Reklama

2018-05-03 23:23:21

Tatry Słowackie: Wiemy kto spowodował pożar lasu w Tatrach (WIDEO)

Około godziny 20 ciągle jeszcze płonął las w słowackich Tatrach. O zmroku przerwano loty helikopterów. W ciągu dnia, na skutek dużego zadymienia ewakuowano około 1000 turystów ze szlaków w rejonie Doliny Kieżmarskiej Białej Wody. W schronisku przy Zielonym Stawie Kieżmarskim i Plesniwiec ( Szarotka) pozostała jedynie obsługa, która w każdej chwili może być ewakuowana. Zobaczcie co było przyczyną pożaru i jego szybkiego rozprzestrzenienia się.

Reklama
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
wojto 2018-05-04 20:05:19
@rozbójnik
W każdym Twoim zdaniu jest ziarenko prawdy ale ogólnie każde zdanie zawiera fałsz, kłamstwo albo mit.
Co do lesistości - ile to dla Ciebie jest dużo poniżej 20%? Po drugie wzrost lesistości nie ma nic wspólnego z dbaniem o przyrodę, czy robieniem tego dla społeczeństwa - to jedynie zimny rachunek zysków i strat. Gdyby obecnie bardziej opłacało się u nas sadzić rzepak niż las, lesistość spadła by do 10%
Jeśli chodzi o zalew asfaltu czy mocno utwardzanych dróg kamiennych/żwirowych to przez ostatnie 10lat nastąpił skokowy, dramatyczny wzrost tychże na terenach górskich. Jeszcze do niedawna nieco "dzikie Beskidy" przez ostatnie lata, na moich oczach, stały się poprzecinane siatką tysięcy km dróg. Nawet o zgrozo w Parkach Narodowych, jak choćby na Babiej. Drzewa, w kilkanaście lat zabliźnią rany po masowej wycince i totalnym zniszczeniu gruntu, niestety koszmarne drogi zostaną już na zawsze.
Ale generalnie na negatywny obraz leśnika zapracowali oni sobie sami, na swoją prośbę - swoją ignorancją, tupetem, bezczelnością i butą. (Nie mam tu na myśli zwykłego szarego pracownika, który po całym dniu harówy, ma siłę tylko spać)
rozbójnik 2018-05-04 17:07:44
@alibaba
część rzeczy o których piszesz jest prawdą. Ale niestety lesistość w naszym kraju kiedyś była bardzo niska dużo poniżej 20 % powierzchnii kraju. Dziś jest blisko 30 % zalesienia. Dzięki komu? Dzięki leśnikom, którzy sadzą a nie dają się ponieść tym co tylko chcą budować i zalewać asfaltem gdzie się tylko da. Także obraz leśnika dzisiaj przedstawiany w mediach i taki jaki się tobie wydaje czyli negatywny jest zgoła inny. Dzięki nim i ich pracy mamy w ogóle jeszcze jakieś lasy także doczytaj sobie też troche o tym.
Ento 2018-05-04 11:31:06
@ Pawlikowski
Najlepiej żeby bekał ten, kto podpala.
Polecam się też dokształcić w kwestii rezerwatów ścisłych. To nie jest żadna hodowla kornika. Korniki są skutecznie ograniczane przez ich naturalnych wrogów. Korniki nie żyją w martwym drewnie. Korniki po występującej co kilkanaście lat masowej gradacji zanikają do śladowej ilości i nie zagrażają dłużej drzewom. Gdyby tak nie było, nie widzielibyśmy już żadnego żywego świerka w rezerwacie ścisłym. Tymczasem świerki tam rosną, bo korników tam już w zagrażającej im liczbie nie ma, aż do następnej gradacji, która wystąpi niezależnie od tego czy jest to rezerwat ścisły, czy monokultura gospodarcza. W rezerwacie są za to naturalni wrogowie kornika oraz naturalna sukcesja gatunków: głównie drzew iglastych w reglu górnym oraz głównie drzew liściastych w reglu dolnym.
Alibaba 2018-05-04 11:10:26
Łowca niemyslacych
Leśnicy sadzą te "miliony drzewek" tylko dlatego, że wcześniej wycinają lasy dla własnego* zysku. Nie było by tym niczego zdrożnego, powiedziałbym nawet, że to w dzisiejszej środkowoeuropejskiej rzeczywistości naturalna kolej rzeczy, gdyby nie pchali się do starych, kilkusetletnich drzewostanów, oraz do obszarów chronionych.
Szkółki i lasy wysadzane przez leśników są, w odróżnieniu od prawdziwego lasu, monokulturą. Zaczynają się różnicować około 100 roku od wysadzenia i w tym czasie zaczynają być siedliskiem dla większej liczby zwierząt, bardziej zróżnicowanych gatunków. Nigdy nie osiągają jednak stanu lasu naturalnego, do kilkanaście lat później leśnicy przyjeżdżają z piłami i kombajnami do wyrębu.
Tyle w skali "makro". W skali "mikro" coraz więcej badań wskazuje na to, że bardzo trudno odtworzyć wycięty las, bo wraz z wycinką starych drzew umierają organizmy glebowe żyjące z nimi w symbiozie. Tych nikt nie potrafi odtworzyć, dlatego drzewa w lasach z nowych nasadzeń będą dużo słabsze i wrażliwe na szkodniki i warunki klimatyczne, niż drzewa w lasach naturalnych lub o charakterze lasów naturalnych.
Jest jeszcze jeden, niezwykle istotny obecnie aspekt: lasy niegospodarcze, z dużą ilością martwej materii zatrzymują dużo więcej wody z opadów, co jest nie do przecenienia przy corocznie występujących, pogłębiających się suszach w naszym kraju.
Polecam więc do swojego myślenia dodać element aktualnej wiedzy. Od leśników jej nie uzyskasz, bo oni akurat są grupą, w której interesie ekonomicznym jest wyrąb lasów: im starszych drzew, tym bardziej intratnym. Dlatego też albo ignorują obecny stan wiedzy, albo nawet nie są zainteresowani by go poznać.
Drzew w życiu posadziłem sporo.
Siedzący Byk 2018-05-04 10:18:26
Jednym zdaniem, słowaccy leśnicy wypalają chaszcze. Pamiętam jak przed laty wypalano trawy po słowackiej stronie. My natomiast zajęliśmy się hodowlą gadów na polskiej ziemi.
Łowca niemyslacych 2018-05-04 09:05:13
Wojtek Wantaj z fb
Czemu tak twierdzisz? Lesnicy sadza co roku miliony drzewek z ktorych potem rosna lasy. Pozyskuja na to kase z wycinki chorych. Ale zeby to pojac synku to musisz zaczac myslec a to nie modne w obecnych czasach. A ty ile drzew w zyciu posadziles?
JO 2018-05-04 08:18:04
"prywatny las miasta Kieżmark"... Świetne! Tekst do Monty Pythona