Reklama

2017-07-10 12:31:30

Reklama

Zakopane

Przegrana w sprawie opłat klimatycznych

Zakopane przegrało przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w sprawie pobierania opłat miejscowych.

Dziś przed WSA w Krakowie odbyła się kolejna rozprawa w sprawie pobierania opłat klimatycznych przez Zakopane. Skarżącym był turysta Bogdan Achimescu. Jego zdaniem Zakopane pobiera opłatę bezprawnie, ponieważ przybywający pod Giewont turyści narażeni są na zabójcze działanie smogu. 


Opłata wynosi 2 złote od każdego turysty za dobę. Miasto pobiera opłatę miejscową od roku 2008. Dziś sędzia przyznał rację skarżącemu. W uzasadnieniu stwierdzono, że radni podejmując uchwałę o pobieraniu opłaty miejscowej nie dysponowali żadnymi badaniami stanu powietrza. Mecenas reprezentujący miasto zapowiedział wystąpienie o kasację wyroku do Najwyższego Sądu Administracyjnego.

Walkę krakowianina Bogdana Achimescu wspiera Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oraz blisko 5 tysięcy osób, które podpisały apel do władz Zakopanego. Domagają się w nim dobrowolnego zaprzestania pobierania opłaty do czasu uporania się miasta z problemem brudnego powietrza. 

rav

Reklama
Reklama
1
Bogdan Achimescu walczy z opłatą pobieraną przez Zakopane / Fot. Rafał Gratkowski
Reklama
2
WSA w Krakowie przyznał rację skarżącemu / Fot. Rafał Gratkowski
Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
taterek 2017-07-11 11:45:33
Wygrał wielki biznes a stracili mieszkańcy i normalni turyści, bo nie będzie za co rozwijać komunikacji, sadzić drzew, sprzątać i dbać o miasto. Panom "ekologom" już podziękujemy, działać trzeba z głową a nie tylko dla własnego rozgłosu jaki robią na Zakopanem. Co konkretnego zrobili w walce ze smogiem? Ja się pytam co, bo w naszym mieście tylo jak widać tylko przeszkodzili.
dunia 2017-07-11 11:26:06
Nie ma to jak prawdziwy polski turysta, przyjedzie nasmrodzi, naśmieci i narzeka na to czemu sam jest winien, no normalnie brawo, proszę tego pseudo turysty spytać czym przyjechał do Zakopanego?
Tichodroma Muraria 2017-07-11 10:18:47
Popieram wypowiedź " goście goście".
Co do wpisu " tpn lowiec" : od ponad stu lat goście przyjeżdżają by się szwendać po Krupówkach i z TPNu nic nie mamy.
G.Prawda - byś zobaczył opłaty w parkach na świecie, to byś wyśmiał te opłaty za wejście do TPN. Szarlotka w Murowańcu 10 zł [ w 5 stawach 5 złotych ], piwo na Kasprowym droższe niż w Chacie pod Rysami. Co to jest za opłata za wejście do TPN? Symboliczna.
Skoro ok. 2,5 miliona ludzi korzysta z infrastruktury Zakopanego [ tak przyjąłem po ilości sprzedanych biletów do TPN, pomijając fakt, że przecież zapewne sporo z tych ludzi mieszka w okolicznych miejscowościach oraz zapewne wchodzą nie tylko raz w czasie pobytu] to niechże się dołożą do utrzymania tego z czego korzystają.
Najlepiej by było gdybyśmy z naszych podatków dopłacali turystom : tak ? A jak potrafią być niekulturalni to nawet [co poniektórzy oczywiście] " busiarze" do nich startu nie mają.
Fibi 2017-07-11 09:04:40
Ok skoro tak, miasto przegrało, to juz nie widzę sensu zmieniać piecy i poprawiac ochrony środowiska... Bo i po co, i tak wszystko puszło sie paść...
goscie goscie 2017-07-11 08:21:25
Przecież to opłata miejscowa a nie klimatyczna, o czym Wy piszecie? Ciekawe, że w innych miastach gdzie jest smog cały rok a nie tylko w niektóre zimowe dni, jakoś się płaci. To wszystko ci tzw. "ekolodzy" dla sławy i pieniędzy, prawnicy i ekolodzy... hmmm to już samo w sobie wiele mówi o co tak naprawę chodzi. Jak jakieś miasto ma walczyć ze smogiem to powinno na to dostawać pieniądze a nie zabierać mu. Zwłaszcza takie miasto, które ma ten problem głównie przez położenie w kotlinie i działa w kierunku poprawy powietrza choćby przez ekologiczną komunikację i dofinansowania na wymianę pieców. Tera cepry będą do nas przyjeżdżać i smrodzić autami, bo oczywiście smogu nie chcą ale autem muszą podjechać najlepiej na Giewont jak by się dało, żeby czasem chodzić nie musieli. I teraz taki ceper przyjedzie wynajmie sobie nielegalnie apartamencik, nakupi dżemów w biedronce, naśmieci, nasmrodzi, pochodzi na darmowe koncerty, zadepta i nawet grosza nie dołoży do utrzymania miasta, tylko my mieszkańcy będziemy za niego bulić. No faktycznie super, ekolodzy brawo, na pewno to pomoże naszemu miastu i będziemy mieli czystsze powietrze tylko ciekawe skąd na to pieniądze??, raczej tylko tylko wy prawniko-ekolodzy będziecie mieć pełniejsze kieszenie napchane przez pseudo ekologiczne światowe koncerny.
sp 2017-07-10 23:23:58
@"tak oplacie"...to mowisz, ze sedziowie podjeli zla decyzje ? Moze i masz racje...co Oni w koncu wiedza.
tak oplacie miejscowej 2017-07-10 21:37:24
koleś placze i narzeka a ciekawe czym wtedy do Zakopanego przyjechał mam nadzieję ze koleją nie zanieczyszczeń środowiska spalinami !
sp 2017-07-10 21:02:19
Jeszcze jedno "Gorolka" , chcesz sie zaangazowac w sytuacje?, nawoloj do ludzi by w piecach nie polili dziadostwem jak plastiki czy stare zasmierdziale BACIOKI !!
turYsta 2017-07-10 20:46:52
W sumie ciekawe rozstrzygnięcie. Ale mnie nurtuje jedno, bo Zakopane to nie tylko miasto ale swoje granice ma także po Kasprowy, Świnicę i dalej chyba. A tam jest powietrze świeże. Także w sumie ta opłata miała sens.
sp 2017-07-10 19:35:45
Gorolka...glupoty wygadujesz, jak wszystkie cepry w gory idom, to czymu nimozna sie przecisnac na Krupowkach czy pod Gubalowka ?
Tpn-łowiec 2017-07-10 19:05:19
Goralka głupoty piszesz. Chcesz TPNowi jeszcze nabijać kabzę. Chyba maję już dość. A z TPN-u my nie mamy nic bo to państwo w państwie. Ziobrowski dba tylko o swoją kieszeń a Podhale ma gdzieś.
G.Prowda 2017-07-10 19:02:36
@ Gorolka. Kiebyś była prowdziwo górolka to byś wiedziała kto to ceper, a za hole pany juz płacom i to nie mało. Jeden taki co teroz jest na wysokim stołku tyz nie kcioł płacić klimatycnego - teroz mu pasuje, e to wykrynty.
llllllllllll 2017-07-10 18:58:37
no dobrze ale ten pan jeden wygral a teraz co z milionami osob ktore placily oplaty klimatyczne i maja placic dalej???? powinni to zniesc raz na zawsze bo tylko chaos. jak to rozumiec.
Goralka 2017-07-10 16:41:14
Głupoty piszecie... Prawie wszystkie cepry idą w góry czy tatrzańskie doliny. Tam powietrze jest czyste. Powinni więc płacić dodatkowo 2 zł przy wejściu jako opłatę klimatyczną. Tyle w temacie.
sp 2017-07-10 16:28:11
To powinno byc odwrotnie, miasto powinno placic turystom za narazanie zdrowia.
medea42 2017-07-10 16:24:52
A co temu panu każe przyjeżdżać do tak znienawidzonego miasta?
czy nie o sławę tu chodzi?
bierz pan plecak i gitarę i ruszaj w świat. ostatnio Hamburg czysty i pachnący
Ech 2017-07-10 14:58:12
Teraz niech sie miasto określi co dalej bo tak jest rozdmuchane ze mało kto będzie chciał zapłacić bo przegrali ......niech zabiorą głos....
PO myje 2017-07-10 14:05:19
Wystarczyło tylko zagłosować w wyborach odpowiednio i opłata miejscowa byłaby nie ruszana.
Sdsss 2017-07-10 13:56:34
Hehe, koniec pazerne zakopiańskie urzędasy :) za turystę wakacyjnego dostawaliście ok 20 zł, w przeciągu wakacji/roku ta suma urośnie do kilku milionów.
Z tego co wiem, nie można pobierać opłat za coś, czego się nie oferuje - opłata klimatyczna sugeruje że powietrze powinno być czyste.
Sprawę macie przegraną i nic wam nie pomoże. Dodatkowo odwołując się narażacie mieszkańców na dodatkowe koszty sądowe które i tak zapłacić musicie wy, bo pan Achimescu ma 100% racji i nic nie ugracie.
milko 2017-07-10 13:12:16
No akurat jak z Krakowa przyjechał to i tak miał lepsze powietrze niż w domu. Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi to tylko dobra przykrywka dla wielkiego światowego biznesu gazowego. Lobby i ciemne interesy...
2018-02-19 20:20 Tak było w strefie kibica w Zębie. Mamy brąz! 2018-02-19 20:02 Czołówka w Starem Bystrem 1 2018-02-19 20:01 Wyciek gazu na Krupówkach 2018-02-19 19:00 Wyprzedaż 2017. Rabat nawet do 24 000 zł! 2018-02-19 18:39 W nietypowych strojach zdobyli Babią Górę (WIDEO) 1 2018-02-19 18:25 Kolizja w Białym Dunajcu. Zderzyły się dwa auta 2018-02-19 17:40 Krowy w sądzie 2018-02-19 16:59 Przeżyjmy to jeszcze raz! Tak zjeżdżaliśmy na byle czym (WIDEO) 1 2018-02-19 15:45 Pożar w dokumentach 2018-02-19 15:15 Kibicowaliśmy w Zębie. Brązowy medal Polaków 2 2018-02-19 14:50 Czyje to pieniądze? 3 2018-02-19 14:02 Zgon bezdomnego przy ul. Orkana 2018-02-19 12:57 Parlamentu się nie tyka 2018-02-19 12:18 Świetne występy podhalańskich kickbokserów 1 2018-02-19 10:57 Kamil Stoch od Kaspercoka. Dziś kibicujemy naszej drużynie! 2018-02-19 09:55 Cudowny dzień w Tatrach. Uwaga na mróz i lawiny 2018-02-19 09:25 Ten jedyny dzień w życiu 2018-02-19 07:40 Pożar w domu na Spyrkówce 2018-02-18 21:54 Zakopianka zablokowana 2018-02-18 20:58 Pogoda dla biegaczy 2018-02-18 20:08 WYZWOLENIE 2 2018-02-18 19:25 Niegościnni gospodarze 2 2018-02-18 19:16 Gazdowska Parada w Kościelisku 1 2018-02-18 18:38 Samolot z Kuwejtu wylądował w Białce 1 2018-02-18 17:53 Na oczach olimpijczyka 2018-02-18 16:50 Korek po horyzont 1 2018-02-18 15:28 35-letni Polak zginął pod lawiną w Tatrach. Polka walczy o życie 5 2018-02-18 14:08 Zagadka (nie)logiczna 2 2018-02-18 13:01 Modowy szał w Zakopanem 2018-02-18 11:31 Startujemy w Zjeździe na Byle Czym (Wideo) 2018-02-18 11:21 Dzień Bezpiecznego Internetu 2018-02-18 09:59 Ten sposób na zanieczyszczenie powietrza nie zyskał popularności 5 2018-02-18 08:36 W tym wypadku na zakopiance rannych zostało 7 osób 2018-02-18 08:02 To już pewne - powstanie ścieżka wokół Jeziora Czorsztyńskiego 5 2018-02-17 22:13 Zadymienie w kamienicy w centrum Nowego Targu 2018-02-17 21:11 Drastyczna reklama na Szymoszkowej. Głos czytelniczki TP 20 2018-02-17 20:10 Piękna góra 2018-02-17 19:23 Kolizja i kara 3 2018-02-17 19:16 Nie jedźcie tą drogą 2018-02-17 19:14 Sprawdzą 2 burmistrzów i 4 spółki 2 2018-02-17 18:47 Może właśnie narodził się tu narciarski talent 2018-02-17 18:29 Ulica imienia Kamila Stocha? 5 2018-02-17 18:22 Bociani spacer w środku lutego 1 2018-02-17 17:16 Zaśnieżone autokary grozy 1 2018-02-17 17:14 Miłośnicy biegówek wreszcie się doczekali (WIDEO) 3 2018-02-17 16:57 Dziś mieliśmy narciarski raj (WIDEO, ZDJĘCIA) 2018-02-17 16:46 Lalki na scenie 2018-02-17 15:30 Zderzenie na zakopiance. Siedem osób rannych 2018-02-17 15:27 Flisacy z nowym prezesem 3 2018-02-17 15:10 Kamil Stoch mistrz, mistrz, mistrz 8