto w Zakopanem 7 2017-07-21 14:33 Nowy wiadukt nad zakopianką 2017-07-21 14:28 Z Bajań wrócił bez portek 2017-07-21 14:27 Tablica w upadłości 1 2017-07-21 13:09 Złoty Maanam gwiazdą Dni Ochotnicy 2017-07-21 12:54 Wielkie Spiskie Granie z utrudnieniami w ruchu 2017-07-21 12:37 Zakopiańscy radni będą głosować wotum zaufania dla przewodniczącego 10 2017-07-21 12:12 Niebieskie święto 1 2017-07-21 11:54 Zapraszamy na filmy. Mamy dla Was bilety 2017-07-21 11:16 Stoimy od pięciu minut w korku i nic się rusza 7 2017-07-21 11:13 Zapłonie watra 2017-07-21 10:53 XXXVI Piesza Pielgrzymka Górali na Jasną Górę wyruszy za kilka dni 1 2017-07-21 09:00 Nietypowy koncert u wylotu Chochołowskiej 2017-07-20 22:53 Volkswagen wypadł z drogi i stoczył się ze skarpy