2018-02-22 12:17:15

Felieton

Nie umieraj w Zakopanem

Reklama
Reklama

Bezdomny nie doczekał się na pomoc. Umarł w samym centrum miasta, na ul. Orkana w Zakopanem. W poniedziałek po 31 minutach oczekiwania na pogotowie.

Reklama

Umarł przy dwóch roztrzęsionych dziewczynach z Płocka. Czyja to wina, że tak się dzieje? Kto stoi za tym, że w turystycznym mieście są dwie karetki, w tym tylko jedna z dyżurującym lekarzem. Kto nas, mieszkańców i turystów, tak lekceważy, że wystawia nasze zdrowie i życie na takie niebezpieczeństwo. 

Dziś w oczekiwaniu na karetkę umierał bezdomny, jutro będziesz ty. Bo gdy upadniesz na ulicy, to nie licz na szybką pomoc, bo karetka będzie akurat w Poroninie przy złamanej nodze. Przesadzam? A uwierzysz, że podczas słynnego sylwestra w Zakopanem dyżurowała tylko jedna karetka pogotowia? 

Gdy w poniedziałek dojechało wreszcie pogotowie, byłem już na miejscu. Podszedłem do lekarza. Ali Issa Darwich kieruje oddziałem ratunkowym. Wszyscy go tu znamy. Rzadko śpi, taki jest zapracowany. Powiedział mi, że po takim czasie nie ma tu już nic do roboty. Był wściekły, że nie był w stanie dotrzeć wcześniej. Nikt nie podjął się reanimacji, więc ratunek byłby bezskuteczny. 

Gdy ktoś nagle zadzwonił, słyszałem, jak stanowczo odmawia wypisania aktu zgonu, którego domagał się jakiś rozmówca ze szpitala. Wiedział, co to znaczy. Że kolejny człowiek pójdzie do piachu bez ustalenia przyczyny zgonu. To w Zakopanem także nie nowość. 

Czy ta niepotrzebna śmierć wstrząśnie kimś? Może czas głośno powiedzieć, że służba zdrowia w Zakopanem jest chora. Że szpital chwali się zyskami, które generuje kosztem poziomu lecznictwa. Że strach umierać w Zakopanem. 

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Obok bezdomnego na ul. Orkana przechodziły każdego dnia dziesiątki osób, w tym mieszkańcy bloku, pod którym leżał ten mężczyzna. Gdzie byliście? Nikt z was nie widział, że tam pod schodami jest na mrozie człowiek? 

Spał tam od kilku dni. Śmierdział, wzbudzał obrzydzenie, żebrał i wreszcie umarł na waszych oczach.

Jurek Jurecki 

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Góral z Trójmiasta 2018-02-23 23:59:53
"Kto stoi za tym, że w turystycznym mieście są dwie karetki, w tym tylko jedna z dyżurującym lekarzem."

No to grubo.
Wychodzi na to że jeśli mieć tu wypadek to najlepiej w Tatrach. TOPR dotrze szybciej tam wysoko, niż karetka gdzieś do miasta ;)
dziadek 2018-02-23 21:12:52
@ kierowca123. Słusznie prawisz pisząc, że państwo nie powinno przeznaczać pieniędzy "na dojenie do prywatnych kieszeni pieniędzy z naszych podatków."
Dzisiaj można poczytać na stronie int. Rzeczpospolitej artykuł opisujący takie "dojenie."
Taki fragmencik.

Zamówienie na kompleksową obsługę spotkań i konferencji podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej (od 1 lipca do 31 grudnia 2011 r.) zorganizowało MSZ, gdy resortem kierował Radosław Sikorski, a wygrało go konsorcjum trzech firm.
Dziś wiadomo, że koszt usługi wynosił tylko 19 mln zł, ale ministerstwo zapłaciło zwycięzcy przetargu aż 34 mln zł. Wszystko przez to, że ? jak odkryła prokuratura i CBA ? przetarg był ustawiony, na co pozwolili także ówcześni urzędnicy resortu.

W pierwszym swoim wpisie piszesz "głupi i niemoralny program 500+"
Hihaha - a słyszał Ty o moralności Kalego?
do wszystkich 2018-02-23 20:27:23
Niestety reformy po upadku komuny doprowadziły do pewnych redukcji. Kiedyś, gdy istniała taka firma jak rejonowa kolumna transportu sanitarnego (RKTS), w Zakopanem bylo ok 15 karetek. Jakie byly takie były od fiata kombi przez nyskę (erke) nawet do volvo z darów ze szwecji ale były. Nawet jak na dyzurze stacjonowały dwie, trzy z zespołem to na rezerwie było jeszcze kilka a nie trzy czy cztery na cały powiat, dobrze jak się nie zepsują itp., mając na uwadze fakt, że wtedy byly inne czasy czyli dużo mniej turystów, wypadków itp. Ale jak powiadał klasyk " to se ne wrati". A tak mamy korki, korki,korki i jeszcze raz korki, trzy karetki i pół Podhala rozpier.....
JAK ŻYĆ???
pef. Kulesza 2018-02-23 11:56:21
@ Hania, niestety, ale nie naplułem na "sektę z Torunia", tudzież na PiS i 500+ więc i wypowiadać się tutaj nie mogę. Od wczoraj dwa komentarze nie poszły, dlatego nie ma Pani co liczyć na moją odpowiedź. Chociaż nie z mojej winy!
miejscowa 2018-02-23 09:04:13
do kierowca
piszesz: "mamy w Europie koniunkturę gospodarczą, dzięki której państwo ma wpływy z podatków w tym z vatu jakich pewnie nigdy nie miało"
Popytaj Niemców lub Francuzów jak to jest z tą koniunkturą u nich -;) spytaj jak żyje się Włochom a potem przepisuj z niemieckich szmatławców
Tak się składa że pracuję w służbie zdrowia i mam wiedzę inną niż ta cała powielana propaganda.
cyklista 2018-02-23 08:40:57
"umożliwiłam bezdomnemu ogrzanie się w pomieszczeniach mojej firmy. Niedługo, ale zawsze coś..."
Dlaczego niedługo ? Na dłuższy okres zabrakło już ciepła, ale jakiego ? Takiego z ekologicznego pieca centralnego ogrzewania, czy też innego ciepła, wypływającego z serca Szanownej Pani ?
cyklista 2018-02-23 08:31:19
@Zako, najświeższy przykład "gospodarności i oszczędności" poprzedniego rządu to przetarg na obsługę polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku.
kierowca123 2018-02-23 07:40:34
do miejscowa
A co to ma do rzeczy w kontekście tego co napisałem? Sednem wszystkiego jest to że po latach wreszcie mamy w Europie koniunkturę gospodarczą, dzięki której państwo ma wpływy z podatków w tym z vatu jakich pewnie nigdy nie miało ( z tego że gospodarki europejskie dużo produkują a nie z mitycznej większej ściągalności Morawieckiego) i te pieniądze powinno się przeznaczać między innymi na podniesienie poziomu służby zdrowia, bo to jest jedno z głównych zadań państwa, a nie na to co napisałem wcześniej i na dojenie do prywatnych kieszeni pieniędzy z naszych podatków
Zako 2018-02-23 07:33:34
Macie ten swój PIS , trwonione pieniądze na 500+. Skąd ma byc kasa na leczenie i zdrowie? Skoro nie ma kasy na 500+. Polska jest coraz bardziej zadłużona. Tragedia, ale grunt ze oni dorwali sie do koryta. Stać ich na prywatne opieki, a szary człowiek może zdychać.
Józia 2018-02-22 23:43:36
Z tych nagród do kupy wziętych to chyba nie jedna byłaby karetka ?
Hania 2018-02-22 21:00:34
@ pef. Kulesza

A jaki los spotkał tę Panią co chodziła z tymi walizkami? Bo nie wszyscy wiedzą, np ja
Ktos 2018-02-22 20:43:41
Mysle ze prokurator powinien to sprawdzic ze lekarz po 31 minutach od zgonu nie przystapil do reanimacji,byl wsciekly:)) no tak bo znowu musial jechac a przerwa na tablecie sie skonczyla lub nie bylo jak dalej sciemniac. Smiech na sali z tym pogotowiem, od momentu przejscia pod dyspozytornie w krakowie kierowcy dostali amnezji i zapomieli topografi bo tak musieli ci co sie z tym nie zgadzali to wypad tak samo z lekarzami tez nie pasuje to do widzenia i dlatego taki Pan zapracowany bo nie ma komu robic stara kadra miala dosc poniżania i szmacenia wiec nie dawano im dyzurow lub rozwiazywano kontrakty.
ff 2018-02-22 17:21:44
A ja tam nie będę tęsknił za bezdomnym, który zmarł. Co drugi dzień wywalam jakieś z mojej klatki. Do noclegowni nie pójdzie, bo tam trzeba być trzeźwym. Woli wejść po kryjomu do klatki i przekimać się pod strychem czy w piwnicy. Przy okazji zlać się albo zrzygać i zostawić kupkę petów. A nad ranem, jak gdyby nigdy nic, sobie pójść na miasto żeby wieczorem znowu zamieszkać w jakiejś innej klatce. A kto ma po nim sprzątać? Co dwa tygodnie muszę wymieniać wycieraczkę spod drzwi, bo śmierdziele potrafią się bezczelnie odlać prosto pod drzwiami. Nie dość, że sam śmierdzi, to jeszcze zostawia syf. Klatkę trzeba potem wietrzyć cały dzień.
Co jakiś czas jest lepsza akcja. Regularnie przychodzi pijaczek. Napruty jak stodoła. Najlepsze jest to, że mieszka kilka klatek dalej, w tym samym bloku. Ale pewnie go matka do domu nie wpuszcza, jak jest pijany, to sobie idzie pospać pod moje drzwi. Raz go przegoniłem, poszedł grzecznie, ale innym razem zaczął się stawiać. Co mam z gnojem zrobić? Nie chcę się z nim szarpać, bo nie wiem czy któregoś razu nie przyjdzie z jakimś nożem i mnie nie dźgnie. Policja przyjedzie raz czy drugi i go wyprowadzi. Ale któregoś razu powie, że patrol jest na interwencji i gnojek będzie mi leżał pod drzwiami i śmierdział. Pasowałoby mu wkroić, tak żeby nie mógł chodzić po schodach, ale z drugiej strony nie chcę przez nieroba iść siedzieć. Do roboty nie pójdzie, a pić będzie z cyganami za socjal.
POrażka 2018-02-22 16:54:08
No i do czego to doszło ? !
W naszym niby cywilizowanym kraju bardziej się dba o zdrowie konika z morskiego oka niż o człowieka !
Gdzie są te ....................? powstrzymam się żeby nie kląć !
konik , piesek , żabka , a może i mucha bardzie sie liczy od człowieka !!!!!
Panie Jurku więcej takich artykułów , znamy kilka przypadków gdzie karetka jechała bardzo , bardzo długo i wy o tym pisaliście , poruszajcie częściej ten temat nie tylko jak dojdzie do tragedii !
pozdrawiam
Czytelniczka 2018-02-22 16:39:23
Do Obserwator: niestety nie przekonają się, u lekarza jak się pojawił członek burmistrzowskiej rodziny, to cała kolejka pacjentów czekała ponad godzinę aż się w osobnym gabinecie obsłuży Pana uprzywilejowanego, a dodam, że na umierającego ten młody człowiek nie wyglądał, a w kolejce niektóre osoby prawie płuca wypluwały :/
miejscowa 2018-02-22 14:35:57
do kierowca123
a ileż to karetek miało Zakopane za Majchra?
i do autora tekstu:
Powtarzam pytanie-za co te 40 tysięcy NAGRODY -rok w rok -dla dyrektorki?To prawie roczny etat lekarza
Marcin 2018-02-22 14:35:36
@ kierowca123. Bardzo trafne podsumowanie. Już w kolejnym komentarzu widzę, że mamy podobne zdrowirozsądkowe poglądy. Pozdrawiam
Marcin 2018-02-22 13:24:35
@ stara drewutnia. Pewnie, że obiboki, pozerzy i cała rzesza cwaniaczków nie odnalazła się w rzeczywistości gdzie trzeba zapracować na swoje, a nie wszystko ma się podtykane pod "gębę". Ale spokojnie, obecny rząd robi wszystko żeby wróciła komuna, można było cały dzień walić wódę i niczym się nie przejmować. Zwróć jednak uwagę że trudne warunki życia, konieczność planowania i walka o przetrwanie były i są nadal budulcem cywilizacji.
kierowca123 2018-02-22 13:13:41
Udało się, mamy państwo teoretyczne w pełnej krasie. Dziesiątki miliardów są rozwalane ( i to jeszcze na kredyt dla przyszłych pokoleń) na głupi i niemoralny program 500+ , na pisiewiczów w każdej gminie, spółce skarbu państwa i na "swoje" media i fundacje, a polskie miasta nie maja odpowiedniej ilości karetek lekarzy i pielęgniarek. Dojna zmiana się wyżywi
stara drewutnia 2018-02-22 12:59:48
@Marcin. Nie pisz bzdur. Nie wiesz ilu wartościowych ludzi nie odnalazło sie w nowej rzeczywostości. Czas byś sie przekonał na własnej skurze i pokazal walkę. Właśnie takich, ja ty, to mi nie jest żal. Co do reszty komentujących, to macie ten kapitalizm z ludzką twarzą.
miejscowa 2018-02-22 12:43:34
Kto przyznał 40 tysięcy nagrody dla pani dyrektor szpitala..?z jakiej uli w tym roku?
Warto dopisać i ten wątek
Xyz 2018-02-22 12:21:08
Karetka pogotowia to nie samolot,tym bardziej gdy mamy sezon i wszystko stoi.Kierowca karektki nie ma guzika "teleportuj się" w karetce i musi przebijać się przez korki i jechać po woli bo jest ślisko a ambulans nie kosztuje kilka tysięcy jak jakiś tani golf więc szkoda go zaraz rozbić na drodze.Najwięcej problemów stwarza numer alarmowy 112,gdy dyspozytor był w Zakopanem karetka wyjechała w ciągu kilku chwil.A Ci z 112 zanim wypytaja o wszystko to nie ma szans na ratunek
Marcin 2018-02-22 12:14:09
Jeden ma łatwiejszy, drugi trudniejszy start w życie, ale jak dalej to życie się toczy zależy w dużej mierze od nas. Nie prawdą jest, też że każdy ma prawo do życia. Każdy ma prawo walczyć o życie. Zostajesz bezdomnym, żulem, czy narkomanem i nie dzwigasz się z tego, znaczy że się podałeś i wybrałeś śmierć. Nie mam nic przeciwko że zima i mróz czyści społeczeństwo z takich elementów. Kto rezygnuje z życia zasługuje na śmierć.
hotelarz 2018-02-22 11:25:00
Po co w bukowinie .
Znam co najmniej dwa przykłady , gdy u mnie w Białce Tatrzańskiej zmarły dwie osoby , i też niby ta banda jechała z bukowiny ponad 30 minut . Mamy środek zimy .W Białce Tatrzańskiej jako jedynej chyba miejscowości na Podhalu w której nieraz jest i 50 tyś ludzi , gdzie dosłownie co 10 minut mijają się kolejne karetki do wypadków , zasłabnięć itp . Z własnego doświadczenia wiem , że w bukowinie jest zbyteczna karetka , ale cóż jak się ma znajomości to tak się robi .
Obserwator 2018-02-22 10:50:30
Na tyle tysięcy ludzi co przebywa w Zakopanem Zdecydowanie za mało Medyków jak i Policji. Może jak w krytycznej sytuacji do rodziny Pana Burmistrza lub Innych władz pomoc będzie jechać 30 minut wtedy się przekonają.
PROSZĘ OBUDZCIE SIĘ!
xxx 2018-02-22 10:49:22
Wiesz, że żyjesz w trudnym do życia miejscu gdy widzisz karetkę pogotowia na sygnale stojącą w korku.
Wiesz wtedy, że ktoś coś bardzo zaniedbał. Taka sytuacja, to papierek lakmusowy stanu naszego regionu.

Więc pytam, czy do bezdomnego nie mógł pojechać np. TOPR? Czy przy szpitalu lub na ul. Piłsudskiego nie ma nikogo wyszkolonego w ratowaniu umierających ludzi? Czy nie ma służby, która mogłaby w ramach współpracy i nagłych wypadków zastąpić pogotowie? Chyba, że TOPR ratuje tylko roztargnionych turystów. Nie znam przypadku, ale jeżeli chodziło tylko o dowóz człowieka do szpitala i podtrzymanie życia do tego czasu to...

31 minut. To woła o pomstę do nieba.
cyklista 2018-02-22 10:48:15
Śmierć tego człowieka to tragedia, ale to jest jedna strona medalu. Druga to, ilu z Nas/Was gotowych byłoby przyjąć na noc pod Swój dach Tą osobę.
Samba 2018-02-22 10:48:04
A szpital się chwali oszczednosciami tylko że kosztem ludzi. Cała służba zdrowia to skandal. .
asdfgh 2018-02-22 10:35:35
Musimy się ratować sami na własną rękę bo szanownym Dyrektorom i Komendantom koszty wzrastają.
jalfiak 2018-02-22 10:27:31
smutne, tragiczne okoliczności, ale może dobre aby sobie uświadomić że PAŃSTWO jako aparat jest (prawie wszędzie) ogarnięte niedowładem, i skupia się przede wszystkim na poborze podatków z których finansuje rozrost aparatu kontrolującego podatków sciąganie... Zamiast czekać na nowe karetki sugeruje zbiórkę na ten cel - szybciej, pewniej, skuteczniej. Może są bardziej potrzebne lokalnej społeczności niż kolejny pomnik, tablica ku czci, posąg lub obelisk upamiętniający ? Plus zapewne starczy na okulary dla mieszkańców Orkana aby zobaczyli coś więcej niż swoje odbicie w lustrze....
pef. Kulesza 2018-02-22 10:24:43
Szanowny Panie Redaktorze Jerzy Jurecki. Ostry i roszczeniowy ton z Pana strony, więc i z mojej ostra odpowiedź. Proszę nie żądać, aby każdy z mieszkańców miał obowiązek przyjmowania do siebie bezdomnego, czy zajmowania się nim. Są odpowiednie instytucje, w tym noclegownia, ale to się wiąże z pewnymi zasadami, do których taki bezdomny MUSI się dostosować. A wiadomo, jak z tym jest. Po drugie, jeżeli z Pana taki filantrop, następnym razem mieszkańcy niech skierują takiego delikwenta do Pana. Na Zwierzyniecką bądź do Cafe Tygodnik. Ja na pewno tak zrobię. Zobaczymy, w jaki sposób i na jak długo zajmiecie się nim, dokąd będziecie tolerować jego obecność. Wiele razy pisaliście w swojej gazecie o Pani Hani, wie Pan o której,. tej z wieloma walizkami i różnego rodzaju torbami, pakunkami. A więc wiedzieliście o niej, wiele razy "przechodziliście: obok niej. Pytam, co Wy zrobiliście, aby jej pomóc? Jaki los ja spotkał, wszyscy wiemy. I co, ma Pan teraz wyrzuty sumienia?
Ali 2018-02-22 10:09:53
Zapytajcie Regine. ????może wam odpowie. Chyba że dacie jej kolejny medal za "uratowanie" szpitala przed bankructwem . Tylko nikt się nie zastanawia jakim kosztem. Szpital zakopiański , jakość usług i traktowanie pacjentów są na tak niskim poziomie ze ręce opadają. Ali z karetki ma wszystkich gdzieś. Nie chce mu sie nawet schylić do pacjenta, wielki Pan doktor. Takich lekarzy powinno się odsuwać od pacjentów. Polska go wykształciła i miał wyjechać ,ale został ????. Panie redaktorze niech Pan porozmawia z ratownikami med. którzy pracują lub pracowali w zakopianskim pogotowiu to się Pan dowie ciekawych rzeczy. Jak to wszystko funkcjonuje.
Józek 2018-02-22 09:46:41
Szanowny Panie JJ. bobrze że pan o tym napisał. w Sezonie letnim i zimowym, powinny stacjonować karetki w Bukowinie Tatrzańskiej i w Zębie, tak samo SOR powinien w tych okresach mieć zwiększoną obsadę.
Szokk 2018-02-22 09:33:06
Skandalem jest ze w Zakopanem jest tak malo karetek dla mieszkancow miasta i powiatu. Jeszcze wiekszym skandalem jest ze w tym miescie kiedy turystow jest czasem 5-10 razy wiecej niz samych mieszkancow nadal jest tyle samo- malo karetek. Moze Rada Miasta sie nad tym problemem pochyli robiac cos pozytecznego zamiast karmic lud rozgrywkami politycznyni miedzy soba?
  • PRACA | dam
    Przyjmę do pracy w sklepie spożywczym EURO na UL.ZAMOYSKIEGO 1. Praca zmianowa na stanowisku sprzedawca.Mile widziane doświadczenie.
    Tel.: 501366626
    E-mail: darczar1@o2.pl
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    LAND ROVER DISCOVERY 3, r.p.2008, przebieg 400 000 km, serwisowany, I właściciel, cena 35000 zł. 602 378 614
  • PRACA | dam
    Willa w centrum Zakopanego zatrudni na stałe RECEPCJONISTĘ. Wymagana znajomość j. angielskiego. CV na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl, lub telefonicznie: 666378357
  • PRACA | dam
    SPRZĄTANIE POKOI w centrum Zakopanego. tel. 885707070
  • SPRZEDAŻ | różne
    SPRZEDAM STOISKO HANDLOWE W STYLU GÓRALSKIM (WYSPA Z LADĄ CHŁODNICZĄ, KRAJALNICĄ, MEBLAMI, itp.). Pow. 18 m2.
    Tel.: 724 845 771.
  • PRACA | dam
    Nowy Targ zatrudnię KUCHARZA-POMOC KUCHENNĄ. 794 380 578.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam Willę w centrum Zakopanego z przeznaczeniem na pokoje gościnne.
    Tel.: 515247140
  • PRACA | dam
    RECEPCJONISTA/KA - HOTEL W BUKOWINIE TATRZAŃSKIEJ poszukuje osobę na ww. stanowisko, praca zmianowa, umowa o pracę
    Tel.: 507645428
    E-mail: ks.morskieoko@nat.pl
  • PRACA | dam
    POTRZEBUJEMY SPRYTNYCH LUDZI Z DOŚWIADCZENIEM CIESIELSKIM DO BUDOWY WIEŻY WIDOKOWEJ W KRYNICY-ZDRÓJ. Bardzo dobre warunki finansowe.
    Tel.: 601 393 922
  • PRACA | dam
    Praca na budowie - docieplenia, wykończenia. Zakopane i okolice.
    Tel.: 500160574
  • PRACA | dam
    FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKO SPRZEDAWCA - KASJER W ZAKOPANEM I NOWYM TARGU. TEL. 668 333 831.
  • PRACA | dam
    FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKO SPRZEDAWCA - KASJER W ZAKOPANEM I NOWYM TARGU. TEL. 668 333 831.
  • PRACA | dam
    Praca w Norwegii .Firma Norweska zatrudni; tynkarzy,również początkujących,stolarzy,dekarzy,malarzy,blacharzy budowlanych. Języki obce NIE wymagane-pracownicy z Podhala. Zarobki ; 10,000-15,000 zł./miesiąc. Zjazdy do kraju co 2-3 tygodnie. Zapewniamy mieszkanie. Tel;
    Tel.: 667 602 602
  • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
    GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.