Reklama

2017-07-22 14:52:58

Reklama

Zakopane

Pożegnaliśmy Wojciecha Mroza

Na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem pożegnaliśmy Wojciecha Mroza, założyciela i pierwszego redaktora naczelnego Tygodnika Podhalańskiego.

Wojciech Mróz zmarł w wieku 59 lat. Był dziennikarzem, redaktorem naczelnym TP, redaktorem telewizyjnym w TVP Kraków, autorem kilku cyklicznych programów telewizyjnych, prozaikiem, poetą. Dziś na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej żegnała go rodzina, przyjaciele, znajomi, zakopiańczycy i turyści.

Pożegnalne słowa wygłosił Maciej Krupa, który wspominał czasy "Solidarności", "Biuletyny Podhalańskiego", a także powstania w 1989 roku Tygodnika Podhalańskiego, którego bez udziału Wojciecha Mroza by nie było.

* * *

Poniżej teksty osób związanych z Tygodnikiem Podhalańskim, w których wspominają zmarłego.

*

Miałem zaszczyt i przyjemność brać udział z Wojtkiem w dwóch wielkich przygodach mego życia.

Wiem, że to też były wielkie przygody Jego życia. Pierwsza to był okres zmian w Polsce, lata 1989-1990. Wojtek był wtedy bez wątpienia jednym z filarów Komitetu Obywatelskiego, całego wielkiego ruchu obywatelskiego wywodzącego się z pierwszej Solidarności. Przekształcał tamtą rzeczywistość - przygotowywał lokalny Okrągły Stół, kampanię wyborczą, później wybory samorządowe. Sam co prawda nie kandydował, ale bez wątpienia był jedną z kluczowych osób intelektualnego zaplecza dla tego ruchu w tamtych latach. O tym trzeba przypomnieć i pamiętać, bo liczba niezłomnych i wyklętych rośnie w tym kraju w postępie geometrycznym, a Wojtek był naprawdę osobą pełną zasług.

Druga przygoda to jest oczywiście tworzenie i współtworzenie "Tygodnika Podhalańskiego". Chociaż obaj odeszliśmy z TP względnie wcześnie, wiem, że cieszył się z sukcesów gazety, z jej wysokiej pozycji na rynku prasy lokalnej w Polsce.
Wojtek do końca życia był poetą. Co prawda mówił mi, że już nie pisze wierszy, ale wiele z tego, co pisał, często z takim poczuciem humoru, to była czysta poezja. Myślę, że jego niedoceniana książka "Zapach drzewa sandałowego" to jest jeden wielki poemat, choć pisany prozą.

To jest cholernie niesprawiedliwe, że ta rodzina została tak boleśnie dotknięta. Bo przecież pamiętamy jeszcze odejście Grażyny, a teraz Wojtka. Brak mi słów.

Maciej Krupa

*

Najpierw felietony zaczęły tracić regularność. Nie wydawało mi się to niezwykłe. Kiedy wyjeżdżał, także nie było jego tekstów, bo urlopów nie relacjonował, nawet gdy był na swojej ukochanej, a tak ciekawej Sycylii. 

Nigdy nie pisał na zapas, jak to zdarza się innym. Ale nie jemu, nie Wojtkowi - był kronikarzem rzeczywistości dziejącej się tu i teraz. I nie pisywał o swoich sprawach, jak to się zdarza innym. Ale nie jemu, nie Wojtkowi. Więc kiedy felietony ujawniły, że to nie z sycylijską, ale z inną mafią przyszło mu toczyć walkę - przeczytałem z niedowierzaniem. To, rzecz jasna, mogło się zdarzyć każdemu, ale nie jemu, nie Wojtkowi.

Odkąd go znałem - czyli od czasów Pierwszej Solidarności - zawsze był pogodny, uśmiechnięty, niekiedy lekko cyniczny, czasem inteligentnie złośliwy. Jeśli ktoś był na co dzień uosobieniem pogody ducha i optymizmu, to właśnie on, Wojtek. To często cechuje ludzi płytkich, dbających o dobrze się sprzedającą etykietę zewnętrzną. Ale nie Wojtka. Wystarczyło sięgnąć do jego pozadziennikarskich tekstów, by odkryć to, co było najważniejsze: dramatycznie głębokie emocje, które przecież są istotą poezji, ba! wszelkich dokonań literackich. 

Mogę tylko żałować, że tak mało jego dzieł tego typu, jak debiutancki tomik z 1988 r. Która jesteś, poszło do ludzi. Kiedy się dowiedziałem, że już nie będzie następnych wierszy - nie mogłem uwierzyć. Każdy, tylko nie on. Nie Wojtek.

Ale na szczęście poeci nie umierają. Oni tylko przestają pisać.

Maciej Pinkwart

*

Pamiętam, jak sobie przysnąłeś na strychu w Dzianiszu, gdy drukowaliśmy podziemny Biuletyn Podhalański. Śmialiśmy się z tego przez wiele lat, jacy to byliśmy konspiratorzy. Pamiętam, jak sprzedawaliśmy wtedy hamburgery na Krupówkach. Czasem udawaliśmy, że nam prąd wyłączyli, bo nie nadążaliśmy z bułkami, a kolejka rosła. Pamiętam wspólny wyjazd na zarobek do Niemiec. 

Pamiętam, jak stawialiśmy rusztowania za 8 marek na godzinę, a gdy miałeś wypadek na budowie, kleiliśmy Ci plastrem łuk brwiowy, bo nie stać nas było na pogotowie. Pamiętam te 40 nocy w Reichu w dużym fiacie - spaliśmy w poprzek, bo fotele nam się nie rozkładały. Pamiętam, jak runąłeś z trzeciego piętra budowy w Langen, trzymając w ręku fragment rusztowania. Wbiłeś się po kolana w błoto, ale ramy nie puściłeś. Płakaliśmy razem z Tobą ze śmiechu. 

Pamiętam, jak kupowałeś mi tam papierosy, żebym Ci nie jęczał, jak chciałeś się w sobotę napić. Pamiętam, jak traktowałeś ludzi, zawsze z wielką życzliwością. Pamiętam Twoją radość, gdy trzymałeś w ręku pierwszy numer Tygodnika Podhalańskiego. Pamiętam, jak kierowałeś Tygodnikiem, nigdy nie podnosząc głosu. 

Pamiętam Twoje rady, których zawsze się trzymałem, znając Twoją mądrość. Pamiętam, jak pół roku przed straszną diagnozą wróciłeś od doktora Hermana, który Ci powiedział, że te bolące węzły chłonne to nic nie jest i nie warto sobie nimi głowy zawracać. Pamiętam poczucie humoru, które nigdy Cię nie opuszczało, nawet gdy byłeś już bardzo ciężko chory. Pamiętam Twojego Jesiennego Charta, którym bawiłeś dziesiątki ludzi, dając im możliwość oderwania się od szarej codzienności. 

Pamiętam Twoje lekkie pióro, którego zazdrościliśmy Ci wszyscy. Pamiętam, jak w sylwestra zadzwoniłeś do mnie i powiedziałeś, że masz czerniaka i przekonywałeś mnie, żebym się nie martwił. Pamiętam i nigdy Cię nie zapomnę, Przyjacielu.

Jurek Jurecki

*

Najpierw był zachwyt nad niewielkim tomikiem poetyckim Która jesteś, kupionym w Krynicy. Autora Wojtka Mroza poznaliśmy kilka lat później w Zakopanem. Pamiętam wielkie onieśmielenie. To chyba ostatnia taka fascynująca zakopiańska osobowość, kreowaniem życia przypominająca artystów z przełomu XIX i XX w. Objaśniał nam niełatwy zakopiański świat.  

To on odkrył dla nas tajniki telewizji, nauczył wielu rzeczy. Nie był typem szkolnego belfra, bardziej przypominał Mistrza Zen. Zrealizowaliśmy wiele wspólnych projektów filmowych, przez wiele lat współpracowaliśmy przy Jego autorskim programie Pod Tatrami dla TVP Kraków. Straszna pustka. Żegnaj, Mistrzu.

Beata i Jarek Jastrzębscy

*

Cholera, Wojtek! Nie zdążyłam z Tobą porozmawiać poważnie. Wszystko zawsze zamieniałeś w żart, a ja odpowiadałam Ci w ten sam sposób. Śmiałeś się z samego siebie, miałeś dystans do wszystkiego wokoło i fajny luz, który czasem mnie wkurzał, a czasem Ci go zazdrościłam.

Nie zdążyłam z Tobą pogadać o Twoich wierszach. A to dzięki nim właśnie wiedziałam, że jest też w Tobie bardzo delikatny facet, prawie przezroczysty. Facet, który pisze o "czerwonych z niewyspania skrzydłach", "pokoju zaplątanym w przedśmiertny szary krzyk" czy o tym, że "za oknem rośnie tęcza krwi".

Nie zdążyłam nigdy na Ciebie nakrzyczeć. A czasem miałam ochotę. Kiedy na stronie z felietonami była dziura, bo nie przysłałeś tekstu. Bo coś ci wypadło, bo był Jesienny Chart. Zanim zdążyłam się wkurzyć, swoim ciepłym, przepraszającym głosem rozpuszczałeś wszystkie złości i pretensje.

Pewnie miałeś tysiące wad i nie byłeś łatwym facetem, choćby przez to, że nie wylewałeś za kołnierz. Ale piłeś nie po polsku. Bo po wódce, zamiast agresji, byłeś jeszcze cieplejszym i łagodniejszym facetem.

Kurcze, przed chwilą dowiedziałam się, że już Cię nie ma, jutro gazeta idzie do drukarni, w głowie mam pustkę i złość, że tak sobie odszedłeś nie wiadomo gdzie. Ok., nie rozpisuję się, pogadamy o tym po tamtej stronie.

Beata Zalot

*

Naostrzyłem piłę, Wojtku. Tak jak prosiłeś. Leży w piwnicy.

Gdy się poznaliśmy, pracowałem w Dzienniku Polskim. Był Jesienny Chart, potem niezliczone spotkania przy okazji zakopiańskich wydarzeń i zawodowych obowiązków. Jest czas pracy i czas zabawy. W pracy pełen profesjonalizm. W zabawie klasa. Wczesną wiosną poprosiłeś już mocno zmienionym głosem o pomoc. Przy wycięciu drzewa. Zrobiłeś to jak zwykle w tak ujmujący sposób, że serce mi się śmiało. 

Choć wiedziałem przecież o Twej nierównej walce z chorobą. Mieliśmy wyciąć to drzewo, gdy zrobi się cieplej. Piłę naostrzyłem. Przyszły ciepłe dni. Ale niech to drzewo rośnie. A Ty, Wojtku, szykuj nam miejsca w nowej gazecie. Widać zamarzyło się Panu Bogu wydać Tygodnik Podniebiański. Do zobaczenia. Na arkadyjskich łamach.

Rafał Gratkowski

*

Po powrocie z niedawnego urlopu przemieniłem się z osoby współtworzącej Tygodnik w czytelnika, który nie wie, co będzie w najnowszym wydaniu naszej gazety. Lekturę TP tradycyjnie zacząłem od pierwszej strony. Zaraz później jednak przewróciłem tych kilka stron, aby przeczytać najnowszy felieton Wojtka Mroza.

Tak, zawsze lubiłem czytać to, co Wojtek swoim inteligentnym, dowcipnym językiem pisze. Jednych chwalił, innych delikatnie ganił.

Gdy ponad rok temu zostałem redaktorem naczelnym TP, był jedną z pierwszych osób, która zadzwoniła z gratulacjami i życzeniami, żeby ciągnąć ten tygodnikowy wózek we właściwą stronę. Oferował swoje rady i pomoc.

Tak, Wojtek był niezwykle przyjaznym, serdecznym, ciepłym i uśmiechniętym człowiekiem. Wszystkim nam będzie go bardzo brakować, Tygodnikowi będzie go bardzo brakować, Czytelnikom zabraknie jego cotygodniowych felietonów.

Podobno nie ma ludzi niezastąpionych, ale tylko podobno. W tym przypadku to powiedzenie nie ma wiele wspólnego z prawdą, bo Wojtka zastąpić się po prostu nie da.

Paweł Pełka

Reklama
Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy KUCHARKĘ z możliwością zamieszkania do pensjonatu w Białym Dunajcu. Wysokie wynagrodzenie.
  Tel.: 692522335
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ZAKOPANE - KOŚCIELISKO APARTAMENT 70m2 w cenie 50m2 z GARAŻEM. DWUPOZIOMOWY, BALKONY, KOMINEK. 510 090 023
 • PRACA | dam
  Grand Hotel Stamary zatrudni osobę na stanowisko PORTIERA. Doświadczenie mile widziane. Umowa o pracę. Zgłoszenia proszę kierować na adres mailowy: praca@stamary.pl, tel.: 669700699.
 • PRACA | dam
  Hotel Skalny *** w Zakopanem zatrudni osobę do obsługi recepcji - praca nocna.
  Tel.: 182019100
  E-mail: skalny@skalny.com.pl
 • PRACA | dam
  Pracownika do zakładu kuśnierskiego ubezpieczenie, dobra płaca.
  Tel.: 888267329
 • PRACA | dam
  Przyjmę chłopaka do pakowania paczek i wykańczania skór gotowych, wym.prawo jazdy kat.B praca w Szaflarach.
  Tel.: 888267329
 • PRACA | dam
  ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY zatrudni osoby do: organizacji imprez oraz promocji. Zapraszamy do składania CV z listem motywacyjnym osobiście w siedzibie ZCK przy ul. Kościeliskiej 7, pon.- pt. w godz. 9:00-17:00 lub na adres e-mail: finanse2@promocja.zakopane.pl. Szczegóły na
  WWW: www.zakopane.pl
 • PRACA | dam
  Agencja MEDICUS zatrudni OPIEKUNKI dla seniorów z Podhala.
  Tel.: 503650903
  E-mail: medicus.opieka@gmail.com
 • ZDROWIE I URODA
  CENTRUM STOMATOLOGII DOMINIK ul. Zakopiańska 6a, Rabka. Pon-Sb 8.30-20.00. Tel.: 182670739, 696025147, www.csdominik.pl. Implanty, odbudowa kości szczęki, konsultacje implantologiczne, chirurgia, protetyka(korony, mosty, licówki, protezy). Leczenie bruksizmu (stawu skroniowo-żuchwowego) leczenie zachowawcze, kanałowe, ortodoncja.
 • MOTORYZACJA | kupno
  SKUP samochodów.
  Tel.: 512700770
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia LOKAL 70 m2 w obiekcie hotelowym (Pensjonat) w centrum Zakopanego. 666378357
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCZYNIE DO SKLEPU MONOPOLOWEGO, na stałe - PORONIN -
  Tel.: 606 751 351.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy Dwóch Ratowników Wodnych Do Nowego Hotelu W Bukowinie Tatrzańskiej. Stała Praca. Dobre Warunki. Praca Od Zaraz.
  Tel.: 601 508 720
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy KIEROWCÓW kategorii C na transport lokalny, oraz kategorii C E na transport międzynarodowy.
  Tel.: +48502217387
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  ZAKOPANE - wynajmę powierzchnie usługowo-magazynową o powierzchni około 250m2 i wysokości 4metry. Budynek jest przy ulicy Powstańców Śląskich (200metrów od Polany Szymoszkowej) więcej informacji udzielam telefonicznie.
  Tel.: 660710510
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  SZUKAM DO WYNAJĘCIA MIESZKANIA 3-POKOJOWEGO W ZAKOPANEM. Na dłuższy okres.
  Tel.: 724 998 895.
 • PRACA | dam
  Kierowca Busa kat.D
  Tel.: 607864852
 • MOTORYZACJA | kupno
  SKUP AUT całych i rozbitych.
  Tel.: 516159309
  E-mail: msauto@onet.pl
  Inne: 516159309
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Szukam KAWALERKI lub NIEWIELKIEGO 2-POKOJOWEGO MIESZKANIA W ZAKOPANEM. Na dłuższy okres -
  Tel.: 518 813 715.
 • PRACA | dam
  W związku z prężnym rozwojem naszej firmy poszukujemy kierowcy z prawem jazdy kategorii CE. Gwarantujemy umowę o pracę na stałe ,dogodne warunki i wynagrodzenie.
  Tel.: 504708402,500331199
  E-mail: malgorzatakrawczyk@onet.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnię do pracy w restauracji w Zakopanem!!! Kucharza lub do przyuczenia kucharza. Kelnerke/kelnera na stałe
  Tel.: 883930208
  E-mail: anitawak@icloud.com
  Inne: 697034110
 • PRACA | dam
  Hotel Murowanica *** w Zakopanem poszukuje pracowników na stanowisko recepcjonisty/pokojowej. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie CV na adres: kontakt@hotel-murowanica.pl lub o kontakt telefoniczny: 182063362
  Tel.: 182063362
 • PRACA | dam
  C.H. "Stopiak" w Nowym Targu zatrudni SPRZĄTACZKĘ. Praca co 2-gi dzień, w godzinach 14-21.30. Dojazd i powrót z pracy we własnym zakresie. CV przesyłać na adres: C.H. Stopiak, ul. Ludźmierska 26A, 34-400 Nowy Targ.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA-ST0LARZ,TYNKARZ. Praca w Oslo na warunkach norweskich, (firma norweska) dla: Stolarza- do wymiany DREWNIANEJ stolarki (okna,drzwi), Tynkarza- (również młodych początkujących tynkarzy). Znajomość języka NIE wymagana,(pracownicy w firmie z Podhala). Zarobki w przeliczeniu: 9,000-15,000 zł/miesiąc, na czysto. Bardzo częste zjazdy do kraju, wg. własnego uznania-średnio co 3 tygodnie. tel. 0047 938 88 654. ZAPRASZAMY !
  Tel.: 0047 938 88 654
  E-mail: marekklimala@gmail.com
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ: KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ - ZMYWAK. RESTAURACJA MAŁA SZWAJCARIA, ZAKOPANE, ZAMOYSKIEGO 11 -
  Tel.: 600 07 61 07.
 • PRACA | dam
  Norwegia -TYNKARZ, MALARZ, DEKARZ, BLACHARZ BUDOWLANY, MONTER RUSZTOWAŃ. Praca w Oslo na warunkach norweskich, (firma norweska). Znajomość języka NIE jest wymagana,(pracownicy w firmie z Podhala). Zarobki w przeliczeniu; 9,000-15,000 zł./miesiąc na czysto.Bardzo częste zjazdy do kraju, wg.własnego uznania-średnio co 3 tygodnie.Tel; 0047 938 88 654, (8.00-21.00)
  Tel.: Tel; 0047 938 88 654
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKA: ZASTĘPCA KIEROWNIKA SKLEPU ORAZ SPRZEDAWCA - KASJER W ZAKOPANEM I NOWYM TARGU. TEL. 668 333 831
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  SKUP Samochodów każda marka.
  Tel.: 512 700 770
 • BIURA RACHUNKOWE
  Usługi księgowo - kadrowe
  Tel.: 788539748
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ ZMIENNIKA NA TAXI - Zakopane -
  Tel.: 888 223 761.
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  Noclegi w Zakopanem
  WWW: www.eNOCLEGI.biz
2018-02-18 18:38 Samolot z Kuwejtu wylądował w Białce 2018-02-18 17:53 Na oczach olimpijczyka 2018-02-18 16:50 Korek po horyzont 2018-02-18 15:28 35-letni Polak zginął pod lawiną w Tatrach. Polka walczy o życie 2 2018-02-18 14:08 Zagadka (nie)logiczna 1 2018-02-18 13:01 Modowy szał w Zakopanem 2018-02-18 11:31 Startujemy w Zjeździe na Byle Czym (Wideo) 2018-02-18 11:21 Dzień Bezpiecznego Internetu 2018-02-18 09:59 Ten sposób na zanieczyszczenie powietrza nie zyskał popularności 4 2018-02-18 08:36 W tym wypadku na zakopiance rannych zostało 7 osób 2018-02-18 08:02 To już pewne - powstanie ścieżka wokół Jeziora Czorsztyńskiego 4 2018-02-17 22:13 Zadymienie w kamienicy w centrum Nowego Targu 2018-02-17 21:11 Drastyczna reklama na Szymoszkowej. Głos czytelniczki TP 18 2018-02-17 20:10 Piękna góra 2018-02-17 19:23 Kolizja i kara 3 2018-02-17 19:16 Nie jedźcie tą drogą 2018-02-17 19:14 Sprawdzą 2 burmistrzów i 4 spółki 2 2018-02-17 18:47 Może właśnie narodził się tu narciarski talent 2018-02-17 18:29 Ulica imienia Kamila Stocha? 3 2018-02-17 18:22 Bociani spacer w środku lutego 1 2018-02-17 17:16 Zaśnieżone autokary grozy 1 2018-02-17 17:14 Miłośnicy biegówek wreszcie się doczekali (WIDEO) 2 2018-02-17 16:57 Dziś mieliśmy narciarski raj (WIDEO, ZDJĘCIA) 2018-02-17 16:46 Lalki na scenie 2018-02-17 15:30 Zderzenie na zakopiance. Siedem osób rannych 2018-02-17 15:27 Flisacy z nowym prezesem 3 2018-02-17 15:10 Kamil Stoch mistrz, mistrz, mistrz 8 2018-02-17 14:08 Kluczyki od peugeota znalezione w Tatrach. Właściciel już się odnalazł 4 2018-02-17 14:01 Dachowanie w Krościenku 2018-02-17 12:09 Skocznia pod nadzorem 2018-02-17 11:48 Mroźny i piękny poranek w Hałuszowej 1 2018-02-17 09:55 Marcin Kydryński w Rabce 2018-02-17 08:21 Kult na scenie w Nosalowym 2018-02-17 08:07 Młodzież z Szaflar na muzycznych warsztatach gospel 2 2018-02-16 21:05 Te oczy mówią wszystko. Czy ktoś je przygarnie 2018-02-16 20:03 Zakopane zakorkowane 5 2018-02-16 19:03 Made in Małopolska – sto procent smaku 2018-02-16 18:19 Wszystko dla młodej pary i nie tylko 2018-02-16 18:00 Parcele Urzędnicze w rejestrze zabytków? 12 2018-02-16 17:45 Klub SN PTT Zakopane 1907 zaprasza na zawody 1 2018-02-16 16:47 W jeden wieczór zebrali 20 tys. zł. dla Chatki 1 2018-02-16 16:13 Zęby w ścianę 2018-02-16 14:54 Policjanci uratowali mężczyznę 1 2018-02-16 14:54 Korek rytualny 1 2018-02-16 13:33 Fashion Day Zakopane - odsłona druga 2018-02-16 13:26 Wpadł do komisu porozbijał samochody 2 2018-02-16 12:41 Kolizja w Rdzawce 2018-02-16 12:19 Smog nieustający 2018-02-16 11:57 Wypadek na zakopiance 2018-02-16 11:36 Z Poronina na Szymony w 50 minut 7
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2018-02-18 17:04 1. Nie mogę w to uwierzyć na zawsze będę miał Cię w pamięci kolego kochałeś góry 2018-02-18 16:52 2. Hmmm no to może pociągnąć temat dalej. Kilka wymownych fotek z masakry islamskich dżihadystów, może ich też sumienie ruszy. 2018-02-18 16:49 3. Całe życie było przed nimiasa 2018-02-18 16:47 4. Ciekawe że nie wspomniano o tym że mężczyzna jest chory umysłowo. Sensację robić z czyjejś choroby i o tym nie wspomnieć. 2018-02-18 16:45 5. Tu chodzi o napędzanie kasy. Smog był jest i będzie. Tyle że ludzie będą za wszystko płacić drożej bo ekologia.najlepiej będzie nie palić i ogrzewać się oddechem to i masek i tym podobnych ustrojstw nie trzeba będzie. 2018-02-18 16:37 6. ja byłem, super.. koncert.. całe kino super się bawiło W informatorze zakopane.pl widziadłem zapowiedź, a potem na plakatach w mieście. :) Budorz kto pierwszy ten lepry.. ;) 2018-02-18 14:01 7. Dla kogo mają być te "galerie"? Naprawdę "inwestorzy" uważają że turyści przyjeżdżają tu na większe zakupy??? Bo sami okoliczni mieszkańcy to raczej obrotów nie zapewnią. 2018-02-18 13:58 8. na zanieczyszczONE powietrze ew. na ochronę przed zanieczyszczonym powietrzem... Z opisu wynika, że maski mają na celu zanieczyścic powietrze :D 2018-02-18 13:54 9. Wszystko fajnie, ale czy ktoś się naprawdę zastanowił i przemyślał tę inwestycję? Pochłonie ona miliony, efektów dla mieszkańców nie tyle Gminy, co nawet miejscowości przez które pobiegnie ścieżka nie będzie żadnych. Ani miejsc pracy, ani zysków, a koszty utrzymania będą. Zmarnowane środki unijne przez Te dwie Gminy! 2018-02-18 13:54 10. Najwyższy czas. Kajakiem, żaglówką i rowerkiem wodnym już je okrążyliśmy niejeden raz, będzie wreszcie można zrobić to pieszo i rowerem.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Pożegnania

Album TP

FILMY TP