Reklama

2019-12-16 17:15:44

Warszawa

Minister Zdrowia wręczał odznaki za akcję ratunkową na Giewoncie. Ratownicy TOPR nie pojechali

Dziś Łukasz Szumowski, minister zdrowia wręczył w Warszawie odznaki honorowe za akcję ratunkową w czasie burzy na Giewoncie.

Przypomnijmy, w czasie tragicznej burzy zginęły 4 osoby, a ponad 150 zostało rannych. W akcji ratunkowej oprócz ratowników TOPR brało udział szereg innych służb.


Dziś w Ministerstwie Zdrowia uczestniczący w akcji ratunkowej odbierali odznaki honorowe. W sumie minister przyznał 280 takich odznak. Do Warszawy nie pojechali ratownicy TOPR. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe było oczywiście najważniejszą służbą odpowiedzialną za akcję.

- Podziękowaliśmy za propozycję uznając, że te działania leżały w typowym dla nas zakresie obowiązków - komentuje Jan Krzysztof, naczelnik TOPR. 

Odznakami nie zostali natomiast uhonorowani strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych.

Wśród jednostek skąd pochodzą osoby odznaczone są: 

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - Grupa Podhalańska
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
Szpital Powiatowy im. dr. T. Chałubińskiego w Zakopanem
5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Krakowie
Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie
Szpital Uniwersytecki w Krakowie
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
Podhalański Szpital Specjalistyczny im. JP II w Nowym Targu
SPZOZ w Myślenicach
Komenda Główna Policji, Komenda Wojewódzka w Krakowie i Powiatowa w Zakopanem 
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Wojewódzka w Krakowie i Powiatowa w Zakopanem 
Tatrzański Park Narodowy

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
drzewina 2019-12-17 18:45:44
Odnośnie decyzji TOP-u czy też p. Naczelnika TOPR-u lub zarządu tej instytucji to nie moja bajka, kto i dlaczego podjął taką decyzje, aby ratownicy TOPR, którzy 22 sierpnia br. w masywie Giewontu uczestniczyli w akcji ratunkowej nie wzięli udziału w tej tzw. uroczystości wręczenia odznaki MZ, etc.
Moim zdaniem oprócz pilotów LPR i TOPR, ratowników TOPR, ratowników medycznych, strażaków ochotników i lekarzy nikt inny bardziej nie zasłużył na tę odznakę od MZ jak wskazane instytucje, osoby, itd., itp.
Cześć i chwała tym, którzy ratowali potrzebujących tego dnia w masywie Giewontu.
Wracając do rzeczywistości, a konkretnie do wpisu, który dokonała osoba tj. JAGNA nie mogę się z Panią zgodzić.
Dnia 22 sierpnia br., osobiście wiozłem samochodem terenowym LAND-ROVER wraz ze sprzętem ratowników GOPR na Kalatówki, którzy następnie tzw. biegiem udali się w rejon schroniska PTTK na Hali Kondratowej, a następnie wraz ze strażakami ochotnikami udali się w rejon Herbacianej. Byłem na Kondratowej potem na Herbacianej i wiem, co pisze. Proszę nie zabierać ratownikom GOPR to, co zrobili i to, co im się należy. Nie ujmuje nic w żaden sposób ratownikom TOPR, ale proszę nie obrażać GOPR-owców.
Mocno zaskoczony jestem tym, że Komendant PSP w Zakopanem i Komendant Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie nie zgłosił do odznaczenia ŻADNEGO, ale TO ŻADNEGO strażaka ochotnika, a byli razem ze mną widziałem ich obok siebie na Kondratowej, w połowie szlaku na Herbacianej i na Herbacianej. Widziałem strażaków ochotników z Podhala, bardzo wielu, byli nawet z powiatu nowotarskiego, ale na wręczeniu medali w MZ nikogo z nich nie widziałem byli sami zawodowi strażacy, a szkoda p. Komendancie PSP Zakopane i Komendanci z KW PSP Kraków.
Teraz łatwo oceniać temu się należało, a temu nie to nie jest moja rola, iż jestem zbyt mały w tym trybie. Pan V-ce Minister Szefernaker z MSWiA podczas przedmowy w Warszawie wymienił Straż Graniczną, że brali udział w akcji, z pełnym szacunkiem do tej służby, ale jak nikogo z nich nie widziałem choćby na Kondratowej, ta sama sytuacja z policjantami. Policjanci jedynie kierowali ruchem w mieście, ale w jakiś sposób pomagali.
Szanowni Państwo p. Minister Zdrowia zrobił sobie show w tle kamer, wywiadów itd.
Pani Tokarz rzeczywiście była w MZ, ale nie otrzymała żadnej blaszki od Ministra.
Najwięcej obserwatorów i zacnych gości w tzw. pierwszym rzędzie na medalach było z KGP i KG PSP.
Pozdrawiam wszystkich, tych co tam byli, tych co w jakiś sposób pomagali, tych niezadowolonych, tych zadowolonych, tych co nie byli, a otrzymali odznaczenia. Życie.
do sds 2019-12-17 12:23:40
Kurtkę też sam sobie wręczył
sds 2019-12-17 11:49:28
pamiętajcie ludzie ,że zwykli ratownicy nie mają wpływu na to co robi zarząd i naczelnik, a pan rudasek przyjechał sam.
konstrukcja obsługi 2019-12-17 10:59:28
tak, tak @vika, właśnie widziałem, jak stali daleko od POlityka i POltyki w lutym 2014 roku. To było wtedy, jak Tusk szukał zakopanych -no bo przecież nie w Zakopanem- miliardów. Wtedy wszyscy TOPRowcy , jak jeden mąż stali jak najdalej od Tuska. A kurtkę TOPRowską Tuskowi wręczały krasnoludki. No bo przecież Pan naczelnik TOPR był wtedy jak najdalej od POlityka i POlityki więc nie mógł jej wręczać.
Janusz 2019-12-17 10:09:36
brawo !!!! Jesteście wielcy !!! Minister Zdrowia chce zabłysnąć i wręczać medale z puli narodu polskiego !!! To jest hańba i kpina !!!! Zawsze wierzyłem w TOPR bo to są bohaterowie i nie potrzeba im sztucznych blach od władzy pisowskiej !!!!
vika 2019-12-17 09:16:50
Bardzo słuszna decyzja Pana Naczelnika TOPR. Jak najdalej od polityki i polityków !!
ZASŁUGUJECIE NA OGROMNY SZACUNEK ZA WASZE POŚWIĘCENIE DLA DRUGIEGO CZŁOWIEKA , SKROMNOŚĆ, HONOR i GODNOŚĆ .
To cechy w dzisiejszym świecie coraz bardziej nieznane , zwłaszcza wśród polityków .
WSZYSTKICH - bez względu na opcję .
Karma wraca , a do Was wróci to co najlepsze .
Chylę przed Wami czoła i kłaniam się nisko.
JESTEŚCIE WIELCY !!!
Vipera 2019-12-17 07:06:57
Bardzo duże faux pas ze strony topr. Niestety wizerunek ucierpial. Wystarczylo tylko wysłać jednego delegata i byłoby po sprawie. Wszak taka odznaka to nie medal ktory byłby przesada tylko ładny i miły gest. Ale jednak foch się liczy. Nam się nalezy ale jak już góra coś chce to pokazujemy hardosc. Oj nie ładnie...
esek 2019-12-17 06:56:55
Brawo. TOPR nie powinien dac się wciągac w kampanie wyborcze, zreszta po zdjeciu widać że i tak tam dla nich miejsca nie było przy tylu przyklejonych "bohaterach" akcji
gorolka 2019-12-17 01:53:11
Wielki uklon w strone TOPR - madra decyzja ze nie pojechaliscie do Warszawy .
Chylimy czola przed wami Panowie z TOPR .
Dziekujemy ze zawsze jestescie wtedy gdy ktos potrzebuje waszej pomocy .
JESTESCIE WIELCY !!!
Dswa 2019-12-16 21:35:47
Strażacy ochotnicy zapomnieli o was. A Prezes Siarka był pierwszy na zdjęciach i pan. Piczura Wstyd
Gagarin 2019-12-16 21:19:14
Po raz kolejny ratownicy pokazali wielką klasę ,jak trzeba podnieść pensje ratownikom to politycy chowają głowę w piasek ,jak trzeba się o grzać i poprawić swój wizerunek to zapraszają do odznaczeń ,wstyd panowie politycy wstyd.
Rodak 2019-12-16 21:15:39
Do KSU . Nie ukrywam, że Naczelnik to wspaniały gość i życzę mu jak i jego chłopakom co najlepsze bo robią kawał dobrej roboty za free. Chodziło mi tylko o to, że władza mu to zapamieta, a starczyło tylko jechać, głupio się usmiechnac i wrócić.
Jagna 2019-12-16 21:11:11
Do Kuba, nie czytasz ze zrozumieniem.... ,napisałam ze na Giewoncie nie było żadnego ratownika z GOPRU i to jest prawda bo nie było.... a to ze było 24 goprowców którzy głównie krecili sie na Kondratowej zwożąc poszkodowanych do Kuznic to nie to samo co być w kopule Giewontu i reanimować poszkodowanych w czasie wyłdowań !!,byłam widziałam.
Wracając do tematu ,wstydziła bym sie na waszym miejscu nadstawiać pierś do odznaczeń,dla mnie bohaterami sa TOPROWCY ,wielcy skromni ludzie gór!!Pokazali wielka klase wypinajac sie na PISlamistów którzy nawet nie sa w stanie zapewnic im godziwej pensji.
ela 2019-12-16 20:51:57
Ale jak pan minister taki gest zrobił to przecież sam mógł do Zakopanego przylecieć i podziękować wszystkim tu na miejscu .Tym bardziej że jego podróż by nie kosztowała bo jest rządowy samolot.Przecież Prezydent wpada na narty na dzień.
yoper 2019-12-16 20:43:23
Meleń , to ile ten toprowiec zarabia? Oczywście nie masz pojęcia! Przecież to są Ochotnicy i pracują za DARMO!! Z miłości do gór i ludzi i ani w głowie im brać za to pieniądze. Przysięga toprowska o tym mówi i Pan Naczelnik nie pozwoliłby jej złamać!. Nawet nie chcą ,żeby akcje ratunkowe były płatne bo sumienie by im nie pozwalało ratować za pieniądze.
Kuba 2019-12-16 20:36:17
Dla informacji Pani pod pseudonimem Jagna.
W akcji pod Giewontem brała udział liczna grupa ratowników GP GOPR, a dokładniej 24.
Bardzo proszę o nie podawanie błędnych informacji, oraz publicznego obrażania ratowników GP GOPR.
Odpowiedź do komentarza z 16.12.2019 18.49.22 Jagna
Ksu 2019-12-16 20:21:49
Rodaku, jeśli wróci Naczelnikowi karma to spotka Go wszystko co najlepsze za wieloletnią wspaniałą pracę. Martwię się o twoją karmę... na główkę mogą się wylać pomyje
Tad 2019-12-16 20:13:28
Widzę, że niektórzy chcą traktować fakt nie zgłoszenia? Ratowników do odznaki jako akt polityczny, nic bardziej błędnego. Z punktu widzenia ratowników akcja jakich wiele, no może na większą skalę. Ratownicy często uczestniczą w działaniach o wiele bardziej niebezpiecznych i trudnych np działania w Jaskini Wielkiej Śnieżnej, za te działania nikomu nie przyszło do głowy przyznawanie odznak, medali czy laurek. Ratownicy wykonali jak zwykle kawał dobrej roboty.
Najlepsi 2019-12-16 19:59:57
Raczej obstawiam, że Pan Naczelnik nie zabraniał nikomu jechać, tylko nie znalazł chętnych na takie "honory".
Ratownikom TOPR należą się w pierwszej kolejności godne wynagrodzenia i godny system emerytalny. Nie tylko im zresztą. Zamiast tego kolejny polityk uznał, że zwabi ich do Warszawy, żeby pobłyszczeć w ich świetle. Chętnych na takie hece zabrakło nie bez powodu.
Ka 2019-12-16 19:37:05
Wyrazy ogromnego szacunku dla wspaniałych TOPR-owoców za tę niezwykle trudną akcję ale też każde wyjście w góry, by ratować ludzkie życie.
Thinker 2019-12-16 19:05:39
Qrcze jaki to każdy mądry jest zza klawiatury...
Zoja 2019-12-16 18:57:04
Szanowne "Państwo" raczy się odczepić od TOPR. Co poniektórzy niech się zaopatrzą w słownik ortograficzny. Nie macie pojęcia o odwadze, przełamywaniu własnego strachu, bólu, więc: milczeć! Szacunku dla Tych, którzy ratują ludzkie życie z narażeniem własnego!!!
Jagna 2019-12-16 18:49:22
Brawo Topr !!Brawo Naczelnik!! To WY tam u góry ratowaliście narażając zdrowie i życie ale po ordery wypinają pierś inni.... Wstyd panowie Goprowcy ,nawet jeden ratownik od was nie było tam na Giewoncie a do odznaczeń jesteście piersi ,gardzę wami...Wielkie podziękowania dla LPR w szczególności dla pilota Wojciech Wiejaka byłego pilota TOPR.
tadek 2019-12-16 18:46:59
Wielki szacunek dla TOPR jesteście prawdziwymi PATRIOTAMI brawa za HONOR ODWAGE niewielu jest Polsce takich ludzi jak wy.
CzytamIsieSmieje 2019-12-16 18:41:42
Zgadzam się z komentarzami dotyczącymi PYCHY Naczelnika TOPR. Ale w Zakopanem to norma u tych "na stołkach" jeden nie pojechał a nawet nie wysłał swoich ludzi, którym się należało a drugi (druga) Pani Tokarz (drugi rząd, marchewkowe włos) bardzo chętnie pojechała się pokazać chociaż palcem nie ruszyła bo była na urlopie, ale skoro są zarzuciki to trzeba się pokazać i przyliśić bo może umorzą - przecież ja dziś z PiS, kiedyś z PO, może kiedyś z SLD ale zawsze z tymi co przy władzy. RZENUJĄCE. Mają ludzie tupet.
Www 2019-12-16 18:41:16
A czemu pominięto strażaków z Ochotniczych straży Pozarnych skoro Brali udział. Wstyd szkoda bo mnie akurat transportowali do szpitala z Giewontu
tatry2019 2019-12-16 18:34:03
Pełen profesjonalizm. Brawo !!!
stary niedżwiedż 2019-12-16 18:27:51
Musieli znależć te pieniądze zakopane przez Tuska.
Gośka 2019-12-16 18:25:31
Jest straż pożarna, jest armia, są ratownicy wodni i górscy, są lekarze, górnicy, są sportowcy, nauczyciele i wszyscy oni wykonują na co dzień swoja pracę, za którą dostają wynagrodzenie. Są też sytuacje wyjątkowe i potrzeba wtedy wyjątkowych ludzi i wyjątkowego poświęcenia. Są wyjątkowe osiągnięcia i wielkie serce wkładane w to co się robi na co dzień . To, że ktoś zostaje nagrodzony, odznaczony czy w jakikolwiek inny sposób wyróżniony za swoja pracę nie przynosi mu żadnej ujmy, a wręcz przeciwnie. To demokratycznie wybrani politycy utworzyli rząd. Czy panu naczelnikowi to odpowiada czy nie, tak zdecydował naród w wolnych wyborach. Gdyby w latach siedemdziesiątych GOPR odmówił przyjęcia takiego wyróżnienia z rąk władzy ludowej to byłaby odwaga i manifestacja tęsknoty za wolnością. A teraz to tylko manifestacja braku dobrego wychowania i szkoda na wizerunku TOPR-u.
Gośka 2019-12-16 18:25:30
Jest straż pożarna, jest armia, są ratownicy wodni i górscy, są lekarze, górnicy, są sportowcy, nauczyciele i wszyscy oni wykonują na co dzień swoja pracę, za którą dostają wynagrodzenie. Są też sytuacje wyjątkowe i potrzeba wtedy wyjątkowych ludzi i wyjątkowego poświęcenia. Są wyjątkowe osiągnięcia i wielkie serce wkładane w to co się robi na co dzień . To, że ktoś zostaje nagrodzony, odznaczony czy w jakikolwiek inny sposób wyróżniony za swoja pracę nie przynosi mu żadnej ujmy, a wręcz przeciwnie. To demokratycznie wybrani politycy utworzyli rząd. Czy panu naczelnikowi to odpowiada czy nie, tak zdecydował naród w wolnych wyborach. Gdyby w latach siedemdziesiątych GOPR odmówił przyjęcia takiego wyróżnienia z rąk władzy ludowej to byłaby odwaga i manifestacja tęsknoty za wolnością. A teraz to tylko manifestacja braku dobrego wychowania i szkoda na wizerunku TOPR-u.
Rodak 2019-12-16 18:18:36
Bardzo to było nie eleganckie zachowanie ze strony TOPR. Każdy wie, że robili to do czego zostali powołani, jak i pośrednio inne zaangażowanie w tą akcję służy. Korona z głowy by Naczelnikowi nie spadła jak by wyznaczył delegację. Podejrzewam,że był to najzwyklejszy pospolity foch. Pamiętaj Naczelniku, że karma zawsze wraca.
Turysta 2019-12-16 18:05:26
Korona by z głowy Naczelnikowi spadła?
Jak trzeba podwyżki to umie się prosić aby MSWiA dało a teraz pokazuje się fochy.
Wielu sytuacjach jednostki są nagradzane i jest to miłe.
Uważam że ratownictwo powinno być płatne i wtedy TOPR by dowiedział się gdzie pieniążków szukać a teraz Szanowanemu Państwu poprzewracało się w główkach delikatnie pisząc.
Robert 2019-12-16 17:57:05
Proponuję obciąć o połowę środki na topr z budżetu państwa i niech się utrzymują z ubezpieczenia tych którym pomagają, Zobaczymy jacy to bohaterowie!
Adik 2019-12-16 17:55:49
Bo tylko w TOPR wiedzą co to honor.
Kam 2019-12-16 17:51:46
Szumski?
Serio.. ?
Nie trzeba popierac ale naziwsko wypadaloby znac z racji tego ze to Minister.. znac lub sprawdzic w sieci zanim sie napisze glupoty..
w 2019-12-16 17:49:32
I słusznie P .naczelniku ,wszystkie te służby są po to utworzone ,żeby ratować zdrowie i życie ludzkie. Po prostu robiliście to co należało ,i za to rozsądna część społeczeństwa jest Wam wdzięczna.
Nie rozumie podziękowań i odznaczeń dla szpitali i innych służb za to ,że ratowali ludzi.Może jestem mało pojętny.
A tak przy okazji ,czy minister dał TOPR-owi dodatkowe,obiecane pieniądze za paliwo ? "Wam się to po prostu należało".
dewo 2019-12-16 17:46:14
przecie za darmo to nikt piniedzy nie dostaje
toper 2019-12-16 17:42:56
Żebrać o pieniądze to do Tuska na kolanach pełzali i po rękach go całowali za ochłapy na śmigłowiec a teraz jak mają wszystko co chcą to focha strzelili! Zrobić odpłatne akcje ratownicze jak na Słowacji i zobaczymy jacy to oni potrzebni!
  • PRACA | dam
    Przedsiębiorstwo Budowlane zatrudni pracowników na stanowisko: majster budowlany, kierownik robót.
    Tel.: 602629623
  • USŁUGI | budowlane
    Witam oferuje usługi hydrauliczne wodno-kanalizacyjne i centralnego ogrzewania: Wymiana instalacji co. Wykonywanie instalacji co. Usuwanie awarii Montaże i naprawy instalacji wod-kan. Montaż i wymiany urządzeń sanitarnych Montaż piecy. 788516032
    Tel.: 788516032
    E-mail: andrzejwalkosz18@onet.pl
  • USŁUGI | budowlane
    HYDRaulik
    Tel.: 600746243
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    RENAULT TRAFIC II, r.p.2004, 1.9, stan idealny. 791 357 079
  • PRACA | dam
    RESTAURACJA W ZAKOPANEM PRZYJMIE NA STANOWISKO KUCHARZ i POMOC KUCHENNA. DOBRE WYNAGRODZENIE, STAŁY ETAT -
    Tel.: 721 111 775.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ ARCHITEKTA, niezbędna znajomość Archicada i dyspozycyjność -
    Tel.: 601 544 244
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Rodzina zaopiekuje się domem lub pensjonatem, w zamian za mieszkanie lub symboliczny czynsz
    Tel.: 690 680 461
  • PRACA | dam
    Zespół Pensjonatów "Dolina Białego" zatrudni - KELNERKĘ z możliwością zakwaterowania, - POKOJOWĄ. Tel. 1820 63730 lub 603 750 122. Szczegółowe informacje na stronie
    WWW: www.polskietatry.pl
  • PRACA | dam
    Aqua Park Zakopane zatrudni: - STARSZEGO DYSPOZYTORA, - POMOC KUCHENNĄ. Tel. 1820 63730 lub 607 508 752. Szczegółowe informacje na stronie
    WWW: www.polskietatry.pl
  • PRACA | dam
    Zajazd Górski Kuźnice zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Tel. 1820 63730 lub 601 268 550. Szczegółowe informacje na stronie
    WWW: www.polskietatry.pl
  • PRACA | dam
    Hotel Tatry na Polanie Zgorzelisko zatrudni RECEPCJONISTĘ/KĘ z możliwością zakwaterowania. Tel. 1820 63730 lub 506 129 438. Szczegółowe informacje na stronie
    WWW: www.polskietatry.pl
  • POŻYCZKI
    KREDYT DO 100 000 ZŁ NA OŚWIADCZENIE RÓWNIEŻ DLA: -ROLNIKÓW, -RENCISTÓW, -EMERYTÓW, -OSÓB PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ, UPROSZCZONE PROCEDURY!!! T-18 542 40 56.
  • POŻYCZKI
    PROVIDENT - DYSKRECJA. 609 820 345.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: RECEPCJONISTKĘ/-TĘ, praca stała, w systemie zmianowym, bez nocek. Wymagany min. komunikatywny angielski. Preferowane osoby z Podhala z doświadczeniem. 660 41 00 46