Reklama

2019-12-25 08:00:54

Reklama

Tygodnik dla motocyklistów

Ciągnęło mnie do Gruzji

Reklama

Pojechał w samotną podróż do Gruzji i Azerbejdżanu. - O siebie się nie bałem. Bardziej o motocykl, czy da radę - opowiada Marcin Sztokfisz z Bukowiny Tatrzańskiej.

Z motocyklami miał do czynienia od dziecka. Jak mówi, pasją zaraził go tata. Najpierw Marcin jeździł na simsonie, później na crossie. Ale zawsze bardziej ciągnęło go do motocykli turystycznych niż do jazdy w terenie. Przełomowym momentem był wyjazd w Alpy, ale jeszcze nie jednośladem. Z kolegami pojechał, aby wspinać się w górach. W Austrii spotkał wielu motocyklistów i tak mu się to spodobało, że zaczął poważnie myśleć o własnym jednośladzie. W 2015 r. kupił BMW GS1200, z którego jest bardzo zadowolony. - Bo jak kupisz turystyczne BMW, to już później na motocyklu innej marki nie będziesz jeździć - śmieje się motocyklista z Bukowiny Tatrzańskiej. 
Na początek były wyjazdy do Rumunii, na Bałkany, Litwę. Podróżował też przez dwa tygodnie po Ukrainie. Marcin jest także marshallem na Tour de Pologne i co roku motocyklem jeździ z kolarzami na trasie wyścigu.
***
W tym roku w sierpniu po raz pierwszy pojechał na daleką, samotną wyprawę - do Gruzji i Azerbejdżanu. - Marzył mi się wyjazd na Kaukaz. W Gruzji tata był 40 lat temu i ostatnio 3 lata temu z mamą. Siostra też była. I jakoś mnie tam ciągnęło - opowiada Marcin Sztokfisz. 
Od początku sam planował cały wyjazd. Wcześniej kupił bilet na prom z Odessy do Batumi. Noclegów nie rezerwował. Nie było problemu ze znalezieniem ich już na miejscu. 
Z Bukowiny Tatrzańskiej wyjechał w niedzielę 11 sierpnia o świcie. A jeszcze w piątek "obsługiwał" wyścig Tour de Pologne jako marshall. - Miałem tylko jeden dzień na przygotowanie motocykla do wyjazdu. W sobotę zmieniłem opony (typu 70/30 z grubą kostką), płyny, filtry i spakowałem rzeczy. W nocy nie mogłem spać i wyjechałem wcześnie, o 5 rano - wspomina. 
Pierwszą noc spędził na Ukrainie, w namiocie, 5 km od granicy ukraińsko-mołdawskiej. - Gałęziami obłożyłem motocykl i namiot, żeby nie było ich widać. Zatrzymałem się gdzieś "na dziko" przy drodze - wspomina. 
W poniedziałek o godz. 13 dojechał do portu w Odessie, skąd promem płynął do Batumi. Wcześniej przejeżdżał przez Mołdawię i Naddniestrze. Na granicy spotkał czołgi i żołnierzy uzbrojonych w karabiny. Ale jak mówi, nie miał żadnych niemiłych przygód. Każde spotkanie z ludźmi bardzo dobrze wspomina. 
W Odessie Marcin do środy czekał na prom. - Odprawa na prom to temat rzeka. Trwało to pół dnia. Na promie było 5 motocykli, tyle samo aut, a reszta to same tiry - opowiada. 
Statek po drodze zahaczał jeszcze o Rumunię. Do Gruzji dopłynęli po 5 dniach - w niedzielę 18 sierpnia rano. Ale odprawa przedłużała się i z pokładu zeszli dopiero koło południa. Marcin zachwala warunki na promie. - Jedzenie było bardzo dobre. Za przeprawę w jedną stronę zapłaciłem 300 dolarów. Na promie poznałem dużo ludzi - dodaje. I opowiada, że jeden z pasażerów jechał samotnie do Iranu, ktoś inny podróżował do Nowej Zelandii. 
***
Marcin spędził w Gruzji dwa tygodnie, a cały wyjazd zajął mu w sumie miesiąc. Jest zachwycony krajem - ludźmi spotkanymi w drodze, gościnnością, zapierającymi dech krajobrazami. Zachwala też dobrej jakości główne drogi. Odwiedził m.in. kanion Okatse, Gori - miasto, w którym urodził się Stalin. - Na prowincji na drogach można spotkać dziko żyjące konie, krowy, świnie - mówi. Przejeżdżał przez Mestię - malownicze miasteczko w górach, u stóp Uszby. Obowiązkowym punktem podróży była Stepancminda - najpopularniejsze miejsce turystyczne do zrobienia pamiątkowego zdjęcia. 
- Ludzie, których spotykałem w drodze, byli bardzo ciekawi, skąd jadę, pytali o motocykl. A jak usłyszeli, że jestem z Polski, to od razu była inna rozmowa. Relacje mają z nami bardzo dobre - opowiada Marcin. - Jedzenie w Gruzji przepyszne i dużo. W dobrym tonie jest nie zjadać całej porcji. To znak dla gospodyni, że się najedliśmy. 
Długo mógłby opowiadać o tych, których spotkał w czasie podróży. M.in. w Mestii spotkał Polaka, motocyklistę z Dolnego Śląska, który jechał do Turcji na Hondzie Africa Twin. - Trzy tygodnie później zupełnie niespodziewanie spotkaliśmy się w Rumunii - zaznacza Marcin. 
Najtrudniejszym etapem podróży po Gruzji była dla Marcina droga z Ushguli do Lentekhi - najwyżej położonej osady w Europie. - Najpierw droga prowadzi zboczami gór Kaukazu Wielkiego na wysokości powyżej 2600 m n.p.m., a później przez niekończący się las jednej z kaukaskich dolin. Miejscami błoto po kolana. A na początku nie wyglądało to tak źle. Nie spotkałem żadnego motocykla ani samochodu. Minąłem tylko dwóch rowerzystów. Ale stwierdziłem, że muszę tą drogą pojechać. Bo inaczej musiałbym nadrobić 180 km - tłumaczy nasz rozmówca. - To był ciężki offroad. 50 km pokonałem w 4 godziny. Bez zasięgu telefonicznego. 
Zaliczył jeden upadek na najtrudniejszym odcinku. - Kałuża była na całej szerokości drogi. Nie miałem jej jak ominąć. Motocykl dosłownie "wbił" się w błoto. Sięgało powyżej cylindrów. Nie wiem, jak ja go stamtąd wydobyłem. Chyba adrenalina zrobiła swoje - dzieli się wrażeniami Marcin. 
***
Z Gruzji pojechał jeszcze do Azerbejdżanu, a celem podróży było Baku nad Morzem Kaspijskim. Po drodze Marcin odwiedził Błotne Wulkany - cud natury, oraz płonące wzgórze Yanar Dag - gdzie od kilku lat płonie wydobywający się z ziemi gaz. W Azerbejdżanie we znaki dawał się 40-stopniowy upał.
- Azerbejdżan to bogaty kraj, ale ludzie żyją biednie. Morze Kaspijskie ma tęczowy kolor, jest zanieczyszczone i czuć ropę. Wrażenia na mnie nie zrobiło - podsumowuje Marcin. 
Do Bukowiny Tatrzańskiej wracał przez Gruzję, Turcję i dalej przez Bałkany. - Celowo ominąłem Armenię, bo chcę tam pojechać innym razem i co najmniej na 10 dni. Może samochodem terenowym - dodaje. 
***
Marcin przekonuje, że samotne podróże mają wiele dobrych stron. - Jedziesz, jak długo chcesz. Zatrzymujesz się, kiedy masz ochotę. Nie musisz się z niczego tłumaczyć. To nie tak, że nie ma z kim porozmawiać. Co chwilę spotykałem kogoś. Pytali skąd jestem, dokąd jadę - mówi. - Grupowe wyjazdy są fajne, ale najwyżej na weekend. Żeby podróżować z kimś przez miesiąc to trzeba się naprawdę dobrze znać i zgrać. Mieć podobne upodobania. O swoje bezpieczeństwo się nie bałem. Bardziej obawiałem się o motocykl, czy da radę. Że nie będę w stanie sam sobie poradzić, jeśli coś się zepsuje. I że trzeba będzie iść pieszo po pomoc - podsumowuje. 
Marcin miał stały kontakt z rodziną w Polsce. - W każdym kraju, przez który przejeżdżałem, kupowałem kartę do telefonu ich lokalnego operatora i mogłem dzwonić - wyjaśnia. 
***
Co radzi motocyklistom, którzy planują podobną podróż? - Trzeba się spakować, potem wyjąć te rzeczy na podłogę i połowę odłożyć. Zabrałem dużo takich, z których później nie korzystałem. Nie trzeba brać dużo jedzenia na zapas. W Gruzji wszędzie można kupić coś bardzo smacznego - wyjaśnia. Dodaje, że nie ma też problemu z płaceniem kartą. - Jest bezpiecznie, a ludzie życzliwi i pomocni - zapewnia. 
Marcin już po cichu marzy o kolejnej,dalekiej podróży. - Chciałbym przejechać zachodnim brzegiem Afrykę - od Maroka do RPA. Ale do tego potrzebny jest inny, lżejszy i terenowy motocykl - mówi o planach na przyszłość.

m

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
@bmw racer 2019-12-25 12:43:59
motocykl z 2007, a nie 2015
BMW racer 2019-12-25 08:16:54
Super wyprawa a o motor nie ma się co bac bo to BMW gs z 2015r nie ma jeszcze tyle elektroniki co te nowości z ciekło krystalicznymi licznikami LWG
 • TŁUMACZENIA
  Tłumaczenia streszczeń prac: mgr, lic, dr lub prac i art naukowych na język angielski. Kontakt:
  E-mail: translations.incontext@gmail.com
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE -
  Tel.: 601 793 866,
  WWW: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem w związku z otwarciem nowego Internatu zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Tel.: 725 300 095, e-mail:
  E-mail: sekretariat.zakopane@cos.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Mieszkanie 27m Zakopane Piaseckiego
  Tel.: 696152042
 • USŁUGI | budowlane
  INSTALACJE ELEKTRYCZNE - FIRMA - ZAKOPANE/PODHALE -
  Tel.: 530 280 979
 • PRACA | dam
  PENSJONAT ADRIA w centrum Zakopanego zatrudni osobę na stanowisko RECEPCJONISTA. Oferujemy: pracę w miłej atmosferze, umowę o pracę, praca zmianowa. kontakt telefoniczny 795 890 175
 • PRACA | dam
  Osada Gubałówka (okolice Dzianisza) oraz Willa Jarosta(Zakopane) zatrudni Panie do sprzątania apartamentów, atrakcyjne wynagrodzenie.
  Tel.: 789 077 300,782 555 900
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ DO PRACY W KUCHNI (POMOC KUCHENNA, WYDAWANIE POSIŁKÓW). Praca stała, z możliwością noclegu 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Potrzebna OSOBA DO SMAŻENIA I ZAWIJANIA PĄCZKÓW NA TŁUSTY CZWARTEK. Bardzo dobrze płatne. 694 357 379.
 • PRACA | dam
  Aqua Park Zakopane zatrudni: - STARSZEGO DYSPOZYTORA, - KONSERWATORA, - POMOC KUCHENNĄ. Tel. 1820 63730 lub 607 508 752. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Zespół Pensjonatów "Dolina Białego" zatrudni KELNERKĘ z możliwością zakwaterowania. Tel. 1820 63730 lub 603 750 122. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Zajazd Górski Kuźnice zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Tel. 1820 63730 lub 601 268 550. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCZYNIE DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO, na stałe - SUCHE - BIAŁY DUNAJEC - umowa o pracę. Elastyczny grafik.
  Tel.: 606 751 351.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098
 • PRACA | dam
  POLSKIE KOLEJE LINOWE S.A. Obecnie poszukujemy osoby na stanowisko: OFFICE MANAGER. Miejsce pracy: Zakopane. OPIS STANOWISKA: - Prowadzenie biura Zarządu: - organizacja i protokołowanie spotkań Management Team, - protokołowanie posiedzeń zarządu i archiwizacja dokumentacji, - nadzór nad obiegiem dokumentów do podpisu, - organizacja podróży służbowych Zarządu i przyjazdów gości PKL, - nadzór nad wspólnym kalendarzem Zarządu; - Przygotowywanie raportów, prezentacji, pism i innych dokumentów; - Przyjmowanie gości oraz bezpośrednia i telefoniczna obsługa klientów firmy; - Współpraca z dostawcami, firmami kurierskimi i pocztą; - Prowadzenie korespondencji; - Zarządzanie terminarzem spotkań; - Opisywanie i skan faktur kosztowych. WYMAGANIA: - Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku; - Doświadczenie w pracy z dokumentacją biurową/korporacyjną/urzędową; - Komunikatywna znajomość języka angielskiego; - Umiejętność wyznaczania priorytetów i organizacji swojej pracy; - Proaktywne podejście do powierzanych zadań; - Umiejętność pracy pod presją czasu; - Wysoka kultura osobista; - Komunikatywność, łatwość budowania relacji; - Znajomość pakietu MS Office. OFERUJEMY: - Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę; - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie; - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole; - Atrakcyjne wynagrodzenie i pakiet socjalny. APLIKACJE PROSIMY PRZESYŁAĆ NA ADRES: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL Office Manager". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię kucharza Kościelisko. 20,75 brutto/h na umowę zlecenie lub 3500 zł brutto/mies. na umowę o pracę. Od zaraz.
  Tel.: 18 207 03 55
  E-mail: kontakt@kirowy.pl
  WWW: kirowy.pl
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, POMOC KUCHENNA, PIZZER/KA, KELNER/KA, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602 755 354, 888 457 083.
 • PRACA | dam
  STUDIO PAZNOKCI W NOWYM TARGU zatrudni na etat -
  Tel.: 696 01 22 00
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: BARMANA/-KĘ (17 zł/godz.), KELNERA/-KĘ (12 zł/godz.) z doświadczeniem. 533 226 109
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy pracownika na stanowisko: kontoler/ka parkingu w Zakopanem. Wynagrodzenie miesięczne: 2300 zł netto. Zainteresowane osoby proszę o kontakt:
  Tel.: 334000014
  E-mail: rekrutacja@tdsystem.com.pl
  WWW: www.tdsystem.com.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWUOBIEKTOWY ATRAKCYJNY PENSJONAT w Kościelisku -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  KOMFORTOWY APARTAMENT W KRAKOWIE, okolice Wawelu, Bulwarów Wiślanych -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • PRACA | dam
  ZRÓB Z NAMI KROK DALEJ... Trwa rekrutacja do naszego nowego, prestiżowego 5* obiektu Nosalowy Park Hotel & Spa Zakopane na stanowiska: RECEPCJONISTA, PORTIER, INSPEKTOR SŁUŻBY PIĘTER, POKOJOWA, HOUSEMAN, KELNER, BARMAN, KUCHARZ. Aplikację prosimy wysyłać na:
  E-mail: rekrutacjanp@nosalowy.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI - 3 HA - koło Białki Tatrzańskiej. 18 28 564 54.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  SKUP SAMOCHODOW Każda Marka Osobowe Busy. Darmowy dojazd na całym Podhalu! Najlepsze ceny!
  Tel.: 512700770
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: BARMANA/-KĘ (17 zł/godz.), KELNERA/-KĘ (12 zł/godz.) z doświadczeniem. 533 226 109
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja, 16.000 ZŁ -
  Tel.: 888 223 761.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo, TYNKARZY, STOLARZY, MALARZY, MONTERÓW RUSZTOWAŃ, BLACHARZY ORAZ MŁODYCH DO PRZYUCZENIA W ZAWODZIE - TYNKARZ. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
2020-02-17 14:42 Przyjechali, zamieszkali i zostawili po sobie... 2020-02-17 13:42 Wszystko wskazuje na to, że zima się powoli kończy 2020-02-17 12:59 Andrzej Gut Mostowy drugim najbogatszym politykiem w Polsce 2 2020-02-17 12:39 Pożar w Podwilku (WIDEO) 2020-02-17 12:19 Panda z Krupówek działa pod Wawelem 2 2020-02-17 11:20 Tradycyjny korek w Klikuszowej 1 2020-02-17 11:04 Walentynkowy Salon Poezji w nowotarskim Ratuszu (zdjęcia) 2020-02-17 10:02 Dziś Dzień Kota. Wysyłajcie zdjęcia swoich pociech 2020-02-17 09:57 Trzy auta zderzyły się w Białym Dunajcu 2020-02-17 09:40 Rtęć w Łopusznej 2020-02-17 09:31 Ogólnopolski "Child Alert". Policjanci poszukują 10-letniego Ibrahima 2020-02-17 09:30 40 lat temu Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki zdobyli zimą Mt. Everest 2020-02-17 08:00 Joanna Szwab mistrzynią Polski w skokach narciarskich kobiet 2020-02-16 22:54 Duży pożar opuszczonych zabudowań na Salamandrze (ZDJĘCIA, WIDEO) 14 2020-02-16 22:47 ZAKOPANE. MIASTO JAKIEGO NIE ZNACIE 3 2020-02-16 22:00 Bieg Gąsieniców w wiosennej otoczce (galeria zdjęć) 2020-02-16 21:00 Treningi na Dunajcu 2020-02-16 20:30 Aleksandra Myjaka Poszukiwania w nowotarskich Jatkach 2020-02-16 20:00 Narty, deski i rowery fruwały nad Białką Tatrzańską 2020-02-16 19:30 Nowotarżanki mogą bezpłatnie korzystać z 2 poradni ginekologicznych 2020-02-16 19:00 "Piotr i Fryc - Cudowne zapylenie" czyli Plejada w mieście 2020-02-16 18:30 W nocy silny wiatr, tak wyglądał wschód słońca. W poniedziałek 11 st. C! 1 2020-02-16 17:51 Na zakopiance tradycyjnie - korek 1 2020-02-16 17:00 I po polowaniu czyli pokot w mieście 36 2020-02-16 16:00 Wiosna w Beskidach 2020-02-16 15:00 Krościenko czekają nowe wybory - radny ma dość mandatu 2 2020-02-16 14:00 Niedzielny przepis - narty na Ząb 1 2020-02-16 13:29 Eksplozja dźwięków w Jaworkach 2020-02-16 13:00 Fatalna pogoda i pechowy konkurs dla Polaków w Bad Mittendorf 2 2020-02-16 12:34 Niedzielne dzwony - niebezpiecznie na drogach 1 2020-02-16 11:30 Wspaniałe widoki na Tatry z Chochołowa 2020-02-16 11:00 Kto ma wystawać na baczność podczas uroczystości? 2 2020-02-16 10:25 W „Jatkach” - o Nowym Targu w XVI i XVII wieku 2020-02-16 10:06 Wypadek na zakopiance - ruch wahadłowy 1 2020-02-16 10:00 Kamil Bednarek czyli Zakopane kołysze się w rytmach reggae 2020-02-16 09:30 Emocji było mnóstwo - zakończył się IX Puchar Misia Stramusia 2020-02-16 08:00 Nowotarscy kadeci na zimowym poligonie (zdjęcia) 2020-02-15 22:00 Winter Camp na Turbaczu 2020-02-15 21:30 Niepokojące wnioski po kontroli straży 21 2020-02-15 21:13 Burzliwe spotkanie w gminie. Mieszkańcy walczą o szkoły 8 2020-02-15 20:00 Miasto wyda 80 tys. zł na igrzyska urzędników skarbowych 3 2020-02-15 19:00 Do wtorku mieszkańcy zbierają podpisy w sprawie szkół 9 2020-02-15 18:30 Pierwszy Bal Charytatywny (ZDJĘCIA) 1 2020-02-15 18:00 Zakopane bawi się charytatywnie - I Bal dla PSONI 2 2020-02-15 17:11 Skoro Walentynki - to biec trzeba parami 2020-02-15 16:30 Nie żyje Ewa Greś 2020-02-15 16:06 Ulica Weteranów Wojny parkingowej 11 2020-02-15 16:00 Gondola niezapomniana 7 2020-02-15 15:34 We wtorek w Warszawie pogrzeb ofiar tragicznego wypadku w Bukowinie Tatrzańskiej 2 2020-02-15 14:55 Blokada na kole z niespodzianką za wycieraczką 8
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-02-17 14:09 1. Daj mu boże, a Nas nie opuszczaj w zdrowiu. Życie, były cinkciarz bogaczem, a kto ma mieć jak nie oni czyli transferowcy polityczni. Z PO do PIS, zero ZASAD, liczy się kasa i wpływy, wole być biedny, ale dumny i z honorem. 2020-02-17 13:59 2. No i mamy jeszcze gorzej. Brak poszanowania innych a pobożność sięga niebios. Ktoś kiedyś napisał, że góral to stan umysłu. 2020-02-17 13:33 3. To byly czasy terroru, rewizji, aresztowań, kolegiów doraźnych... W tamtych czasach to byli "przestepcy" kułaki, teraz to biznesmeni a Ci co szykanowali uczyli sie jak biznes prowadcić i robią to samo teraz co przedtem pochodziło po paragraf. Zakopane już dawno bylo po ostrzalem i tak do tej pory zostało, Rugowanie ludnosci lokalnej na rzecz przybyszów trwa do dziś. 2020-02-17 13:26 4. Gowin do swojej partii tylko bogatych potrzebuje. 2020-02-17 13:20 5. No i mamy najbogatszego ministra. Ni 2020-02-17 12:46 6. Czy naprawdę nie da się inaczej ustawić świateł na skrzyżowaniach w Klikuszowej? Gdako, zlituj się, a dziennikarze niech naciskają. 2020-02-17 12:38 7. Brawo straż miejska w Zakopanem - może powinniście podzielić los straży miejskiej z Nowego Targu ? Czy ktoś zauważy wasze zniknięcie z tego miasta ? 2020-02-17 12:36 8. No i skarb państwa nie dopilnował... co państwowe, to głównie niszczeje. 2020-02-17 12:32 9. To chamstwo rozjeżdża ten park na potęgę. Dla nich rozrywka to hałas, spaliny i zryte runo leśne albo zniszczony szlak. Zagrożenieddla przyrody i osób korzystających z okolicy zgodnie z przepisami. Typowa mentalność dresiarza, czującego pod tyłkiem nieco koni mechanicznych. W zimie skuter, w lecie quad. Szkoda Gorców. Kiedyś w końcu puszczą komuś nerwy i parę kasków zostanie wsadzonych mocniej na prymitywne puste łby. 2020-02-17 12:29 10. Może smok ją zje :)
2020-02-16 14:06 1. A szlak cietrzewia (zwany szlakiem cićwirza przez Jurka "Iwaszko") spokojnie mu dorównuje! Wiecie,gdzie to? 2020-02-16 07:26 2. Turbacz to najpiękniejsze miejsce w Parku Gorczańskim dostępne prawie z każdej strony , polecam ???? 2020-02-09 22:32 3. Śliczne, kochane i bardzo wierne psy. Uwielbiam, polecam. Sama mam takiego Misia w domu 2020-01-28 18:04 4. W Małem Cichem, w Poroninie, to znaczy na Lichajówkach w Murzasichlu. ;) 2020-01-26 20:31 5. Kapitalne zdjęcia. Zwłaszcza te malowane obiektywem 2020-01-21 19:31 6. No, no, nie dziwota , że godajom, ze: to som jest MY i nazywo sie do NOS. Tak trzymać, piekno do cudu ta impreza , troche za mało tutok babć i dziadków... 2020-01-21 15:00 7. Świetny fotoreportaż... DZIĘKUJĘ! :-) 2020-01-17 21:00 8. W końcu coś w tej wsi się dzieje bo wcześniej to nic się nie działo może nie było wykwalifikowanych osób 2020-01-13 13:25 9. Napisz coś więcej na temat kościółka na Harendzie.Kiedy jest datowane powstanie tej niewielkiej świątyni, i jak się tam dostać 2020-01-07 10:33 10. Niesamowite wrażenia i bardzo dobre przesłanie z elementami karnawałowymi na polską nutę. Ciekawe kultywowanie tradycji i korzeni religijnych. Informatycznie mnie podobały się skonstruowane i przyozdobione szopki oraz kulturalna organizacja orszaku. Świetne odczucie mądrości i sensu wiary w Boga i dobro jakie on niesie - na chwałę Jezusa. Śliczny jest również w zakopanym drewniany kościółek z małym Jezuskiem koło Giewontu i Doliny Kościeliska.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania

Album TP