Reklama

2017-08-10 14:47:13

Tatry

Kornik zaatakował więc wycinają drzewa w Dol. Chochołowskiej

reklama
Reklama
Reklama

W okolicach Dol. Chochołowskiej trwają zakrojone na spora skalę wycinki drzew zaatakowanych przez kornika. Niszczejący las widać ze szlaków gołym okiem.

Reklama

W okolicach szlaku na Trzydniowiański Wierch, Dol. Jarząbczą, na Grzesia trwa wycinanie drzew. Prowadzi je administrator terenu - Wspólnota Leśna 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Obok zdjęcia ze szlaku na Trzydniowiańsi Wierch przez Do. Jarząbczą.

Oto komunikat w tej sprawie wydany przez Tatrzański Park Narodowy:

Leśniczy Zbigniew Kowalski raportuje: „Na terenie Dolin Chochołowskiej i Lejowej trwają bardzo intensywne prace leśne prowadzone przez Wspólnotę Leśną 8 Wsi (administratora terenu) przy usuwaniu drzew zaatakowanych przez korniki lub uszkodzonych z innych powodów. W ciągu ostatnich 2–3 tygodni w pobliżu Polany Chochołowskiej przybyło kilkaset martwych lub zaatakowanych przez korniki drzew. Wobec tego prace przy ścince i zrywce będą trwały jeszcze miesiącami.

Intensywne prace w pobliżu szlaków turystycznych są prowadzone od Krowiego Żlebu (szlak na Trzydniowiański Wierch) przez Dolinę Jarząbczą, Wyżnią Chochołowską (szlak na Wołowiec) po stoki Jamburowego Wierchu i Bobrowca (początek szlaku na Grzesia). Ponadto dolna część Doliny Starorobociańskiej oraz niektóre fragmenty ścieżki pod i nad reglami są również bardzo mocno użytkowane przez pojazdy związane z pracami leśnymi.

Na opisanych fragmentach szlaków w przypadku wystąpienia większych opadów deszczu pojawiają się utrudnienia dla turystyki związane z dużą ilością błota, najgorzej jest na odcinku ścieżki nad reglami od strony Doliny Chochołowskiej, szczególnie nie polecamy tego szlaku dla turystów po opadach deszczu! Ponadto w związku z tym, że zostało usuniętych sporo drzew z oznakowaniem szlaku lub odpadła kora na martwych drzewach, prosimy zwracać uwagę na właściwy przebieg szlaku, zwłaszcza w miejscach, gdzie znajdują się drogi leśne do wywozu drewna”

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
bober 2017-08-14 19:54:55
Do xxyzz
Wyjdź kolego na halę gasienicowa i zobacz jak wygląda las nigdzie nie można przejść a zejdź niżej drogi Oswalda Balzera w miejsce gdzie usuwane są na bieżąco Korniki tpn sądzi nowy las trochę sieje się sam i zwierząt jest tutaj więcej niż w całym rezerwacie. Ba nawet w małym cichym mamy więcej niedźwiedzi niż oni w całym tym parku
xxyzz 2017-08-11 09:33:42
do bober
dobrze, że tam wstrzymano prace bo do ruiny doprowadziłby tam człowiek prędzej czy później. A tak jak jest obecnie las sam się powoli odnowi bez uzycia ciężkiego sprzętu czy to polskiego czy zagranicznego.
bober 2017-08-11 07:39:01
Brawo ze ktoś o tym pisze trzeba napisać jeszcze o tym ze. Nowe granice rezerwatu scislego wymyślone przez dyrektora TPN od cyrhli do lysej polany prowadzą do ruiny lasy. Zresztą tam chyba już nawet zostały wstrzymane prace bo wprowadzono jakiś limit czy coś a tak na prawdę to wyzucono Polska firmę z lasu tylko temu ze była Polska a nie słowacka jak rok temu ich limity nie obowiązywały nie wiem tylko na której leśniczówce ale temat jest do ogarnięcia
Jarosz_K 2017-08-11 02:17:30
Dla nieuświadomionych:
Pozostawienie martwych drzew w lesie bez wątpienia jest działaniem na korzyść środowiska pod warunkiem, że zachowamy umiar. Możemy wszystko pozostawić naturze, bo środowisko prędzej czy później sobie z tym poradzi. Pytanie jednak jak długo i jakie konsekwencje będą one miały? Kornik drukarz potrafi uśmiercić hektary drzewostanów (przykładów jest wiele, nie tylko Puszcza Białowieska) prowadzić to może nie tylko do zmiany krajobrazu, ale także do zmiany retencji wodnej i erozji gleby (osuwanie się zboczy). Gdy zmienia się środowisko dochodzi do zmiany fauny i flory. W miejscach, gdzie następuje gwałtowne przerwanie zwarcia pojawiają się rośliny zakłócające wzrost nowego drzewostanu. Zanikają też siedliska wielu gatunków roślin (chociażby urdzik karpacki) i zwierząt zmniejszając areał ich bytowania (można tu wymienić sporo ptaków i owadów, nie mówiąc już o większych ssakach). Kornik drukarz atakuje przede wszystkim drzewa osłabione, jednak w przypadku jego gradacji może zasiedlać także drzewa zdrowe doprowadzając do masowego zamierania drzew. Joanna Bąk gradacje kornika związane są głownie z warunkami klimatycznymi a co za tym idzie także poziomem wód gruntowych (świerk ma płaski system korzeniowy i niedobór wody bardzo się na nim odbija). Działania z zakresu ochrony lasu były prowadzone od zawsze, a w Parkach zarówno ochrona czynna jak i bierna. Ważna jest więc świadomość społeczeństwa, gdyż jak by nie było Lasy Państwowe i Parki Narodowe stanowią część społeczeństwa.
A na temat kornika drukarza sporej części polecam poczytać artykuły naukowe (zarówno te Polskie jak i zagraniczne) nie będę cytować wszystkic, bo myśłę, że sami potraficie je znaleźć ?
Przykładowa literatura:
Grodzki W. (red.) 2013. Kornik drukarz Ips typographus (L.) i jego rola w ekosystemach leśnych. Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, Warszawa.
G.Prowda 2017-08-10 18:02:50
Wystarczy stanąć w centrum kulturowego parku i popatrzeć na prawą stronę Gubałówki tam to już nie tylko widać kornika, ale go już słychać. Co do Pana Timmermansa to jest On członkiem socjaldemokratycznej Partii Pracy i kilka lat pracował w Moskwie - wszystko jasne
Seb 2017-08-10 17:27:42
Wspolnota leśna 8 Wsi powstała początkiem XIX wieku. Gospodarzy nie tylko na terenie Doliny Chocholowskiej, ale również na terenach leżących poza granicami parku na stokach Magury Witowskiej. Wspólnota gospodarzy na tych terenach blisko 200 lat i jakoś do tej nie wycieli wszystkiego w pień. Od kilkunastu lat w Dolinie Chocholowskiej nie wycina się zdrowych drzew. Pozyskiwane drewno to tzw użytki przygodne, czyli powalone przez wiatr lub chore.

Zadziwiające jest to, że kiedy w tym samym czasie na terenach ochrony ścisłej martwe drzewa są pozostawione same sobie aby padły i z czasem zbutwialy to TPN słyszy słowa oburzenia "Jak tak można? Co za niegospodarnosc! Skandal! Jakież to marnotrawstwo!"

I tak to już jest drodzy państwo. Większość komentujących nie ma pojęcia w jaki sposób prowadzona jest gospodarka w lesie. Nie ma pojęcia o ekosystemie lasu, ale nauczanie internetowe prowadzi z wielkim namaszczeniem ;) Czekam kiedy pilotów będziecie uczyć latać.
Korniczek 2017-08-10 16:59:12
Park wycina - źle. Park zostawia martwe drewno - źle. No i bądź tu mądry. Niektórzy ludzie to już chet zdurnieli. Zwłaszcza donosiciele.
ddd 2017-08-10 16:07:26
Co roku wszystkie wsie ze wspólnoty organizują sadzenie lasu. Przez cały maj dziennie jest sadzonych ok. 5000 sadzonek, całe lato w szkółkach wspólnoty trwa intensywna praca przy młodych drzewkach, które w następnym roku zalesiają teren wspólnoty. Wyciete drzewa trafiają do członków wspólnoty, a co oni już zrobią to juz ich prywatny interes.
Miss 2017-08-10 14:54:58
Ciekawe kto prowadzi "nadzór"?
Czyżby ten gość co ostatnio?
kornik2 2017-08-10 14:49:22
Kornik najlepszy przyjaciel parkowca...
do koniczyna 2017-08-10 14:36:07
żal ci drzew w tatrach a w Białowieży już nie?
Dorian 2017-08-10 14:18:03
Wszystkich niedowiarkow i ludzi twierdzacych ze prowadzona jest rabunkowa wycinka Tatrzanskich lasow i lasow Podhala, zapraszam na wycieczke po lesie i podniesienie glowy ponad pien drzew. Gradacja kornika po ostatnim spokoju jest bardzo intensywna, setki drzew schna, a ludzia ktorzy uwazaja ze wycinane sa zdrowe drzewa, proszę spojrzec w te wasze zielone swierki, z ich kory wysypuja sie setki brazowych trocinek, drzewa sa zaatakowane ale wygladaja na calkowicie zdrowe, taki stan utrzymuje sie jeszcze około 3 tygodni potem nastepuje zamieranie. Jak kupicie zywa choinke to tez jest zielona ale przeciez umiera... Z jednego drzewa wylatuje taka ilosc kornika ze zjada kolejne 3, naturalny ekosystem jest tak zniszcziny i slaby ze nie moze sie obronic przed atakami, nie ma ratunku, jedynie wycinka i palenie kory, lasy jakie znamy zamieraja, a my walczymy tylko o opoznienie procesow ktore staly sie nieuniknione.
drukorz 2017-08-10 13:46:53
...jo juz zwoniym do tego Francy Timmermanesa, niygze jakom dyrektywy do TPN-u biegiem z Brukselki POślom.... No cheba ze nase zawodowe donosiciele jakimśi tajnym KOD=-juz juz dać znali !
parek mopiela 2017-08-10 13:44:31
@szachmad Ja słyszałem, że na 10 drzew wycinają 1 chore i 9 zdrowych... Co najlepsze tną w dzień, a w nocy po cichu wywożą - wiadomo, żeby nikt nie widział. Parokrotnie w tym rejonie widywałem także śmigłowiec, więc to może być jakaś grubsza akcja, możliwe, że transportują dodatkowych siepaczy z Warszawy... Będę kontynuował moje obserwacje, sprawdzę czy aby pod pozorem prac leśnych nie następuje tworzenie grup zielonych ludzików, którzy zaatakują demokrację. Wytrwałości!
Łysy 2017-08-10 13:22:46
Widać, że korniki z Puszczy Białowieskiej wystraszyły się działań ministra środowiska, i natychmiast przeniosły się na Podhale. Jednakże widzę, że i tu postanowiony zrobić z nimi porządek.

Gdzie są przedstawiciele ochrony środowiska, przecież zapowiada się, że żadne drzewo nie ostanie się w naszych górach.
koniczyna 2017-08-10 13:04:48
gambit królewski Szyszki!

poświęcić Puszczę Białowieską, kodziarstwo, ue i "ekolodzy" skieruja tam całą swoją uwagę...
A my po cichutku wytniemy Tatry w pień

:D:D:D:D:D
szachmad 2017-08-10 11:28:52
Ciekawe czy wycinają zdrowe drzewa i dokąd (do kogo) trafia drewno...
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    PEUGEOT 407 SW, 2008, 104.500 km, garażowany, serwisowany, salon Polska -
    Tel.: 602 50 30 44.
  • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
    GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
    Tel.: 507 171188.
    WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
  • PRACA | dam
    Zespół Pensjonatów "Dolina Białego" w Zakopanem zatrudni KELNERKĘ/KELNERA oraz POMOC KUCHENNĄ. Tel. 18 20 63730 w. 21 lub 603 750 122.
  • USŁUGI | inne
    Montaż łańcuchów świetlnych, przycinka kosmetyczna drzew, inne prace wysokościowe
    Tel.: tel:18-267-23-28, kom: 728-809-935
  • BIURA RACHUNKOWE
    AUDITPLUS - Zakopane, Kościuszki 1/301 - Księgowość - Kadry i Płace - JPK - Doradztwo
    Tel.: tel. +48 18 20 00171
    E-mail: biuro@auditplus.pl
    WWW: www.auditplus.pl
  • PRACA | dam
    SZKOŁA NARCIARSKA MAŁE CICHE zatrudni INSTRUKTORÓW. Umowa, ubezpieczenie, atrakcyjne warunki pracy.
    Tel.: +48 601-662-058
    E-mail: szkolamaleciche@gmail.com
  • PRACA | dam
    ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY INSTRUKTORÓW NARCIARSTWA. Wymagania m.in. doświadczenie w zawodzie i dobra znajomość języka angielskiego. Skorzystaj z szansy dla Ciebie na pracę w międzynarodowym zespole i wysokie zarobki! CV - biuro@zakopane-goski.pl
    Tel.: 692987940
  • PRACA | dam
    PRACA W WYPOŻYCZALNI NART w Zakopanem - zapraszamy już teraz! Szukamy młodych i pracowitych osób z dobrą znajomością języka angielskiego w mowie. Oferujemy przeszkolenie z zakresu pracy, możliwość rozwoju i wysokie zarobki! CV - biuro@zakopane-goski.pl
    Tel.: 692987940
  • PRACA | dam
    Spółka POLSKIE TATRY S.A. zatrudni KIEROWNIKA DZIAŁU TECHNICZNEGO z doświadczeniem na podobnym stanowisku. Szczegółowe informacje na stronie www.polskietatry.pl. Termin składania aplikacji: do 30.11.2017 r. do godz. 15.00. Tel. 18 20 63730 w.21.
  • USŁUGI | inne
    MYCIE DOMÓW WEW. Wolne terminy. 880 363 281.
  • PRACA | dam
    Krakowska firma budowlana INSIDE SYSTEM przyjmie do pracy wykwalifikowane brygady tynkarskie z własnym sprzętem lub bez. Praca głownie na terenie Krakowa. Oferujemy możliwość zakwaterowania. Gwarantujemy stabilną pracę przez cały rok i dobre warunki. Kontakt Paweł