Reklama

2017-07-10 12:31:30

Zakopane

Przegrana w sprawie opłat klimatycznych

Zakopane przegrało przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w sprawie pobierania opłat miejscowych.

Dziś przed WSA w Krakowie odbyła się kolejna rozprawa w sprawie pobierania opłat klimatycznych przez Zakopane. Skarżącym był turysta Bogdan Achimescu. Jego zdaniem Zakopane pobiera opłatę bezprawnie, ponieważ przybywający pod Giewont turyści narażeni są na zabójcze działanie smogu. 


Opłata wynosi 2 złote od każdego turysty za dobę. Miasto pobiera opłatę miejscową od roku 2008. Dziś sędzia przyznał rację skarżącemu. W uzasadnieniu stwierdzono, że radni podejmując uchwałę o pobieraniu opłaty miejscowej nie dysponowali żadnymi badaniami stanu powietrza. Mecenas reprezentujący miasto zapowiedział wystąpienie o kasację wyroku do Najwyższego Sądu Administracyjnego.

Walkę krakowianina Bogdana Achimescu wspiera Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oraz blisko 5 tysięcy osób, które podpisały apel do władz Zakopanego. Domagają się w nim dobrowolnego zaprzestania pobierania opłaty do czasu uporania się miasta z problemem brudnego powietrza. 

rav

reklama
Reklama
Reklama
1
Bogdan Achimescu walczy z opłatą pobieraną przez Zakopane / Fot. Rafał Gratkowski
Reklama
2
WSA w Krakowie przyznał rację skarżącemu / Fot. Rafał Gratkowski
Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
taterek 2017-07-11 11:45:33
Wygrał wielki biznes a stracili mieszkańcy i normalni turyści, bo nie będzie za co rozwijać komunikacji, sadzić drzew, sprzątać i dbać o miasto. Panom "ekologom" już podziękujemy, działać trzeba z głową a nie tylko dla własnego rozgłosu jaki robią na Zakopanem. Co konkretnego zrobili w walce ze smogiem? Ja się pytam co, bo w naszym mieście tylo jak widać tylko przeszkodzili.
dunia 2017-07-11 11:26:06
Nie ma to jak prawdziwy polski turysta, przyjedzie nasmrodzi, naśmieci i narzeka na to czemu sam jest winien, no normalnie brawo, proszę tego pseudo turysty spytać czym przyjechał do Zakopanego?
Tichodroma Muraria 2017-07-11 10:18:47
Popieram wypowiedź " goście goście".
Co do wpisu " tpn lowiec" : od ponad stu lat goście przyjeżdżają by się szwendać po Krupówkach i z TPNu nic nie mamy.
G.Prawda - byś zobaczył opłaty w parkach na świecie, to byś wyśmiał te opłaty za wejście do TPN. Szarlotka w Murowańcu 10 zł [ w 5 stawach 5 złotych ], piwo na Kasprowym droższe niż w Chacie pod Rysami. Co to jest za opłata za wejście do TPN? Symboliczna.
Skoro ok. 2,5 miliona ludzi korzysta z infrastruktury Zakopanego [ tak przyjąłem po ilości sprzedanych biletów do TPN, pomijając fakt, że przecież zapewne sporo z tych ludzi mieszka w okolicznych miejscowościach oraz zapewne wchodzą nie tylko raz w czasie pobytu] to niechże się dołożą do utrzymania tego z czego korzystają.
Najlepiej by było gdybyśmy z naszych podatków dopłacali turystom : tak ? A jak potrafią być niekulturalni to nawet [co poniektórzy oczywiście] " busiarze" do nich startu nie mają.
Fibi 2017-07-11 09:04:40
Ok skoro tak, miasto przegrało, to juz nie widzę sensu zmieniać piecy i poprawiac ochrony środowiska... Bo i po co, i tak wszystko puszło sie paść...
goscie goscie 2017-07-11 08:21:25
Przecież to opłata miejscowa a nie klimatyczna, o czym Wy piszecie? Ciekawe, że w innych miastach gdzie jest smog cały rok a nie tylko w niektóre zimowe dni, jakoś się płaci. To wszystko ci tzw. "ekolodzy" dla sławy i pieniędzy, prawnicy i ekolodzy... hmmm to już samo w sobie wiele mówi o co tak naprawę chodzi. Jak jakieś miasto ma walczyć ze smogiem to powinno na to dostawać pieniądze a nie zabierać mu. Zwłaszcza takie miasto, które ma ten problem głównie przez położenie w kotlinie i działa w kierunku poprawy powietrza choćby przez ekologiczną komunikację i dofinansowania na wymianę pieców. Tera cepry będą do nas przyjeżdżać i smrodzić autami, bo oczywiście smogu nie chcą ale autem muszą podjechać najlepiej na Giewont jak by się dało, żeby czasem chodzić nie musieli. I teraz taki ceper przyjedzie wynajmie sobie nielegalnie apartamencik, nakupi dżemów w biedronce, naśmieci, nasmrodzi, pochodzi na darmowe koncerty, zadepta i nawet grosza nie dołoży do utrzymania miasta, tylko my mieszkańcy będziemy za niego bulić. No faktycznie super, ekolodzy brawo, na pewno to pomoże naszemu miastu i będziemy mieli czystsze powietrze tylko ciekawe skąd na to pieniądze??, raczej tylko tylko wy prawniko-ekolodzy będziecie mieć pełniejsze kieszenie napchane przez pseudo ekologiczne światowe koncerny.
sp 2017-07-10 23:23:58
@"tak oplacie"...to mowisz, ze sedziowie podjeli zla decyzje ? Moze i masz racje...co Oni w koncu wiedza.
tak oplacie miejscowej 2017-07-10 21:37:24
koleś placze i narzeka a ciekawe czym wtedy do Zakopanego przyjechał mam nadzieję ze koleją nie zanieczyszczeń środowiska spalinami !
sp 2017-07-10 21:02:19
Jeszcze jedno "Gorolka" , chcesz sie zaangazowac w sytuacje?, nawoloj do ludzi by w piecach nie polili dziadostwem jak plastiki czy stare zasmierdziale BACIOKI !!
turYsta 2017-07-10 20:46:52
W sumie ciekawe rozstrzygnięcie. Ale mnie nurtuje jedno, bo Zakopane to nie tylko miasto ale swoje granice ma także po Kasprowy, Świnicę i dalej chyba. A tam jest powietrze świeże. Także w sumie ta opłata miała sens.
sp 2017-07-10 19:35:45
Gorolka...glupoty wygadujesz, jak wszystkie cepry w gory idom, to czymu nimozna sie przecisnac na Krupowkach czy pod Gubalowka ?
Tpn-łowiec 2017-07-10 19:05:19
Goralka głupoty piszesz. Chcesz TPNowi jeszcze nabijać kabzę. Chyba maję już dość. A z TPN-u my nie mamy nic bo to państwo w państwie. Ziobrowski dba tylko o swoją kieszeń a Podhale ma gdzieś.
G.Prowda 2017-07-10 19:02:36
@ Gorolka. Kiebyś była prowdziwo górolka to byś wiedziała kto to ceper, a za hole pany juz płacom i to nie mało. Jeden taki co teroz jest na wysokim stołku tyz nie kcioł płacić klimatycnego - teroz mu pasuje, e to wykrynty.
llllllllllll 2017-07-10 18:58:37
no dobrze ale ten pan jeden wygral a teraz co z milionami osob ktore placily oplaty klimatyczne i maja placic dalej???? powinni to zniesc raz na zawsze bo tylko chaos. jak to rozumiec.
Goralka 2017-07-10 16:41:14
Głupoty piszecie... Prawie wszystkie cepry idą w góry czy tatrzańskie doliny. Tam powietrze jest czyste. Powinni więc płacić dodatkowo 2 zł przy wejściu jako opłatę klimatyczną. Tyle w temacie.
sp 2017-07-10 16:28:11
To powinno byc odwrotnie, miasto powinno placic turystom za narazanie zdrowia.
medea42 2017-07-10 16:24:52
A co temu panu każe przyjeżdżać do tak znienawidzonego miasta?
czy nie o sławę tu chodzi?
bierz pan plecak i gitarę i ruszaj w świat. ostatnio Hamburg czysty i pachnący
Ech 2017-07-10 14:58:12
Teraz niech sie miasto określi co dalej bo tak jest rozdmuchane ze mało kto będzie chciał zapłacić bo przegrali ......niech zabiorą głos....
PO myje 2017-07-10 14:05:19
Wystarczyło tylko zagłosować w wyborach odpowiednio i opłata miejscowa byłaby nie ruszana.
Sdsss 2017-07-10 13:56:34
Hehe, koniec pazerne zakopiańskie urzędasy :) za turystę wakacyjnego dostawaliście ok 20 zł, w przeciągu wakacji/roku ta suma urośnie do kilku milionów.
Z tego co wiem, nie można pobierać opłat za coś, czego się nie oferuje - opłata klimatyczna sugeruje że powietrze powinno być czyste.
Sprawę macie przegraną i nic wam nie pomoże. Dodatkowo odwołując się narażacie mieszkańców na dodatkowe koszty sądowe które i tak zapłacić musicie wy, bo pan Achimescu ma 100% racji i nic nie ugracie.
milko 2017-07-10 13:12:16
No akurat jak z Krakowa przyjechał to i tak miał lepsze powietrze niż w domu. Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi to tylko dobra przykrywka dla wielkiego światowego biznesu gazowego. Lobby i ciemne interesy...
2017-11-22 20:31 (Nie)legalne Krupówki 1 2017-11-22 19:01 Prawie 26 tysięcy dla „Chatki” 2017-11-22 17:38 Parkomaty w mieście - konieczne zwinne palce 5 2017-11-22 16:30 Złote gody 2017-11-22 15:28 Inspektorzy odchodzą. Rozmowa z powiatowym inspektorem nadzoru budowlanego 3 2017-11-22 14:08 Polowanie na Szymonach. Jastrząb wrócił na stare śmieci 3 2017-11-22 13:32 Sąd nad zabójcą 1 2017-11-22 13:32 Parkowanie na wariackich papierach 5 2017-11-22 12:58 W „Jatkach” - o Tadeuszu Zapiórkowskim 2017-11-22 11:40 Sąd ogłosił upadłość Almy 2017-11-22 11:10 Startuje Szczawnicka Amatorska Liga Siatkówki 2017-11-22 10:10 Kalata amatorskim wicemistrzem świata. Minimalnie przegrał w finale 2017-11-22 09:56 Trzy Kantaty – trzy koncerty 2017-11-22 09:46 Życzliwa, nie socjopatyczna 5 2017-11-22 07:29 Stawiają na ekologię 2017-11-21 21:08 Ule, sztuka wojenna, a reforma goni reformę 4 2017-11-21 19:45 Nowy parking w okolicach Wielkiej Krokwi 2 2017-11-21 18:51 Mistrzostwa Świata Juniorów w narciarstwie w Polsce, ale nie w Zakopanem 5 2017-11-21 18:41 W stronę Pysznej i tatrzańskiej poezji 2017-11-21 17:51 Opuszczanie strefy komfortu. Amerykanie uczyli nas jak robić biznes 2017-11-21 16:42 Transplantacja - nie ma większego daru 2 2017-11-21 16:16 Drugie miejsce Maksymiliana Wielgusa 1 2017-11-21 15:49 Miłośnicy squasha do boju 2017-11-21 15:13 Nadciąga odwilż. Najpierw śnieg, później deszcz, a od czwartku słońce 1 2017-11-21 14:32 Na Wielkiej Krokwi przez 5 lat można organizować Puchar Świata 3 2017-11-21 13:25 Ponad 200 tancerzy na scenie 1 2017-11-21 11:48 Zaduszki elektroniczne 1 2017-11-21 11:16 Zadymienie na Bachledach 2 2017-11-21 11:07 Mrówka w mieście - market na każdą potrzebę 2017-11-21 10:51 Aneta Larysa Knap i jej Folk Design Luksusową Marką Roku 3 2017-11-21 08:51 Nocny pożar w Pieniążkowicach 2017-11-21 07:59 „Metalka” i „Szkoła kadetów” górą w Międzyszkolnej Lidze Strzeleckiej 2017-11-20 22:22 Rosyjski skoczek po upadku w Wiśle trafił do kliniki na Podhalu 2 2017-11-20 21:13 O smogu, social mediach i nie tylko 4 2017-11-20 20:41 Czyja to zguba? 5 2017-11-20 19:01 Zmiany w Związku Podhalan 2017-11-20 17:57 Jak świętować to z rozmachem 2017-11-20 17:20 Jelonek w kadrze 2 2017-11-20 17:08 Dziadońcyn Smycek dla Kościeliska (wideo) 2017-11-20 16:46 Filmy inspirowane Conradem 1 2017-11-20 15:53 XVI Majowe Granie 2017-11-20 15:29 Emocji nie było - radni zdjęli opłaty targowe z porządku obrad 2017-11-20 15:00 Nie żyje dr Irena Gąsienica Roj 2017-11-20 15:00 Szaleństwo na stoku? Chroń skórę przed wiatrem i mrozem 2017-11-20 14:36 Po prostu pięknie na Kasprowym 2017-11-20 14:34 O nowotarskich zbiorach na konferencji w Siedlcach 2017-11-20 13:40 Parking utonął pod śniegiem 3 2017-11-20 12:44 Poruszenie na Podtatrzańskiej 2017-11-20 10:42 Potrącenie na przejściu dla pieszych na Kasprowicza (aktualizacja) 8 2017-11-20 10:37 Pożegnanie z honorami ks. Franciszka Juchasa