Reklama

2019-06-06 15:19:58

Podhale, Normandia: Pasjonaci z Podhala na "D-Day" w Normandii (WIDEO)

Reklama

W środę rozpoczęły się obchody 75 rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Na obchodach tego przełomowego wydarzenia z czasów II Wojny Światowej pojawiło się kilkanaście głów państw i szefów rządów, w tym premier Mateusz Morawiecki. Na plaży w Normandii przebywa również grupa rekonstrukcyjna z Polski. Jej członkami są Michał Maciaszek z Wróblówki i Edward Kordas ze Szczawnicy. Z tym ostatnim udało się nam porozmawiać przez telefon.

Polacy z grup rekonstrukcyjnych są tu po raz pierwszy od 75 lat. Swoją obecnością chcą przypominać udział W D- Day I dywizji Pancernej Generała Stanisława Maczka
 

Reklama

Reklama
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
skorpion 2019-06-13 12:32:26
Dodam tylko jedna uwagę, to tylko i wyłącznie polska tradycja, że zamiast pomagać i budować jedność, lepiej opluć, szkalować, najlepiej po kryjomu, wsadzić szpilę, zniszczyć i na tym zarobić. Pozdrawiam wszystkich rekonstruktorów, bez wyjątków.
jacek 2019-06-13 08:24:35
Przypadkiem trafiłem na komentarz osoby podpisującej się Olo do artykułu /filmu/ pod tytułem
Pasjonaci z Podhala na "D-Day" w Normandii. Jakkolwiek wypowiedzi osób wylewających swoją ?żółć? na innych i nie podających swoich danych personalnych pozostawiamy bez komentarza to tym razem w imieniu ?Skorpionów? czyli Szwadronu Skorpion wchodzącego w skład Stowarzyszenia ?Pancerny Skorpion? chcę napisać kilka słów.
- po pierwsze: dziękuję osobie, która nie była z nami w tym roku w Normandii zauważyła jednak, że obóz rekonstruktorów 1 Dywizji Pancernej /były tam też osoby w innych mundurach/ to nie pierwsi Polacy na obchodach D-day. Warto dodać, że ?Skorpiony? już trzeci raz odwiedziły miejsca lądowania aliantów w Normandi /wszystkie plaże i strefy lądowania/. W 2004r. 5 willysów i 20 osób w battle dresach z obszyciami 1 Dywizji Pancernej, oraz w 2012r. podczas rajdu od Arromanches do Wilhelmshaven 3 willysy i 15 osób już w barwach Pułku 4 Pancernego ?Skorpion?. Przed nami w 1994r. były już w Normandii 3 pojazdy z Polski ? 2 willysy i dodge ? oraz kilkanaście osób. Gdyby rekonstruktorzy z obozu 1 Dywizji odwiedzili inne plaże i sektory to być może spotkali by również w tym roku tak jak my inne pojazdy i osoby w polskich mundurach./m.in. dwóch motocyklistów w mundurach 1 Dywizji Pancernej, jednego motocyklem Indian z wózkiem bocznym, który to egzemplarz był używany w dywizji i drugiego Harleyem Davidsonem WLA-42/ W mundurach 1 Dywizji Pancernej byli też Holendrzy i Francuzi.

- po drugie wypowiedź ?kolegi? Olo kwestionująca wagę udziału grupy Breda w tym jak napisał evencie wskazuje na mało ciekawą atmosferę panującą w tym ?polskim obozie?. Wydaje się, że ideą tego przedsięwzięcia było propagowanie udziału 1 Dywizji Pancernej w walkach w Normandii o czym nie wiedzą nawet tysiące rekonstruktorów przybyłych swoimi drugo-wojennymi pojazdami na plaże Normandii a nie reklamowanie swoich grup i ich zasług w tym przedsięwzięciu, które jak wynika ze spisu sponsorów w dużej części było finansowane przez organy spółek skarbu państwa a więc pośrednio z budżetu. Czy gdyby nie zaangażowanie jednej znanej nam osoby, ten obóz w ogóle by powstał?

- po trzecie nie do końca wiem co w ubiorze ?Skorpionów? powodowało ból oczu, chyba nie to, że Szwadron Skorpion nie jest grupą rekonstrukcyjną tylko stowarzyszeniem, które jako pierwsze w Polsce po 1989r. otrzymało od Koła byłych żołnierzy Pułku 4 Pancernego Skorpion tradycje ich Pułku oraz owiany piaskiem pustyni proporzec. Dlatego też odwiedzając pola bitew stoczonych przez naszych żołnierzy na całym świecie nie przebieramy się za nikogo i nikogo nie udajemy. Natomiast co do umundurowania to każdy kto oglądał zdjęcia 2 Korpusu Polskiego i rozmawiał z żołnierzami dobrze wie, że w akcji obowiązywała znaczna dowolność ubioru. Dlatego też większość z nas podczas zwiedzania Normandii była w denimach, lub pustynnych kombinezonach. Podczas uroczystości byliśmy w battle dresach obszytych na P4 PS /jeden z kolegów był w mundurze spadochroniarza 1 Polskiej Brygady Spadochronowej a drugi nie posiadający jeszcze polskiego munduru w amerykańskim/

- po czwarte większość z nas posiada po kilka pojazdów oryginalnych i wiernie odrestaurowanych na oryginalnych częściach czego nie można powiedzieć o wszystkich willysach znajdujących się w obozie 1 Dywizji Pancernej, jednak uważaliśmy, że ważne jest to, że koledzy przyjechali nimi by uczcić w ten sposób żołnierzy 1 Dywizji Pancernej a to, że nie mają oryginalnych silników nie jest najważniejsze. Sami zresztą doskonale wiemy ile wysiłku i środków wymaga doprowadzenie samochodu do stanu oryginalności. Całkiem odwrotnie jest z kopiami mundurów, których nabycie od producentów z Pakistanu, Czech czy Poznania nie nasuwa większych problemów. To jednak nie jest wierna rekonstrukcja bo ze zdjęć archiwalnych wynika jednoznacznie, że w tym samym czasie używano mundurów P37 i P40 różnych producentów. W tym miejscu warto też zwrócić uwagę, że Szwadron Honorowy Pułku 4 Pancernego ?Skorpion? podczas wystąpień oficjalnych używał zawsze kombinezonów denim.
- po piąte wreszcie ?rady? kolegi Olo spowodowały, że poczuliśmy się urażeni /takie zachowanie wobec zaproszonych gości nie należy do polskich tradycji, gości zaprasza się na kawę o nie obgaduje publicznie/ a ponieważ większość z nas posiada oryginalne battle dresy różnych producentów /co zresztą było normą w czasie wojny/ zwracamy się do kolegi o przesłanie na nasz adres e-mailowy /szwadron.skorpion@o2.pl/
swojego zdjęcia /zdjęć/ w mundurze z bazy 1 Dywizji Pancernej w Arromanches a my prześlemy nasze zdjęcia z uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej ORP Dragon lub odsłonięcia pomnika poświęconego Polskiemu 131 Skrzydłu Myśliwskiemu w Plumetot i wtedy być może porównanie umundurowania obu grup pozwoli na stwierdzenie czy rzeczywiście widok Skorpionów powoduje ból oczu, zwłaszcza u 12 letnich dzieci?!
Shrank 2019-06-12 10:11:00
Chętnie poczytam, od czego aż tak bardzo "bolały oczy " u Skorpionów ?? Pozdrawiam i czekam na wykaz błędów ....
Olo 2019-06-10 13:38:16
Akurat jeżeli chodzi o "Skorpiony" to chwała im za to, że jeżdżą i upamiętniają miejsca uświęcone polską krwią, nie mniej proponuję aby robili to w cywilnych ciuchach bo od strony mundurowej to oczy bolały jak na was się patrzy... Nawet 12 letni chłopak odpowiednio was skomentował :-(
Co do powyższego artykułu to grupa "Breda" była jednym z elementów tego przedsięwzięcia i realnie na to patrząc to chyba najmniej wniosła w ten obóz (oprócz pojedynczych osób). Większość sprzętu i "życie" na obozie (łącznie z rozmowami ze zwiedzającymi z całego świata) to jednak zasługa prawdziwych organizatorów tego eventu.
Skorpion 2019-06-07 08:54:00
W artykule jest nieprawda, polscy rekonstruktorzy jeżdżą na D-day co najmniej od 4 lat, to grupa przyjaciół skupiona wokół stowarzyszenia Pancerny Skorpion z Opola, zresztą jeżdżą od wielu lat po całej europie i złożyli kwiaty na wszystkich cmentarzach gdzie spoczywają polscy żołnierze czy Cassino(tydzień temu wrócili z stamtąd) Bolonia, Narvik, Kock, Maczków-Haren,Wałcz, Kołobrzeg, Berlin czy na Łuzycach. Ze względów politycznych nie złożyli jeszcze kwiatów pod Lenino. Mimo prób nie udało się. Pozdrawiam
.... 2019-06-06 21:01:15
szkoda ze angole jak zwykle wszystko pod siebie robiły... Patton chciał odesłać ruskich tam gdzie ich miejsce ale mu nie pozwolono. W Czechach zreszta juz sie za nich brał. Jedyny mądry, prawdziwy wódz tamtego okresu.
miejscowy turysta 2019-06-06 20:55:06
Oj, panowie, panowie. Poczytajcie najpierw trochę.
Przygotowanie takiej akcji wymagało czasu, a nie można było zrobić niczego na hura, jak ZSRR, marnując miliony żołnierzy. Bo nieudany desant oznaczałby że do następnej próby minąłby co najmniej rok (odbudowa sprzętu, wyszkolenie ludzi itp.). Zaś Armia Czerwona wcale w 44 roku nie była taka super, jak się ją później opisywało.
Wciąż dominowała taktyka pt. "ludzi u nas mnogo, dawaj wpieriod riebiata", A Niemcy mając kilkukrotnie mniej ludzi potrafili wciąż nieźle się bronić. Dopiero w zimie 45 nastąpiło wyraźne załamanie Niemiec.

Poza tym Armia Czerwona bez dostaw z USA byłaby armią pieszą, 90% samochodów pochodziło z USA. Do tego tysiące czołgów, samolotów, ogromne ilości zaopatrzenia.
Tego oczywiście radzieccy i rosyjscy historycy generalnie nie opisują, bo burzy to mit o "wspaniałym Związku Radzieckim który samodzielnie pokonał Hitlera". Tego samego Hitlera, którego do czerwca 41 Stalin wspierał czym tylko mógł udając neutralność.


To jest zresztą temat-rzeka. Nie ma tu miejsca na taką dyskusję.
kapitan morgan 2019-06-06 17:05:39
Gdyby nie to, że wojska sowieckie były już nad Wisłą nie doszłoby do desantu w Normandii. Strach przed komunistami spowodował desant, gdy w przeciwnym razie Rosjanie dotarliby na Półwysep Pirenejski.
boruta 2019-06-06 16:36:36
Rychło w cas ruszyli się alianci bo po roku. Liczyli, że Rosjanie się wypalą. Gdyby czekali dłużej to Stalin zająłby cała Europę, no może nie całą bo bez Anglii i Gibraltaru bo był angielski. A w 45 Armia Czerwona była potężną machiną wojenną, żołnierz wprawiony w boju z sukcesami, świetna logistyka. W PRL byliśmy 2 armią w Europie, a dzisiaj? obyśmy nie robili za Rumunów; - raz Niemcy ich gonili na wschód a nazad Rosjanie. Dobrze, że amerykanie pozbierali naukowców hitlerowskich by by dzisiaj przykładali drabinę do księżyca.