Reklama

2019-01-24 17:29:53

Zakopane

Goralenvolk kontra Ceperenvolk: sprostowanie

Czym był Komitet Góralski, dlaczego trudno mówi się o zdradzie, na jakich opierać się dokumentach i czy jest szansa dojść do prawdy w zalewie kłamstw i internetowych kalumnii?

W najnowszym wydaniu Tygodnika Podhalańskiego przeczytać można obszerną relację z "Zakopiańskich Spotkań z Historią", które odbyły się pod Giewontem w Kinie "Miejsce". Pierwsze z cyklu spotkań poświęcone było historii powstania Goralenvolk, a Zbigniew Sikora, na prośbę organizatora - Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" - dał wykład "Przemilczenia i kłamstwa o Goralnevolk". 

Jako że temat był omawiany bardzo dogłębnie, stosowałem w relacji skróty i omówienia. W jednym z nich nie ustrzegłem się błędu, za co przepraszam, prostując od razu na prośbę autora. 

Poniżej tekst sprostowania

"Pański reportaż wiernie oddaje temat trudnej historii Podhala i samego goralenvolk. Jednak w artykule jest jeden bardzo poważny błąd, który może zostać źle zinterpretowany i jego sens nie odpowiada prawdzie. Proszę o sprostowanie zdania w rozdziale "Żydowskie historie": "Było też na Podhalu sporo mieszanych małżeństw i górale odsyłali swe żydowskie żony do obozów". 

W mojej wypowiedzi  nie zawarłem stwierdzenia, że "górale odsyłali swe żydowskie żony do obozów".

Moja wypowiedź brzmiała: "Są też osoby - kobiety pochodzenia żydowskiego, które się wydawały za górali i były te osoby tutaj zabierane z tych rodzin góralskich przez to, że były żydówkami".

- Z uwagi na brak czasu nie mogłem nic więcej na ten temat dopowiedzieć. Nie znam takiego przypadku, aby góralski małżonek odsyłał swoją żydowską żonę do obozu czy getta - wyjaśnia Zbigniew Sikora - Wręcz przeciwnie górale z całych sił bronili swoje żony pochodzenia żydowskiego przed represjami i wywózką. I to nie tylko ci związani rodzinnie lecz duża góralska społeczność  - znajomi, sąsiedzi. Potwierdzają to nie tylko relacje lecz także dokumenty. Należy pamiętać, że Niemcy po wkroczeniu na Podhale podobnie jak na całych ziemiach polskich, nakazali obywatelom polskim pochodzenia żydowskiego opuszczenie swoich domów i osiedlenie się w tak zwanych gettach. Nie zastosowanie się do tego nakazu groziło śmiercią.  Według tego nakazu tak samo żona górala, która miała pochodzenie żydowskie musiała opuścić męża, dzieci, dom i udać się do getta. Bronili się przed tym jak tylko mogli bowiem była to dla całej ich rodziny tragedia" - pisze do nas Zbigniew Sikora. 

Mimo tej przykrej "wpadki" polecam lekturę całego artykułu w papierowym wydaniu Tygodnika Podhalańskiego. 

Rafał Gratkowski 

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
do histeryka 2019-01-25 22:29:51
Jeżeli umiesz czytać ze zrozumieniem, to odsyłam do mojego 1.komentarza, w którym napisałam, ze łatwo jest oceniać suche fakty, jeżeli nie znasz pobudek, każdy z przywódców faszystowskich uwazal swoje postępowanie słusznym. Taka historia.
Możesz się z tym kłócić, nic poza tym, schowaj już tę szabelkę ;) odpuść..
Gdzie to wyczytałeś, ze ktoś ma pytać Słowaków o sprawę ?Ognia??

Mojej babci już dam spokój, to bardzo schorowana osoba.
histeryk 2019-01-25 17:50:46
Niskie i żenujące to jest wmawianie Polakom, że w sprawie Ognia mają pytać się i słuchać Słowaków. Może zaniedługo żydowscy potomkowie ofiar będą musieli konsultować słuszność wybuchu powstania w Getcie Warszawskim z potomkami nazistów? Dlaczego w ogóle ludność żydowska śmiała podnieść zbrojną ręką na okupanta hitlerowskiego. Zapytaj babci.
do histeryka 2019-01-25 16:59:38
Odpowiedziałam ma Twój pierwszy komentarz, który był niestety niskich lotów, ja nie toleruje takiego tonu rozmowy zwłaszcza w tak trudnych tematach, nawet jeżeli jestesmy anonimowi.
Oprócz tego, ze mam kochana cudowną babcię, to przeczytałam i w ogóle mam w domu masę książek historycznych, które opisują losy ludności i dzieje II wojny światowej od każdej możliwej strony :) dziekuje za cenne wskazówki, z chronologia nie mam problemów :)
Zapewne widzimy pewne sprawy w inny sposób, ale zapewniam Cię, ze jesteśmy po tej samej stronie barykady.
Pozdrawiam.
Janowski 2019-01-25 15:25:16
Sprostowań winno być znacznie więcej - wiele kłamliwych tendencyjnych opowieści służy jedynie ukrywaniu faktów historycznych nie wygodnych dla uciekinierów NKWD żydów którzy w czasie rewolucji październikowej między innymi uciekali na Podhale po wcześniejszym rabowaniu Rosjan . Przypomnijcie sobie Lenina w Poroninie i innych Bafii żydowskich komunistów idoli lansowanych przez komunizm w Zakopanem . Ta niechlubna historia stoi kością w gardle ugrupowaniom lewackim z rodowodem żydowskim . Niestety , to nie kosmici wymyślili komunizm tylko przedstawiciele narodu żydowskiego ciągle opluwających Polskę i Polków . Dlaczego nikt ich nie ściga za antypolonizm i działania na szkodę państwa Polskiego . Dlaczego nikt nie chce napisać prawdy historycznej co raz poruszając temat Goralenfolk omijając np. temat NKWD i wiele innych związanych z niechlubną historią żydów . Jak nie Goralenfolk to Poskie obozy zagłady albo mienie bez spadkowe jak długo będzie taplać w kłamstwach Polskę ?
histeryk 2019-01-25 14:25:56
Każdy ma swoją babcię i swoje przekazy. A @do histeryka proponuję, aby oprócz obiektywizmu trzymała się również, a nawet przede wszystkim chronologii wydarzeń. Inaczej taka dyskusja nie ma sensu, ponieważ za chwilę się okaże, że Hitler wkroczył do Polski bo Ziobro zdemontował w niej demokrację a Kaczyński z Macierewiczem źle mówili o Merkel oraz UE.
maktostaki 2019-01-25 14:09:53
Przestańmy wreszcie rozdrapywać zabliźnione rany. Cytując Marka Grechutę "ważne są tylko te dni, które jeszcze przed nami...", zacznijmy myśleć o dobrej przyszłości (nie mylić z "dobrą zmianą").
do histeryka 2019-01-25 11:23:15
To nie jest teza.
Napisałam to co przekazała mi babcia jak również kilka innych osób mieszkających w mojej miejscowości, które ?swoje przeżyły?.
Ja nie żyłam w tamtych czasach, nikogo nie mam zamiaru rozliczać, ani tez oceniać. Staram się obiektywnie podchodzić do tematu.
ze Spisza-@ do histeryka 2019-01-25 08:45:30
Nie da się jednym zdaniem ocenić postawy ludzi na Spiszu, bez wspomnienia o faszystowskiej indoktrynacji i praniu mózgów dzieci i dorosłych przez 5 lat ze strony adm. słowackiej... Słynny namiestnik "ziem odzyskanych" ks. Miśkowicz na każdego kto inaczej myślał kazał donosić "Hlinkowej gardzie"...
Nie można pominąć wątku ekonomicznego - "gdzie chleb tam ojczyzna" bo i takie grupy we wsiach były...
Ogień niepotrzebnie wchodził do wsi spiskich, i w ten sposób legitymizował zabór słowacki, a ludność pchał w słowackie objęcia... Ale to historia, choć do dziś się czkawką odzywa....
Prawda jest taka: podobnie jak po wojnie, wtedy może 99 % otumanionych ludzi chciało pozostać pod władzą słowacką, tak samo jak dziś prawie nikt sobie nie wyobraża na Polskim Spiszu, aby bredzić o tym, że Polska jest zła i my chcemy do Słowacji...
Ale Zakopanem i w Popradzie była defilada Zwycięstwa, a udział Słowacji w kampanii wrrzesniowej w ataku na Polkę wcale nie był taki symboliczny..., ale to już też historia i dziś nie warto o to się spierać...ale oba narody na pohybel , na złość Hitlerowi i różnej maści neofaszystom powinny o tym pamiętać...
histeryk 2019-01-25 08:22:22
Wkroczenie wojsk słowackich do Zakopanego w pierwszych dniach września '39 to odwet za.... dużo gorszą "okupację polską" gdy wchodzili czerwoni? Bogu dziękować, że Węgrzy wtedy nie wkroczyli za '56. Ciekawa dedukcja, podobnie jak i to, że wszyscy dookoła byli gnębieni przez takiego polskiego złego pana a Hitler był panaceum na niego. To zarazem ciekawa, ale i odważna teza, zważywszy, kogo się gloryfikuje.
gnom 2019-01-25 08:05:40
Trzeba rozmawiać zwłaszcza na trudne tematy. Będą zwolennicy jednej i drugiej strony, jednak rozmowa jest konieczna i informacje na ten temat. Nie możemy zamiatać sprawy pod dywan, bo komuś nie pasuje historia. Ona nigdy nie jest kryształowa i chyba wszyscy są w stanie to pojąć. Ile ludzi tyle zachowań i to jest normalne. Oczywiście można udawać, że wszyscy Polacy w czasie wojny to byli ci dobrzy ale pytam: po co?! W czasie pokoju zachowujemy się różnie, więc co dopiero gdy trwała wojna.
do histeryka 2019-01-24 20:16:45
Kolejny przykład na to, że historii nie można oceniać przez pryzmat kilku wydarzeń. Oceniacie suche fakty. A może należy się zastanowić dlaczego ludność Słowacka napadła na Polskę? a może wtedy niektórym rozjaśni się dlaczego tereny obecnego Polskiego Spisza i Orawy w ówczesnym okresie zostały sprzedane.

Hitler stanowił w tamtym okresie jedyną nadzieję na niepodległość dla naszych sąsiadów, czyli Słowaków, Ukraińców itp., ciekawe dlaczego.. dlaczego polski pan to taki zły pan.. Moja babcia opowiadała jak wyglądały czasy okupacji niemieckiej na Spiszu, uwierz mi na słowo pisane, że "okupacja polska" gdy wchodzili czerwoni była wg niej dużo gorsza.
"Ogień" to zupełnie inny temat - nie myl wątków.

Żydzi i Żydówki w Zakopanem to też inny temat; małżeństwa mieszane ze Słowianami nie były zawierane bez powodu. Niestety.

Z drugiej strony, nie wiem po co te sprawy są non stop roztrząsane, chyba po to, by NAS POLAKÓW skłócać i szerzyć nienawiść szeroko płynącą - do sąsiada przez najbliższą miedzę i za tą dalszą miedzą...

Historii nie da się naprawić, czasu nie można cofnąć, można jedynie starać się nie psuć teraźniejszości, by budować lepszą przyszłość.

Uważam, że historię należy poznać, ale też trzeba się z nią pogodzić.

Jeżeli ktoś nie potrafi tego pojąć niech lepiej tutaj nawet nie zagląda.
zokopion 2019-01-24 18:48:14
Słowacy to się dzisiaj zachowują w kwestii Ognia jak szkolny chuderlak, który na przerwie podszedł i kopnął większego od siebie kolegę, a potem uciekł się schować za nauczycielkę krzycząc "biją! biją!".
histeryk 2019-01-24 18:31:17
Słowacja zaatakowała Polskę wspólnie z Hitlerem. To jak to, to nie Ogień pierwszy napadł na bidną i Bogu ducha winną Słowację, jak nam to teraz się tutaj wmawia? Gdzież by tam Tiso (ksiądz) na kogo napadał? Zapytajcie Zarębczana (też księdza) czy to możliwe, żeby ksiądz z Hitlerem.... pierwszy! Na pewno musiało być tak, że to jednak Ogień pierwszy, no wiecie...
  • PRACA | dam
    Przedsiębiorstwo Budowlane zatrudni pracowników na stanowisko: majster budowlany, kierownik robót.
    Tel.: 602629623
  • USŁUGI | budowlane
    Witam oferuje usługi hydrauliczne wodno-kanalizacyjne i centralnego ogrzewania: Wymiana instalacji co. Wykonywanie instalacji co. Usuwanie awarii Montaże i naprawy instalacji wod-kan. Montaż i wymiany urządzeń sanitarnych Montaż piecy. 788516032
    Tel.: 788516032
    E-mail: andrzejwalkosz18@onet.pl
  • USŁUGI | budowlane
    HYDRaulik
    Tel.: 600746243
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    RENAULT TRAFIC II, r.p.2004, 1.9, stan idealny. 791 357 079
  • PRACA | dam
    RESTAURACJA W ZAKOPANEM PRZYJMIE NA STANOWISKO KUCHARZ i POMOC KUCHENNA. DOBRE WYNAGRODZENIE, STAŁY ETAT -
    Tel.: 721 111 775.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ ARCHITEKTA, niezbędna znajomość Archicada i dyspozycyjność -
    Tel.: 601 544 244
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Rodzina zaopiekuje się domem lub pensjonatem, w zamian za mieszkanie lub symboliczny czynsz
    Tel.: 690 680 461
  • PRACA | dam
    Zespół Pensjonatów "Dolina Białego" zatrudni - KELNERKĘ z możliwością zakwaterowania, - POKOJOWĄ. Tel. 1820 63730 lub 603 750 122. Szczegółowe informacje na stronie
    WWW: www.polskietatry.pl
  • PRACA | dam
    Aqua Park Zakopane zatrudni: - STARSZEGO DYSPOZYTORA, - POMOC KUCHENNĄ. Tel. 1820 63730 lub 607 508 752. Szczegółowe informacje na stronie
    WWW: www.polskietatry.pl
  • PRACA | dam
    Zajazd Górski Kuźnice zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Tel. 1820 63730 lub 601 268 550. Szczegółowe informacje na stronie
    WWW: www.polskietatry.pl
  • PRACA | dam
    Hotel Tatry na Polanie Zgorzelisko zatrudni RECEPCJONISTĘ/KĘ z możliwością zakwaterowania. Tel. 1820 63730 lub 506 129 438. Szczegółowe informacje na stronie
    WWW: www.polskietatry.pl
  • POŻYCZKI
    KREDYT DO 100 000 ZŁ NA OŚWIADCZENIE RÓWNIEŻ DLA: -ROLNIKÓW, -RENCISTÓW, -EMERYTÓW, -OSÓB PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ, UPROSZCZONE PROCEDURY!!! T-18 542 40 56.
  • POŻYCZKI
    PROVIDENT - DYSKRECJA. 609 820 345.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: RECEPCJONISTKĘ/-TĘ, praca stała, w systemie zmianowym, bez nocek. Wymagany min. komunikatywny angielski. Preferowane osoby z Podhala z doświadczeniem. 660 41 00 46