Polecamy
Nie zapomnij o świątecznych życzeniach dla swoich klientów w Tygodniku Podhalańskim. Zadzwoń do nas tel. 18 2000 000

2018-05-26 22:10:34

Tatry: Wypadki w Tatrach i sposób na ich zapobieganie

Dla ratowników TOPR weekend jak zwykle zaczął się pracowicie. Kilkakrotnie udzielali dziś pomocy poszkodowanym turystom. Jeden z lotów śmigłowca zakończył się zwiezieniem ludzkich szczątków znalezionych w okolicach Buli pod Rysami. Przed nami wakacje. To czas kiedy Tatry odwiedza miliony turystów. Tatrzański Park Narodowy wraz ze Stowarzyszeniem Kulturalno Oświatowym im. A. Hyły rozpoczął dziś akcję informacyjno edukacyjną. Czy dzięki niej będzie mniej wypadków?

Reklama
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Góral z Trójmiasta 2018-05-28 01:20:06
@dziadek, to raczej ty namieszałeś.
OC samochodu nie pokrywa kosztów akcji pogotowia ratunkowego, a tylko szkody materialne przez ten samochód wyrządzone. Pogotowie ratunkowe (lotnicze również) finansowane jest z budżetu. Tak samo jak TOPR.
Podobnie jak ubezpieczenie mieszkania/domu nie służy do płacenia za akcje strażaków, bo te finansuje budżet.

"Wrzucasz do jednego wora zesłabnięcie w domu lub na drodze do MO lub na Kalatówki i "spacer" w klapkach na Rusy???
Według Ciebie ktoś kto ogląda seriale w TV, lub spaceruje pod reglem z dziećmi ma pokrywać czyjeś głupie poczynania? A może oni po to robią te wyczyny, żeby zaistnieć w mediach?"


Czyli co, ofiary własnej głupoty za kierownicą też powinny być dodatkowo ubezpieczone? Bo dlaczego ktoś ma płacić za ratowanie ludzi, bo inny wyprzedzal na trzeciego lub jechał 120 na dopuszczalnym 90?

A wracając do Tatr - róznica między Słowacją a Polską jest właśnie m. in . taka że wstęp u nas do Parku jest płatny, a procent z biletów idzie na TOPR. Na Słowacji wstęp do Parku nie kosztuje nic, dlatego wymyślili ubezpieczenia od kosztów akcji.


TOPR woli nasz system, i ja się z tym zgadzam.
qaz 2018-05-27 20:13:03
@miejscowy - będą ginąć i tak. Nie o to chodzi. Bardziej o to jak dużą łopatą chcesz im do głowy. Bo niektórym można tłuc do upadłego. To jest związane z "jakością klienta". Janusz z Grażyną i puszką piwa niech oglądają Tatry w TV.
koniczyna 2018-05-27 16:44:00
jaki to dialekt?
dziadek 2018-05-27 16:10:54
Góral z T. Coś za dużo namieszałeś.
"A wypadki były, są i będą. Tak samo jak pożary, zatrucia, wypadki komunikacyjne itp. itd."
A słyszał Ty o ubezpieczeniach od nieruchomości? A o OC od samochodu, od działalności rolniczej, przewozu osób - towarów i t.p.?
"TOPR ma fundusze z budżetu, tak jak każde pogotowie ratunkowe, a do tego dochodzą wpływy z biletów do Parku. Czyli na TOPR każdy wchodzący do TPN i tak płaci."
Wrzucasz do jednego wora zesłabnięcie w domu lub na drodze do MO lub na Kalatówki i "spacer" w klapkach na Rusy???
Według Ciebie ktoś kto ogląda seriale w TV, lub spaceruje pod reglem z dziećmi ma pokrywać czyjeś głupie poczynania? A może oni po to robią te wyczyny, żeby zaistnieć w mediach?

Polska jest jedynym w Europie krajem gdzie ratownictwo górskie realizowane przez GOPR lub TOPR jest całkowicie bezpłatne.

Koszt godziny lotu śmigłowca w Tatrach Słowackich ocenia się na ok. 3 000 do 3 500 euro.
Stawka pracy ratownika HZS wynosi od 35 do 79 euro w zależności poziomu trudności prowadzonej akcji.
We włoskiej Dolinie Aosty wyceniono usługę mobilności sanitarnej za pośrednictwem helikoptera Alpejskiego Pogotowia Ratunkowego na 115,00 euro za minutę.
W 2014 roku polski turysta wchodził na Rysy od polskiej strony, ale pobłądził i spadł na słowacką stronę, gdzie ratownicy Horskiej Zachrannej Służby za akcję poszukiwawczą i ratunkową wystawili mu rachunek na 15 000 euro ? nie był ubezpieczony, musiał zapłacić z własnej kieszeni.
Podobnie turystka, która w Alpach wpadła do 35-metrowej szczeliny i można powiedzieć, że miała wiele szczęścia, że w ogóle przeżyła, ale otrzymała do zapłacenia rachunek na 19 000 euro ? nie była ubezpieczona, musiała zapłacić z własnej kieszeni.
Nawet w sytuacji, gdy ktoś z najbliższej rodziny poniesie śmierć w górach (jak to miało miejsce w lawinie w Tatrach Słowackich) rachunek za koszty akcji, w tym wypadku odnalezienia zwłok, otrzyma wdowa lub matka. (źródło gorydlaciebie.pl)
Hihaha - my to mądrzy, syćka inni to głuptoki!
miejscowy turysta 2018-05-27 15:46:13
@qaz

Straszak?
Rozumiem że na Słowacji ludzie nie giną bo są "obowiązkowe ubezpieczenia"? A już na pewno nie giną zimą, bo dodatkowo jeszcze Tatry są u nich zamykane na 7 miesięcy. No to sprawdź statystyki.

Naprawdę polecam poczytać wywiady z Janem Krzysztofem.
Ubezpieczenia niczego nie zmieniają na lepsze.

Tylko edukacja. Niektórym po prostu trzeba łopatą do głowy.

Zresztą jak na miliony wchodzących rocznie na teren TPN to wypadków jest wręcz mało. Obstawiam że więcej ludzi w samochodach ginie jadąc w Tatry lub wracając z nich. Ale tego nikt nie sprawdza.
qaz 2018-05-27 14:29:40
@Góral z T. - to nie chodzi o kasę, a o straszak. Żeby plącząc się po Krupówkach, a potem idąc w góry trochę pomyśleć która jest godzina i , że pasowałoby szpilki zdjąć. A nie traktować drogi do M.O. jak przedłużenia deptaka. Niestety znów w święta BN okazano litość i smyrło się. Cały czas chodzi o "włączenie mózgu". Czy spowodujesz to karami czy edukacją - obojętne. A są ludzie, którzy idąc koło 3 koszy na śmieci i tak rzucą papier pod nogi. Co z nimi zrobić ? Dalej edukować ? Czy traktować jak niepełnosprawnych umysłowo i dalej pozwalać "bo tak mają" ?
Góral z Trójmiasta 2018-05-27 11:45:40
I znów to samo.

Ludzie, poczytajcie najpierw trochę. TOPR nie jest zwolennikiem "dodatkowych ubezpieczeń", bo to finansowanie niepewne i nieregularne.

Czy za interwencje np. Lotniczego Pogotowia Ratunkowego też chcielibyście opłat z dodatkowych ubezpieczeń???

TOPR ma fundusze z budżetu, tak jak każde pogotowie ratunkowe, a do tego dochodzą wpływy z biletów do Parku. Czyli na TOPR każdy wchodzący do TPN i tak płaci.

Dotarło?

A wypadki były, są i będą. Tak samo jak pożary, zatrucia, wypadki komunikacyjne itp. itd.

Edukacja jak najbardziej - to jest bardzo dobry pomysł. Bo nawet w dobie powszechnego dostępu do informacji będą się trafiać ludzie którzy idą w góry nie wiedząc nic. "Bo inni szli na Rysy to i ja poszedłem".
Adrian 2018-05-27 09:08:15
Temat poruszany już wielokrotnie i pewnie ma tylu zwolenników, co przeciwników.
Ale patrząc na ostatnie wydarzenia w Tatrach (ilość wypadków pod Rysami w krótkim czasie), to jestem za tym żeby trzeba było kupować dodatkowe ubezpieczenie, tak jak na Słowacji. Mam nadzieję że to wyeliminuje część "turystów" którzy przyjeżdżają w góry bo nie wiedzieli co ze sobą zrobić, a kolejny raz nie chciało się im jechać nad morze ;)
tutejsza 2018-05-27 07:57:23
Poprostu zrobic opłatę za ratunek w górach (tak jak to jest po stronie Slowackiej) to cepry nie będą tamogli wylazic. Idąc w góry trza być myslacym człowiekiem a nie wypuszczona jak małpa z zoo.