Reklama

2018-06-17 19:05:42

Ludzie, nie liczby

Bo każdy miał imię

Reklama

Reklama
Reklama

W czasie okupacji w Krościenku żyło 2755 mieszkańców, w tym 264 Żydów. Zaledwie 8 żydowskich mieszkańców przeżyło zagładę, jaką zgotowali im w 1942 roku naziści.

Reklama

Skąd taka pewność? Ocalała lista Judenratu, a na niej imiona, nazwiska, daty oraz adresy. Dokument do 28 sierpnia 1942 roku był skrupulatnie aktualizowany, po tej dacie wszystko się zmieniło....

W niedzielę 17 czerwca w Krościenku na cmentarzu żydowskim został odsłonięty pomnik upamiętniający pomordowanych w czasie II wojny światowej. Na steli nagrobnej - macewie wyryto 256 nazwisk i imion pochowanych żydowskich mieszkańców z Krościenka i okolic.


Więcej o uroczystości przeczytasz w papierowym wydaniu Tygodnika Podhalańskiego.

ad
 

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
dziadek 2018-06-19 21:12:18
Strasznie dużo się pisze i mówi o tragedii istratach narodu żydowskiego podczas drugiej wojny światowej. A prawie nic na temat strat, jakie podczas tejże wojny poniósł naród polski.

Niemal każdą swoją okupację Niemcy zaczynali od załatwienia dwóch spraw: 1 - likwidacji, względnie uwięzieniu elit patriotycznych i przeciwników politycznych, oraz 2- grabieży tego, co najcenniejsze i najbardziej wartościowe: złota, pieniędzy i dzieł sztuki. W zakresie realizacji tego drugiego punktu kluczowe było sprawne opanowanie sektora bankowego okupowanego państwa.
Mówiąc o stratach wojennych spowodowanych agresją i okupacją Niemiec przeważnie mamy na myśli masowe mordy na Polakach oraz niszczenie mienia, budynków, infrastruktury itp. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę ze strat wywołanych rabunkiem polskiego sektora bankowego. Na okupowanych przez Niemców terenach II RP tuż przed wybuchem wojny funkcjonowało ponad 2 tys. banków oraz instytucji finansowych. Straty w wyniku konfiskat rachunków samego tylko Banku Rolnego wyniosły 1,4 mld złotych przedwojennych. Dziś to równowartość ok. 17 mld złotych.
I tutaj ciekawostka. We wrześniu 2015 r. wyszło na jaw, że niemiecki Volkswagen montował w swoich samochodach oprogramowanie manipulujące wynikami pomiarów emisji spalin z układu wydechowego. Od tego czasu niemiecki koncern zapłacił już 25 miliardów euro kar i odszkodowań. I tutaj ciekawostka - okazuje się, że suma wszystkich odszkodowań i świadczeń, jakie Niemcy wypłacili obywatelom naszego kraju za cierpienia poniesione w związku z II wojną światową, była 16 razy mniejsza (1,5 mld euro) od kwoty wypłaconej przez VW. To pokazuje jak nisko wyceniono katorgę naszego narodu.
pef. Kulesza 2018-06-18 21:38:29
A kto to jest ORN?????
pef. Kulesza 2018-06-18 20:05:56
Ja tam nie wiem, o czym ty masz pojęcie. Czy ty masz w ogóle jakiekolwiek o czymkolwiek pojęcie
boruta 2018-06-18 19:14:08
Siedmiu biskupów i Prymas należeli do "Targowicy" ( w proteście przeciw Konstytucji 3-go Maja). Oto oni:
1.Prymas Michał Jerzy Poniatowski,
2. bp. Chełmski Wojciech Skarszewski,
3. bp. Żmudzki Jan Stefan Giedroyć,
4. bp. Poznański Antoni Onufry Okęcki,
5. bp. Łucki Adam Naruszewicz,
6. bp. Wileński Ignacy Jakub Massalski,
7. bp. Inflancki Józef Kossakowski,
8. bp. Przemyski Michał Sierakowski.

O takich kreaturach jak Szczęsny Potocki, Xawery Branicki, czy Seweryn Rzewuski lepiej nie wspominać! A całej tej bandzie błogosławił i życzył powodzenia na uroczystym połączeniu Targowiczan Litwy i Polski, papież Pius VI. na tzw. Konfederacji Obojga Narodów. Powstańców Powstania Listopadowego Papież nazwał warchołami, wichrzycielami i buntownikami, a klerowi polskiemu nakazał, by przekonywał Polaków, że władza cara pochodzi od Boga i należy ją uznawać. Powstańcy Kościuszki okazali swoją dojrzałość i patriotyzm, gdyż powiesili na szubienicy biskupa Kossakowskiego oraz biskupa Massalskiego, a prymas Poniatowski zażył truciznę w cieniu budowanej dla niego szubienicy. Wszyscy trzej byli płatnymi kolaborantami cara Rosji. Podczas Powstania Styczniowego, na wschodnich kresach zniewolonej Polski, powstańcy powiesili kilkudziesięciu księży katolickich, którzy zdradzili ich carskiej ?ochranie?. Prymas Woronicz koronował na króla Polski cara Mikołaja

Oto patrioci według ORN.
rys 2018-06-18 16:56:47
pef. --- ty to masz pojecie- tylko nie wiadomo o czym.
J23 2018-06-18 13:05:58
Faktycznie, by szarym żyło się lepiej święty z Wadowic wybłagał u Regana embargo. Za pontyfikatu JP2 wprowadzono w Polsce kartki żywnościowe. Takich mieliśmy wielkich patriotów. Natomiast ci z zachodu sami twierdzą, że żyło się im lepiej gdy był blok wschodni. Wespół z Żydami kler zmieniał ustrój, teraz stają po obu stronach barykady walcząc między sobą o pieniądze państwowe i strefy wpływów. A szarak ma tylko okruchy z pańskiego stołu.
pef. Kulesza 2018-06-18 12:39:37
Istotnie, komunistyczni bandyci i UBeccy zbrodniarze "jakoś" wtedy żyli. Gorzej było z tymi zwyczajnymi. Nawet w 80 latach nie było ich na półkach w mięsnych sklepach. Jak w tamtych latach żyło zwyczajne społeczeństwo na zachodzie, w tym w Zachodnich Niemczech, pisać nie muszę. Kto ma chociaż jakie takie pojęcie o świecie, ten wie.
Zeus 2018-06-18 11:41:57
Polaku obudź się. Kiedy reparacje od Watykany za lata niewoli pod zaborami?
J23 2018-06-18 11:32:19
@kobza. Całe szczęście, że powstała po wojnie Polska Ludowa, bo zwyczajni ludzie mogli jakoś żyć. Nie wyobrażam sobie co by było, gdyby do koryta dostali się tacy "uczciwi", o których wspominasz. I tak ich chuligańskie wybryki poszły w niepamięć, bo ludzie się ich bali i woleli siedzieć cicho. A szkoda.
kobza 2018-06-17 22:48:56
Tak przy okazji, to wiadomo, kto wymordował zaraz po wojnie Żydów pod Księżym Lasem? Różnie się mówiło na ten temat. Albo, czy wyrok na szefie GV w Szczawnicy został wykonany, bo wieść niesie, że się wykupił u partyzantów AK i zwiał do Palestyny.
pef. Kulesza 2018-06-17 22:33:30
Tak samo jak i wschodnia, żeby "obstrukcjonistów" nazywać FASZYSTAMI. Z czego skwapliwie dzisiaj korzystacie. Niestety, ty też!
boruta 2018-06-17 21:34:41
Należy prostować, bo nie ma takiej nacji jak naziści czy sowieci. Demokracja zachodnia wymyśliła to na własny użytek, by straszyć swoich.
pef. Kulesza 2018-06-17 20:15:34
@koniczyna, a Austriacy nie byli nazistami??? A Hitler nie był nazistą, czy nie był Austriakiem? A może zdecydowana większość załogi zakopiańskiego Gestapo nie była albo Austriakami albo nazistami? Albo w ogóle Austriacy nie brali udziału w wojnie a nazizm to wytwór skrzatów żyjących po drugiej stronie tęczy, a nie AUSTRIAKA ADOLFA HITLERA????
Nazywajmy zatem oprawców wyklętych Polakami, miast UBekami, komunistami, stalinowcami....
fan historii 2018-06-17 20:11:25
Pani Doroto , nic dodać , nic ująć , świetnie Pani ten problem opisała. Krótko i na temat.
Alina 2018-06-17 20:05:26
Skad ta poprawność polityczna się bierze?
Żadni naziści tylko Niemcy i kropka!
Abeto 2018-06-17 19:51:43
"Bo każdy miał imię" tylko nazista był bez imienia i narodowości.
koniczyna 2018-06-17 19:22:12
zakłamywania historii ciąg dalszy !!!

nie "...zagładę, jaką zgotowali im w 1942 roku naziści " lecz "...zagładę, jaką zgotowali im w 1942 roku niemcy"

myślę, że omijanie historycznej prawdy o niemieckim sprawstwie II WŚ i większości jej bestialstw jest dobrze zawoalowanym przejawem ANTYPOLONIZMU.
Jeszcze kilkanaście lat takich tekstów, pedagogiki wstydu, jeszcze jedno pokolenie i Niemcy będą wybielone, a wina za zbrodnie popełniane podczas II WŚ spadnie na Polaków.

znowu skandal, redakcjo TP !!!
żadni NAZIŚCI - to byli NIEMCY
  • USŁUGI | inne
    50zł za założenie najlepszej lokaty 3,5%
    WWW: www.kasazakonto.eu
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    SUZUKI GRAND VITARA II 2005 stan bardzo dobry, Zakopane
    Tel.: 604112080
  • PRACA | dam
    Do stróżowania/dozoru zatrudnię. Zakopane
    Tel.: 510417782
  • PRACA | dam
    Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni KUCHARZA do Hotelu "Tatry" na Polanie Zgorzelisko z możliwością zakwaterowania. Tel. 18 20 637 30 lub 506 129 438.
  • PRACA | dam
    INSTYTUT SZKOLENIA zaprasza na kursy: - OPERATORA KOPARKI I KOPARKO-ŁADOWARKI, kontakt 781 600 400 lub mail: instytutszkolen.podhale@gmail.com
  • PRACA | dam
    KIEROWCA CE w ruchu międzynarodowym, dwutygodniowe kółka, wysokie wynagrodzenie od 6500zł
    Tel.: 667471998
    E-mail: tadziej@poczta.onet.pl
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    Sprzedam czarną krowę
    Tel.: 694763102
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    TOYOTA AVENSIS r.p.2005, 2.0D
    Tel.: 602139613
    E-mail: wacsmo@gmail.com
  • MOTORYZACJA | kupno
    SKUP Samochodów Każda Marka
    Tel.: 512-700-770
  • PRACA | dam
    PENSJONAT W KOŚCIELISKU zatrudni na stałe, z możliwością zamieszkania POKOJÓWKI. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    WYNAJMĘ BUDY-STOISKA POD HANDEL W CENTRUM BIAŁKI, dobra lokalizacja, dobre ceny. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL 110mkw W CENTRUM NOWEGO TARGU ul. Krzywa, z odbiorami, pod KAWIARNIĘ, ZAKŁAD FRYZJERSKI, BIURO. 608 806 408
  • PRACA | dam
    Przyjmę do pracy w sklepie spożywczym EURO na UL.ZAMOYSKIEGO 1. Praca zmianowa na stanowisku sprzedawca.Mile widziane doświadczenie.
    Tel.: 501366626
    E-mail: darczar1@o2.pl
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    LAND ROVER DISCOVERY 3, r.p.2008, przebieg 400 000 km, serwisowany, I właściciel, cena 35000 zł. 602 378 614
  • PRACA | dam
    Nowy Targ zatrudnię KUCHARZA-POMOC KUCHENNĄ. 794 380 578.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam Willę w centrum Zakopanego z przeznaczeniem na pokoje gościnne.
    Tel.: 515247140