Reklama

2018-01-02 17:44:07

Morskie Oko

Koń przewrócił się na drodze do Morskiego Oka

Reklama
Reklama

Przedstawiciele Fundacji Viva twierdzą, że na drodze do Morskiego Oka doszło do wypadku konia. - Nawet łyżwiarz może się przewrócić na lodzie - komentuje Stanisław Chowaniec, prezes Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka.

Reklama

Do Fundacji Viva zgłosił się świadek przewrócenia się konia transportującego turystów na trasie do Morskiego Oka. Zgodnie z relacją świadka koń przewrócił się ciągnąc wyładowany pseudoturystami wóz. Furman nie przerwał jednak kursu i kiedy koń w końcu wstał – załadował ponownie wóz turystami i kontynuował przewóz. 


– Z informacji uzyskanej przeze mnie u pracownika Tatrzańskiego Parku Narodowego furman nie zgłosił wypadku, choć ma taki obowiązek – mówi Anna Plaszczyk z Fundacji Viva – W związku z tym Tatrzański Park Narodowy nie ma żadnych informacji o przyczynach wypadku ani o stanie zdrowia zwierzęcia. Poprosiliśmy o pilne ustalenie w jakiej kondycji jest zwierzę – dodaje. 

Jednocześnie Fundacja Viva poprosiła o odebranie licencji na przewóz na tej trasie furmanowi, który nie dopełnił formalności i zachował w tajemnicy wypadek konia. Wypadek miał miejsce w dniu, w którym na górnym postoju wozów konnych doszło do przepychanek i awantur z udziałem pseudoturystów, którzy „utknęli” nad Morskim Okiem. 

– Domyślamy się, że konie tego dnia pracowały ciężej niż zwykle, bo było wielu turystów, którzy chcieli bez wysiłku dostać się do Morskiego Oka i z niego wrócić, korzystając z siły mięśni umęczonych zwierząt – wyjaśnia Anna Plaszczyk – Turyści dosłownie bili się o miejsca na wozach i tratowali się nawzajem przy wsiadaniu. A konie musiały ciągnąć pełne wozy po zaśnieżonej trasie – tłumaczy. Nie wiadomo, czy konie tego dnia nie wykonały więcej niż zwykle kursów i czy nie pracowały w szybszym tempie, by przewieźć wszystkich leniwych pseudoturystów. To powinien ustalić Tatrzański Park Narodowy. 

O sprawę zapytaliśmy Stanisława Chowańca, prezesa Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka.

- O tej sprawie dowiaduję się od pana. Proszę jednak pamiętać, że każdy może przewrócić się na lodzie. Nawet łyżwiarz na torze do jazdy szybkiej, który ma profesjonalne łyżwy. Gdy przewróci się koń, powinien zostać wyprzęgnięty, bo inaczej nie uda się go podnieść. Jeżeli kontynuował jazdę, to widać że nic mu się nie stało. Każdy z fiakrów prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek i to on powinien o sprawie zawiadomić TPN - mówi prezes Stanisław Chowaniec. 

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Joe 2018-01-09 19:11:45
Turystyka weź się za dziennikarstwo śledcze.
Dobrze Ci idzie z tym, kto jest kim i dlaczego. :-)
Turystka 2018-01-09 07:31:54
Pan Joe nie wart jest uwagi, bo zdaje sie, ze to potomek wyemigrowanego przed laty górala. Nie ma bladego pojęcia, co to koń i ile żyje. A do Morskiego Oka wybiera się konie o spokojnym usposobieniu i aksploatuje 2-3 lata. Panowie, którzy siedzą w większości roku i czekają na pseudoturystów to skarbnica wiedzy ma przeróżne tematy.
W Kościeliskiej czy Chochołowskiej też są przewozy, prawie po jednym poziomie, bez wysiłku. Nawet turystom łatwiej dotrzeć w głąb doliny, ale wolą dupy wozić.
Oburzona ma rację. Ludzie trenują na siłowniach prężąc bicepsy, a koń od prawieków był pociągowy i jak u sportowca, tak i u konia jakimś dopingiem trzeba wyzwolić drzemiącą w nim energię. A zarobek fiakrów na tyle szczypie ludzi w oczy, że proponuję ubrać te góralskie białe portki i zrobić spacer do Morskiego, to od razu niejeden obliczy, ze chce 100 zł , a nie 40 od łebka.
Joe 2018-01-08 20:23:37
Piąte pokolenie? Fikarów czy koni? I tak i tak nie pasuje. :-)
To kto miał i ma teraz interes przewozowy, żeby zlikwidować komunikację bez koni? Górale czy PKS? :-)
Oburzona 2018-01-08 16:12:12
Zastanawiam się, dlaczego nie ukazal się mój wczorajszy komentarz. Co ujawniłam, a co owiane jest tajemnicą. Zatem w skrócie.
Licencja na przewóz przez 10 dni w miesiącu kosztuje 1 300zl.

Pudzian o wadze ok. 150 kg potrafi pociągnąć tira.
Koń waży 600-700 kg. Ciągną wóz dwa konie. 18 turystów ze średnią wagą 80 kg + wóz ważą 2 tony. Proste liczenie. Kto się bardziej męczy?

Prosze zapoznać się historią choxbu śp. ALOJZEGO STOKLOSA z Brzegów. Piąte pokolenie podtrzymuje tradycję przewozu na trasie do MO.
Do ok. 85 roku jeżdziły autobusy. Ktoś zawinił, że nie naprawiono zerwanego asfaltu, ktoś mial w tym interes, by zamknąc ruch środkami masowego przewozu.
Tyle, bo znów mnie odrzucą.
Pozdrawiam
Joe 2018-01-07 12:25:37
Yancyjos niewolnictwa nie można nazywać tradycją.
A w Polsce czy to już kolejny raz skrajna prawica z hasłami na ustach Bóg, Honor, Ojczyzna...
doprowadza do podziału i osłabienia Polski? Marnie to się zawsze kończyło dla Polski i Polaków.
Może to jest już tradycją ;-)
Yancyjos 2018-01-07 10:16:13
Joe w USA mało brakło by uznano ,że tradycją jest wykorzystywanie murzynów do niewolniczej pracy.
Joe 2018-01-07 05:37:07
Oburzona o jakiej to tradycji przewozów na MO Ty piszesz ?
Od kiedy zamęczanie koni na MO jest tradycją? Daruj sobie te wywody o honorze i wolności.
Bo to tylko mit.

Góral weź ty się naucz pisać albo wracaj do hal. :-)
Oburzona 2018-01-06 17:37:18
Nie znam szczegółow, ale chyba są jakieś nabory, bo nie wierzę, by jedni i ci sami jeżdzili. Iść niejednokrotnie 7 km pod górę, by lżej bylo koniom gdy wóz zapchany i do tego w góralskich portkach - tego nie każdy jest w stanie znieść fizycznie. W Starostwie w Zakopanwm proszę szukać namiarow, gdzie takie nabory i w jakich terminach się odbywają.
Ja idąc szlakiem często gaworzyłam z furmanami i od ich wiem wiele. Górale w większości nie są wykształceni, ich znajomość życia bierze się z doświadczenia z przyjezdnymi.
Ale ich mądrość przewyższa niejeden wyuczony intelekt . Górale od wieków uprawiali w pocie czoła swoje mało żyzne ziemie. Nauczeni są twardej pracy. Zimą temepratura w MO schodzi poniżej 20*, a oni tam muszą być, przypłacając odmrożeniami i bólami stawów na starość. Ale przemysłu na Podhalu na większą skalę nie ma, więc muszą się trzymać tej tradycji rękami i nogami, by godnie żyć. MAJĄ DO TEGO PRAWO.
Meteopata & melepeta 2018-01-06 11:09:14
@Oburzona , ja też bardzo chętnie zajmę się tym nisko dochodowym interesem. Mogę kupić 6 koni ,napisz co trzeba zrobić by się dostać do tej elitarnej grupy? Czekam
Oburzona 2018-01-06 09:30:55
Witam. Po raz kolejny zabieram głos, bo nikt pewnych a oczywistych aż do bólu faktów nigdy nie mówi. Moja wiedza pochodzi od gazdy, który wlaśnie służy turystom na Palenicy. Ma 5 koni- dlaczego? Bo 2 pary ma na zmianę, a jednego rezerwowego, gdyby któryś ,, zaniemógł", stracił podkowę, czy coś innego. Konie mają oddanie ze strony gospodarza, że niejedno dziecko nie ma takiej rodzicielskiej miłości. Wiecie, ile kosztują konie, a ile ich utrzymanie? Gdyby nie to, ze gazdowie mają przeważnie swoje pensjonaty, które prowadzą rodzinnie, pewnie nie byłoby żadnego chętnego, by siedzieć na Palenicy lub w MO i czekać na możliwość zarobku.. Nabyte kontakty w górach ,, ściągają" gości na kwatery. I to ich ratuje. Czepiacie się, że nie mają kas fiskalnych. Czepiacie się różnych rzeczy. Co Wam to pomoże? Nad morzem sezon letni ma takie same ceny co zimowy w górach. Na Krupówkach większość interesów prowadzą ludzie z całej Polski. To oni dyktują ceny, oni handlują chińszczyzną jako wyroby regionalne, zatrudniając tylko miejscowych ekspedientów.
Pamiętajcie, że Górale, podobnie jak Ślązacy, czy Kaszubi, to nacja ludzi honorowych, wolnych w pełnym tego słowa znaczeniu. Poczytajcie Chałubińskiego, poczytajcie innych Ceprów, którzy odkryli Podhale, Górali i opisali ich pierwotne zwyczaje. Zrozumiecie, że to turyści naruszyli charaktery górali, poprzez ingerencję w przyrodę Podtatrze zatracilło specyficzny klimat. Górale stali się coraz bardziej asertywni, butni. Bo nkt nie ma prawa Im ubliżać, znieważać. ONI SĄ U SIEBIE!
Gwiazdy telewizyjne kasują za jeden dzień na planie od 5 tys. do 20 tys. PYTAM ZA CO? Tabloidy donoszą o ich kolejnych romansach, nieślubnych dzieciach, rozwodach i t p. Czy nie uważacie, że tam należaloby zwrócić swoją uwagę i tam napiętnować ludzi z pierwszych stron gazet. Jakie są ich koszty w porownaniu do fiakrow? Zdrowego rozsądku życzę każdemu w tym Nowym Roku.
Góral 2018-01-05 23:01:50
Joe idź się lecz lub jedz zpowrotem do swojej Warszawy jeśli ci coś u górali nie pasuje bo z ceprami problem jest taki ze proboje wejść w butach na teren swojego Pana jakim jest góral a jak już wejdę to dużo mucza a mało mleka daja
Joe 2018-01-05 20:44:34
Oburzona zorientowana jesteś.
To dlaczego, jak to takie "nieopłacalne" pchają się by dostać koncesję na jeżdżenie w MO? I tak to napisałaś, że wygląda na to, że fikarzy sponsorują turystom wjazdy na MO. :-) Dziwne, że jeszcze żaden z nich nie zbankrutował. :-)
Pozdrawiam.
Oburzona 2018-01-05 09:32:42
Joe- sezon na pseudoturystów trwa w większości zgodnie z terminami świątecznymi i feryjno-wakacyjnymi.
Poza tymi okresami w góry jadą prawdziwi turyści, którym wstyd byłoby wsiadać do bryczki, bo piesze wędówki1 sa ich wyzwaniem. Ja przyznam się, że jeszcze nigdy nie wsiadłam na wóz, a chodząc po slowackiej stronie takich udogodnień nigdzie nie ma. Wracając do zarobków fiakrów, to stojące w większości roku zaprzęgi świadczą raczej o braku zainteresowania. A konie codziennie jeść muszą. Gdyby można było kupić bilet w kasie, gdyby tak się stało, a ten pomysł uważam za świetny, fiakrzy jechaliby z pięcioma nawet osobami, gdyby ich zarobek nie zależał od natłoku turustów. Gdyby mieli stałe pensje, sytuacja bylaby dla nich komfortowa. Konie mają czipy, które ograniczają możliwości ich eksploatacji, więc dwukrotnie te samw konie w ciągu jednego dnia nie wyjeżdżają. Fiakier w ciągu 10 dni w miesiącu swojego dyżuru musi mieć więcej koni, by w jeden dzień zrobić dwa kursy. 20 dni konie mają luz. A jeść dostają. Koszty utrzymania są zbyt wysokie, by można było zmienić ceny przejazdu. Z kolei wstęp do TPN w kwocie 5 zł jest moim zdaniem haraczem. Na Slowacji tego nie ma, a Tatr mają 75%. Wyciągów narciarskich pełno, choćby taki Chopok. Jaki z tego wniosek? Dobrego gospodarza i mądrych przepisów trzeba, a nie same zakazy i ograniczenia. Pozdrawiam
Joe 2018-01-04 15:54:28
Oburzona a skąd ty wiesz ile zarabiają na przewozach w MO?
Nie mają kas fiskalnych.
To się dzieje na terenie parku i jak nie można zlikwidować przewozów to za przejazd powinno się płacić w kasie parku tak jak przy wejściu na szlak. Wszystko będzie w ten sposób przejrzyste. I możliwa korupcja w tym układzie, się skończy. Może w końcu dobra zmiana się za to weźmie.
Oburzona 2018-01-04 09:20:53
Witam. Czytajac te wypowiedzi,.na dwójnasób można zrozumieć intencje piszących osób.
Wspólczucie dla koni w Morskim Oku, owszem - tego wymaga wrażliwość na krzywdę.
Ale pomyśleć, ile poszło z dymem pieniędzy, gdzie górale nie zarobili na tym ani grosza. Ile huku , smrodu, śmieci pozostawili wrażliwi turyści! Nie pomyśleli o zwierzętach leśnych, czy domowych!?!?! Dla nich liczy się zabawa, przywitanie Nowego Roku, które trwa już 5 dzień, bo ciągle słychać wystrzały. Nie dość, że narzekają na nieczyste na Podhalu powietrze, wprowadzono ustawę antysmogową, ale Sylwester w Zakopanem nie był cale wzięty pod uwagę, ile zła przyniesie, ile zwiarząt doprowaszi do obłędu. Gdzie ekolodzy, gdzie ich zapal do naprawiania świata. Gdzie w końcu te władze, co mają za zadanie pilnowanie miru domowego. Górale źli, górale centusie, górale tacy i owacy. A Wy szanowni panstwo centum Polski? Czego Was w szkole uczono? Czego Wy oczekujecie od górali, że Was.będą głaskać pod włos i wpuszczać Was do swoich domów za darmo, albo wozić końmi za złotówkę. Na karnety na wyciągi narciarskie Wam nie żal, na sprzęt sportowy dla lansu nie żal. Na nic, co sprawia przyjemność ... petardy są dla Was tanie .... szkoda słow dla Waszej dwulicowości. Ekolodzy niech zaczną szukać afer tam, gdzie ich kolebka. Niech uswiadamiają społeczeństwo, że miłość to dawanie szczęścia drugiemu a nie egotyzm. A tak niestery jest. Wiekszość hedonistów przyjeżdża na Podhale i rządzą na calego ! Rozsądku w Nowym Roku życzę dla wszystkich! P..S.Czy wiecie , ile kosztuje koń zaprzęgowy, ile kosztuje jego miesięczne utrzymanie? Czy Wy chcielibyscie zarabiać mniej niż teraz? Nie sądzę.
cyklista 2018-01-04 04:43:35
Beaciu, łżesz aż się kurzy. Piszesz pod różnymi nickami, a potem bezczelnie się tego wypierasz.
Good to hear 2018-01-03 19:33:01
Frustracja Viva prawde ci powie. Buuuaaaahhhaaa !
Kaśka 2018-01-03 16:50:40
@Papi, większych bzdur dawno nie czytałam. Górale znani są w całej Polsce ze swojej pazerności, oszukują, naprzykrzają się ludziom (fiakrzy), a jak ktoś odmówi to potrafią zwyzywać. Zresztą po twojej wypowiedzi widać, że nie szanujesz ręki, która cię karmi więc jak możesz wymagać szacunku od turystów? Co do koni - oj, biedny furman pewnie umrze z głodu, dobre:))) Jak się nie przestrzega prawa, a przeciążanie zwierząt pociągowych jest niezgodne z prawem, to trzeba ponieść tego konsekwencje i tyle.
Łyżwiasz 2018-01-03 13:40:47
Łyżwiaż nie ma podków z odkutymi hacelami panie Prezesie Chowaniec. Naród ciemny kupi każde wytłumaczenie ale ..,
jolka 2018-01-03 13:13:51
Turyści są tak samo winni jak właściciel konia bo zapewne widzieli, że koń się przewrócił ale mimo to weszli na dorożkę gdy koń wstał.
Tom 2018-01-03 11:00:37
Do chowanca jeśli byłbyś ciut mądrzejszy to byś wiedział ze koń oczywiście szybko wstaje po upadku ale nie w pasach i nie na lodzie wogole mądry koń w takim momecie nie szarpie się tylko spokojnie leży. Dopiero kiedy właściciel mu pomoże koń wstaje i idzie dalej w końcu kto z nas się nie poslizgnal i nie przewrócił?
Joe 2018-01-03 10:39:52
Do papi.
A kto ciężko nie pracuje w tych czasach? Ceny w Zakopcu rosną z roku na rok szybciej i wiącej niż inflacja. Macie teraz najazd pseudoturystów 500+ to ich naciągacie. Czy to nie jest pazerność nabijanie kasy na ciemnocie? Zakopane przypomina teraz śmierdzący wychodek po tak nieudolnym zabezpieczeniem imprezy sylwestrowej . Czy będą za to teraz dodatkowe opłaty za "swojski" klimat? :-)
Adi 2018-01-03 10:25:17
Przecież te doniesienia to akcja promocyjna wykorzystującą atrakcyjny temat niz rzeczywiste próby rozwiazania problemu. od jakis 10 lat pojawiają sie takie same alarmy. Od 10 lat domagajac się tego samego czyli zakazu dorozek. Wiadom ze to rozwiazanie jest bezsensowen bo a) gorlae nie zrezygnują z dochodów, b) nawet jesli zakaza wejdzie w zycie to konie natychmiast trafia pod nóż. Nie ma w Polsce schroniska ktore przyjmie naraz kilkadziesiat czy kilkaset koni. To jakiś króliczek ktorego się goni dla hałasu a nie zeby go złapac.
Uorcyk 2018-01-03 09:44:54
Jeśli używacie porównań o koniach co pracowały z ludźmi w polu to zwracam uwagę na drobny fakt ze tempo jazdy tych z Moka jest takie ze fiakier nie nadazylby iść obok wozu i to tez jest jeden z powodów które wpływają na szybka utratę wartości użytkowej tych koni. Ale w tym roku ?hitem? stały się kuligi z Koscieliska organizowane przez ?dyplomatów?. Zgłoszenia dotyczące tej ?atrakcji? pochodziły od ludzi którzy- co sami podkreślali- są ze wsi i są wychowani z końmi a także użytkują je w pracy. Widać nie wszyscy pamiętają ze konie się tez potrafią zmęczyć a zmęczenie prowadzi do m.in urazów kończyn ale i może zagrażać zdrowiu a nawet życiu koni...
PS. Wcześniej nie zabierałam głosu wiec to trolle tutaj się podszywają pod moje wypowiedzi licząc na ?premie? za wejścia na serwer?
cyklista 2018-01-03 04:34:03
@ hip PO logia, jakbyś ukończył tyle kierunków wybitnych kierunków studiów wyższych, jakby Twój rodzic był wybitnym, uznanym ekspertem międzynarodowym, to też byś uważał, że znasz się na wszystkim. Typowa małomiasteczkowa egocentryczka, w sumie godna pożałowania osoba.
Papi 2018-01-03 03:06:29
Niema nic bardziej wkurzającego jak ceper ktory przyjezdza do nas na wczasy przy kazdej wolnej chwili a pozniej pisze"gorale pazerni na pieniądze " to po cholere tutaj przyjeżdżacie?! Góral przynajmniej potrafi zarobić ciężka pracą bo z "wami ceprami" robota jest gorsza niż w kamieniołomie! Ale popatrz taki jeden z drugim jak jest u nas, czy bez pracy tylko na "ciągłym ulopie tak jak niektorzy z was" miał by jeden czy drugi taki dom?! Chyba Nie! Wiec prosze nas nie obrażać bo żeby coś mieć to trzeba ciężk o pracować! A takie bzdury że górale tylko na dudki lecą, to do kieszeni sobie wsadzcie! Teraz do Kampani: Koń od zawsze był zwierzęciem pociagowym czy nie?! To w czym problem? Dawniej ludzie WLASNYMI SIŁAMI pola orali i nikt się nie martwił tym czy ona/on się nie wykończy z wycieńczenia, a teraz jest problem bo koń musi ciągnąć a pies szczekać. Ja rozumiem są zasady które powinny każdego obowiązywać, i zwierzęta nie mogą być katowane ciężka pracą ponad stan, ale jak zabiją człowieka lub z przemęczenia czy stresu w pracy zejdzie z tego świata, to tego nie widzicie ani nie fotografujecie, dlaczego?! Każdy musi z czegoś żyć, fiakrzy żyją z koni a wy z tego że im życie uprzykrzacie, a pomyśleliście o tym ze gość którego koń upadł ma przez was wielkie problemy a koń którym jedzi jest jego jedynym środkiem utrzymania rodziny?! Zajmijcie się lepiej tymi co rzeczywiście w brutalny sposób katuja zwierzęta! Nie pozdrawiam.
Do hip PO logia 2018-01-03 01:41:38
Z jakiej Nowotarskiej??? O czym bredzisz człowieku??? Pewnie jakiś pijany góral. A wracając do rzeczy - furmani albo nie mają pojęcia o koniach albo posiadają jakąś wiedzę i mimo to świadomie narażają konie na utratę zdrowia i życia, co jest haniebne.
gość69j 2018-01-02 23:22:15
Prawdziwy turysta jadący w góry chodzi na własnych nogach....ale jeśli w góry jedzie jakiś miastowy wypierdek to potem widzi się na konnym wozie kilkunastu " mięśniaków" wychowanych na hamburgerach z McDonaldsa :)
hip PO logia 2018-01-02 23:14:40
"Do Chowańca. Nie znasz się na koniach tak jak większość tych furmanów." Wypowiedziała się jedyna wszystkowiedząca, która na koniach i ich hodowli zęby zjadła. Jest coś, na czym uczona wybitność z Nowotarskiej się nie zna?
Joe 2018-01-02 23:02:30
Fibi pilnuj swego interesu. W jakim celu trollujesz ?
O góralach zawsze będą gadać, że pazerni na pieniądze. I to jest prawda ceny za pokoje coraz wyższe.
Do Chowańca 2018-01-02 22:55:02
Nie znasz się na koniach tak jak większość tych furmanów. Koń, który się przewróci na skutek poślizgnięcia/potknięcia zazwyczaj szybko wstaje, a nie leży przez dłuższy czas jak było w tym przypadku. Tu najprawdopodobniej zawiniła praca ponad siły, nie pierwszy raz zresztą. Dosyć tego ściemniania. Transport konny na tej trasie to jedna wielka patologia. Oby jak najszybciej wzięli się wam za d..y.
Do Fibi 2018-01-02 22:29:43
Nie znasz problematyki o której się wypowiadasz i piszesz opinie które trafiają jak kula w płot
Fibi 2018-01-02 21:50:57
Viva chyciła wiatr w żagle :) Troche hejtu i pomyj fanatycy wyleją na górali... a walka o 1% trwa bedom ze łzami w oczach wpłacać :)
Na gulasz konie lepiej przerobić jak tym ekoterorystom oddać.
grawitacja ohm dlowna 2018-01-02 21:09:55
Świetna manipulacja. "Kampania przeciwko transportowi i ubojowi koni" argumentując, że wypadek jest faktem, powołuje się na artykuł krakowskiego oddziału Gazety Wyborczej. Tyle tylko, że.... Gazeta z kolei informuje o tym powołując się na.... fundację Viva. Ha ha ha ha ha . Oto dwa cytaty, jeden z "Komentarzy Facebook" powyżej, zawierającego link, drugi ze strony po kliknięciu na ten link:
"Kampania przeciwko transportowi i ubojowi koni
Hej ho, Tygodnik Podhalański, jednak nie my twierdzimy, że był wypadek, tylko wypadek jest faktem: http://krakow.wyborcza.pl/.../7,44425,22849443,kolejny..."

"W święta na trasie do Morskiego Oka przewrócił się koń. (...)
O zdarzeniu poinformowała nas fundacja Viva, do której zgłosił się świadek wypadku. (...)
? Z relacji osoby, która nam o tym opowiedziała, wynika, że woźnica nie przerwał kursu. Gdy zwierzę wstało, załadował ludzi ponownie na wóz i kontynuował przewóz ? mówi Anna Plaszczyk z fundacji. (...)
Plaszczyk podkreśla, że wypadek miał miejsce w tym samym dniu, w którym doszło do awantury turystów na Włosienicy."


Tymczasem na stronie fundacji Viva kilkadziesiąt razy pojawił się apel: "Kampania przeciwko transportowi i ubojowi koni Prosimy o udostępnienia w zamian za przekleństwa ? może dzięki temu znajdziemy świadków wypadku!" I .... nic, Nie ma świadków, nie ma dowodów, nie ma konkretów... Nie było WYPADKU, a całe zamieszanie, to FAKE NEWS?????
Ooo 2018-01-02 20:36:29
Dzisiaj ludzie też leźeli na chodniku i co zamknąć chodnik czy co.? Robicie widły z igły !!!
turysta 2018-01-02 20:35:13
Jak jeden z drugim kretyn nie wyjdzie pieszo bo go nóżki bolą tylko na konie czeka to nie ma się czemu dziwić. Tymi wozami nie jeżdżą starsi ludzie ale głównie młodzież i dorośli w wieku do 30 lat. Fundacja taka czy inna może sobie gadać jak tego transportu wymaga rynek turystyczny. Jakby wprowadzili meleksy to już by był szczyt głupoty, właściwie to szczyt szczytów. Najlepiej by było, aby na tej trasie całkowicie zlikwidować transport. To są góry, tu chodzi się pieszo bo z tego płynie cała przyjemność obecności w górach. Gdyby jedynym możliwym transportem nad Morskie Oko były własne nogi to 3/4 durni tam się udających poprostu by tam nie poszła, i nie byłoby przypadków takich jak ostatnio. No ale jeśli ponad dobro wszystkiego stawia się PIENIĄDZE to dobrze już nie będzie, niestety. A szkoda.
Cichowianin 2018-01-02 20:25:37
A ja się pytam, gdzie byli "obrońcy zwierząt" wtedy jak pseudoturyści kazali się zwozić saniami na Palenicę Białczańską? Dlaczego nie przekonywali ich, że lepiej dla koni będzie jak sami zejdą piechotą?
i święty spokój 2018-01-02 19:32:27
Rok 2019:
Całkowity zakaz używania zwierząt pociągowych na terenie miasta i gminy Zakopane.
stary komuch 2018-01-02 19:25:44
Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka i Tatrzański Park Narodowy (z miłości do gór) są po tych samych pieniądzach.
wlodek 2018-01-02 19:16:55
a jo mysle coby zaprzagnac ceprow bylo by najlepij ,ub prezesa i batem po ja... moze by usluchli wycofac konie a wy ceprzyska nie korzystac ale nie bo to panstwo 500 plus dali dzaiadom dutki to sie woza
Abeto 2018-01-02 19:15:50
Tobie byku cyklisto powinno się zaprzągnąć do tego wozu byś go ciągnął w górę !
Jo 2018-01-02 19:01:00
Jezeli wozy zniknełyby z drogi do Morskiego Oka skończyłaby się gehenna koni, nie byloby awantur, alkoholu i pseudoturystów. Czy naprawde musi się stać jakieś nieszczęście, żeby tam się coś zmieniło.....
cyklista 2018-01-02 18:44:32
Beaciu, trza było wykazać się obywatelską inicjatywą i razem z chłopcem-ormowcem na Włosienicy porządek zaprowadzić.
krzysiekzG. 2018-01-02 18:19:38
Miłość /?/ " turystów " do Morskiego Oka przekracza kolejne granice . Rządzą piniądze i "owczy pęd " do konsumpcji . Może wyłączyć Dolinę Rybiego z granic TPN i niech wszyscy tłuką szmal na tej drodze asfaltowej , a nad MO zrobić przystanek autobusów , taxi , fasiągów , kolejek , wyciągów itd. / a rower - czemu nie ??? / i niech sobie tam jadą kiedy chcą , czym chcą i jeszcze jakiś MCdonald + Bidronka i lud będzie szczęśłiwy . Dla miłośników Tatr ten teren ma urok o zmierzchu i poranku , bo kiedy tam dotrą " pasażerowie zza końskich zadów robi się jak na stadionie , a to już wątpliwa atrakcja .
Örn 2018-01-02 18:07:10
Hej,

Najlepszym rozwiazaniem by byl transport zroznicowany czyli 2 elektryczne autobusy o danych godzinach oraz konie. Kazdy by wybral co lepsze. Osobiscie bylem z rodzina z usa w zakopanym i chcieli jechac konmi bo oni tam nie maja.

Po 2 , Ci wszyscy zieloni...widza tylko konie na morskim oku. A nie widza koni w lesie ? W calej polsce odbywaja sie przetargi lesnie i konie sa uwzglednione do wyrywki drzew...w miejscach ktore nie moga byc zniszczone przez ciagniki...

Konie sa rozne...i te na morskie jak i w lesie to sa konie do pracy...a nie araby na wybiegi...
uorcyk 2018-01-02 18:05:22
moim zdaniem to kolejny przykład na omdlenie grawitacyjne. Podobnie się działo z Cygonem w 2012 roku latem. Omdlenie grawitacyjne to termin zw. z fizjologia ekstremalnego wysiłku ( polecam trochę doczytać). Miękko było a panowie dziwnym trafem po sniegu jezdzili WOZAMI zamiast saniami??
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia na dłużej apartament 42m, 2 pokoje, duży taras. Zakopane Olcza. 1800zł media
    Tel.: 606854231
  • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
    GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
    Tel.: 507 171188.
    WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
  • PRACA | dam
    Potrzebny MŁODY PRACOWNIK DO PRZYUCZENIA (PRACE BUDOWLANE), na start 18 zł/ha + ubezpieczenie. 791 669 932.
  • PRACA | dam
    Restauracja "Tarasy Gubałówka" zatrudni: POMOC KUCHENNĄ. Miejsce pracy: Zakopane. WYMAGANIA: - Aktualna książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych; - Optymizm, sumienność i zaangażowanie, punktualność; - Umiejętność pracy w zespole i pod presją czasu; - Dyspozycyjność. OFERUJEMY: - Umowę zlecenie; - Atrakcyjne warunki zatrudnienia. Aplikacje prosimy przesyłać na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl
  • PRACA | dam
    Sklep obuwniczy w Zakopanem zatrudni ekspedientki.CV oraz list motywacyjny proszę przesyłać na adres email lub zgłoszenia telefoniczne.
    Tel.: 697069380
    E-mail: tatrzanski@dworek.biz
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Wynajmę miejsce na stoisko regionalne ul. Pardałówka
    Tel.: 500370970
  • PRACA | dam
    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: OSOBĘ DO PRACY W KUCHNI. Praca w weekendy, święta, wakacje, możliwość noclegu. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | szukam
    dietetyk, intendent z pełną znajomością programów żywieniowych RW i PZ. 669 364 691
  • PRACA | dam
    Zatrudnię młodą i energiczną dziewczynę do obsługi w restauracji w Bukowinie Tatrzańskiej.
    Tel.: 660172232
    E-mail: restauracja@burymis.pl
  • PRACA | dam
    Stanowiska kucharza oraz pomocy kuchennej w małej restauracji przy pensjonacie w Zakopanem. Godziny pracy do ustalenia. Dla kobiety zakwaterowanie na miejscu. Prosimy o kontakt telefoniczny lub o przesłanie CV.
    Tel.: 600 250 202
    E-mail: hotel-pp@gabrysia.com.p
    Inne: JAR, Jaszczurówka 30, 34-500 Zakopane