2019-12-18 19:16:45

Zakopane

Protest Komitetu Obrony Demokracji w sprawie sądów

Przed Sądem Rejonowym w Zakopanem odbył się protest organizowany przez KOD.

Protest był jednym z ok. 150 takich manifestacji, które odbywają się w całej Polsce, wyrażając sprzeciw przeciwko ustawie kneblującej sędziów - podają organizatorzy. W Zakopanem zebrało się prawie 100 osób.


Odczytano tekst przemówienia prof. Fryderyka Zolla:

"Gromadzimy się znowu, bo PiS i jego akolici obliczyli, że atak na sądy może się politycznie opłacać. Nagrodą za zniszczenie systemu państwa prawa w Polsce może być pozyskanie wyborców o skrajnych poglądach. PiS ma nadzieję, że w ten sposób zdobędzie dodatkowy milion głosów potrzebnych do ponownego wyboru Dudy na prezydenta.

Dlatego władza nie ogląda się już na nic. Projekt ustawy – złożony nie z podniesioną przyłbicą przez rząd, ale jako projekt pseudoposelski – przekreśla całą drogę budowy demokracji i państwa prawa w Polsce. Projekt ten zabrania sędziom stosowania polskiej Konstytucji i prawa europejskiego. Znosi praktycznie samorząd sędziowski. Dąży do zalegalizowania sędziów wybranych bezprawnie w procedurze przed niekonstytucyjną Krajową Radą Sądownictwa.

Celem projektu jest zastraszenie sędziów wiernych swojemu ślubowaniu, prawu europejskiemu i Konstytucji. Z taką ustawą Polska nie może być w Unii, bo PiS‑owski projekt kwestionuje powszechny skutek orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości.

W rozumieniu PiS‑u dekomunizacja polega na przywróceniu, po odpowiednich adaptacjach, prawa PRL‑u. PiS chce zatem dekomunizować, czerpiąc z sowieckich standardów sądownictwa. My, obywatele Rzeczypospolitej i zarazem obywatele Unii Europejskiej, nie możemy się na to zgodzić.

Żądamy natychmiastowego wycofania tego projektu, skierowanego w istocie przeciwko Polsce.
Domagamy się, by zakończono prześladowanie sędziów postępowaniami dyscyplinarnymi i karnymi.

Domagamy się natychmiastowej realizacji orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości, przywrócenia konstytucyjności Krajowej Rady Sądownictwa oraz rozwiązania Izby Dyscyplinarnej. Dość niszczenia polskiego wymiaru sprawiedliwości! Żądamy odwołania Ziobry z zajmowanych urzędów. Domagamy się, by zaprzestano podważać zaufanie do sądów. Wzywamy PiS, by nie opierał swoich strategii wyborczych na ciągłym poszukiwaniu wrogów. Chcemy żyć w normalnym państwie, w którym trójpodział władzy jest akceptowanym przez wszystkich standardem. Przestańcie niszczyć nasze państwo i jego pozycję w Europie! Przestańcie kłamać o potrzebie dekomunizacji sądów! To PiS wymaga gruntownej dekomunizacji. Komunizm wraca do Polski w tym PiS‑owskim projekcie!"

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
dziadek 2019-12-19 21:53:26
Na mój bezmózgowego ciemnogroda rozum.
Po pierwsze. Mądrzejsi ode mnie mówią cosi o trójpodziale władzy.No ale te władze powinny ze sobą współpracować, każda z tych władz jest zależna od dwóch pozostałych.
Jak by tak władza ustawodawcza wzięła przykład z władzy sądowniczej i powiedziała, że nie będzie się męczyć i uchwalać żadnych ustaw tylko uchwali jedną - rozdać ludziom broń niech się dzieje co chce.
Albo władza wykonawcza miała w dziurze niżej pleców uchwalone prawo i wyroki sądowe i poszła na piwo. Władza sądownicza jest od sądzenia podług prawa ustanowionego przez władzą ustawodawczą.
Po drugie. Prof. Strzembosz w jednym z wywiadów stwierdził, że na wyroki które wydawał w swojej karierze sędziowskiej nigdy (podkreślił dwa razy - nigdy) nie miało wpływu to, kto go do stanu sędziowskiego mianował. Stwierdził również, że sędziowie nominowani przez obecnie rządzących stwarzają zagrożenie że będą "politycznie zależni."
No fajnie - sędziowie nominowani przez Radę Państwa PRL są prawi, mianowani przez prezydenta Kwaśniewskiego są prawi, mianowani przez prezydenta Komorowskiego są prawi, zaś mianowani przez prezydenta Dudę będą lewi.
Czyli pan prof. Strzembosz, prawnik o dorobku przed którym należało by się czapkę z głowy zdjąć, osądza kogoś o przestępstwo którego jeszcze nie dokonał, czyli na zapas! A co z domniemaniem niewinności?
Po trzecie. Słuchając co nam mają do powiedzenia t.zw. "elyty" sędziowskie i obserwując otaczającą nas rzeczywistość ludzie przekonują się, że prawdziwych i bezstronnych sądów nie było, nie ma, i nie będzie.
Taak, taak @B.B. - jak PO albo Lewisa z Wiosną dojdą do władzy, a prezydentem przestanie być Duda, to od zaraz sądy będą apolityczne, sprawiedliwe i syćka w to bedziemy wierzyć!!!
zenzz 2019-12-19 20:37:51
@Monia,
Poczytaj sobie wypowiedzi Mony z księgi twarzy tu i na innych forach. To ci dopiero poziom wypowiedzi. A może to ty? Twoje i innych zwolenników obecnej władzy wypowiedzi, pozbawione są jakiegokolwiek sensu.
Oprócz jednej myśli, która tłucze się wam po łepetynach.
T.K.M.
Przyszłe pokolenia?
Macie je w głębokim poważaniu.
One tam też będą was miały.
Monia 2019-12-19 19:39:41
Oto wyPOwiedź jasnogrodu: ".... twarz zmian w sądzie gratuluje wam BEZMÓZGIE TWORZYWA !!!" To wypowiedź B.B, twarzy obrońców komuchów, ZOMOwców, UBeków, przestępców, w tym tych w togach! Twarzy pełnej arogancji, chamstwa, pychy, zarozumialstwa, słowem.... empatii i tolerancji! A oto wypowiedź innej "twarzy": " Jeb...ć PiSiora. Jeb...ć i się nie bać". Taki oto te twarze mają szacunek dla ludzi którzy, myślą inaczej, po ciemnogrodzku.
B.B 2019-12-19 14:19:20
W moim ukochanym Zakopanem niestety panuje ciemnogród. Daje sobie rękę odciąć ze wszyscy którzy dziś popierają ustawę represyjna pisiorow będą skamleć gdy nowa komuna z nowym prawem ich dotknie bezpośrednio.
Nie zapominajcie ze wasza pisowska partia wprowadziła piotrowicza komunistycznego prokuratora do władzy... twarz zmian w sądzie gratuluje wam bezmózgie tworzywa !!!
Szacunek dla ludzi którzy są w stanie walczyć z władza w momencie gdy mogą zapłacić bardzo duża cenę popieram wolne sady !!
Qaz 2019-12-19 09:26:20
Brata wyrzucili przez okno
Qaz 2019-12-19 09:23:28
Mój komentarz napewo nie zostanie opublikowany ale widzę wiele osób które wyrzuciły mojego brata z komendy na Kościuszki
zwykly obserwator 2019-12-19 07:59:58
Po to PiS wygrało wybory i ludzie powiedzieli za czym są w DEMOKRATYCZNYCH wyborach aby dziś była m.in. porządna reforma sądownictwa!!!! Po prostu ci ludzie na zdjęciu nie moga sie pogodzic z demokratycznymi wyborami. Czy państwo nie rozumiecie, że to nie Kaczyński tylko obywatele tak obywatele większością powiedzieli, że są za takimi zmianami w sądownictwie. Niestety zakłamany obraz idzie w świat. Wychodzi grupka ludzi nagrywaja to kamery i wielce uciemiężony naród.... ehhh
Ja 2019-12-19 07:23:55
Sami napływowcy i ich dzieci nazywający siebie Zakopiańczykami :) Potrafią tylko proteściki robić ja by to kogoś obchodziło i jak by mieli na coś wpływ :) śmieszne to KODziarskie towarzystwo.
jj 2019-12-18 23:14:32
w Zakopanem było 87 osób i jeden piesek przyciągnięty na smyczy wyraźnie niezadowolony
Jo 2019-12-18 22:18:50
Czerwoni dawniej i obecnie jednego sie nie wyzbyli. Mianowicie robienia zadym w grudniu przed świętami.
Z tego co pisze tygodnik a na pewno dołożył to w Zakopanem i w Nowym Targu bylo ok 200 osob. Na Podhalu jest grubo ponad 100tys. Takze jest moc
jj 2019-12-18 21:59:42
no ? no ? nawet paru sędziów i mecenasik protestują - a reszta to ich podsądni ?
dziadek 2019-12-18 21:11:03
W Niemczech uznano, że warunkiem powodzenia transformacji ustrojowo-gospodarczej w byłej NRD będzie dokonanie kompleksowej "dekomunizacji" państwowej służby cywilnej. Chodziło nie tylko o urzędników i pracowników administracji, ale również policjantów, prokuratorów i sędziów, którzy pracowali na rzecz komunistycznego reżimu.
Na skutek lustracji personalnej dokonanej przez komisje do spraw powoływania sędziów oraz komisje do spraw nominacji prokuratorów, do 1991 roku z pracą musiało się pożegnać 61,7 proc. sędziów i aż 67,8 proc. prokuratorów wywodzących się z NRD. Celem tej czystki było całkowite wyeliminowanie z życia publicznego wszystkich tych prawników, którzy przed 1989 rokiem orzekali lub oskarżali na podstawie prawa karnego w sprawach politycznych.
W Polsce w 1992 roku nasz Trybunał Konstytucyjny orzekał, iż ujawnienie listy tajnych współpracowników SB jest niezgodne z konstytucją.
Efekty są takie, że w Niemczech po członkach NRD-owskiego establishmentu nie ma dziś śladu. W Polsce PRL-owski establishment nie tylko ugruntował swoją pozycje, ale również zdążył się "zreprodukować".
Beata 2019-12-18 21:00:59
Biedni sędziowie nie mogą zabierać ze sklepów gadżetów bo izba dyscyplinarna czuwa i robią bunt
ktoś 2019-12-18 20:35:07
@mona nas było ponad 8 958 000 - dobra zmiana ma mniejszość
rys 2019-12-18 20:13:00
Ustawa z 1956r rodem z ZSRR. Popierajcie ich dalej.
OjDyro 2019-12-18 19:47:41
Komentujący poniżej, widzę, że już się urządzili w czarnej d... !
Cobra 2019-12-18 19:35:37
Ale żeby jeszcze biednego psa wykorzystywać do tak niecnych celów!!!
Czuczu 2019-12-18 19:32:50
Ludzie dajcie spokój