2019-07-10 16:56:29

Biały Dunajec: Nielegalna budowa. Mieszkańcy Białego Dunajca protestują (WIDEO)

Dużo robią mało mogą – mówią o urzędnikach gminnych i powiatowych mieszkańcy Białego Dunajca i protestują przeciwko nielegalnej budowie, która nie tylko zajmuje pas drogowy przy „zakopiance”, ale również blokuje im dojazd do pól. Pełnomocnik inwestora spotkał się z nami, ale chciał zachować anonimowość. W czasie kiedy z kamerą towarzyszyliśmy protestującym mieszkańcom, właściciel nielegalnej budowy wezwał policję. Więcej na ten temat w jutrzejszym wydaniu Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama

Reklama
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
sierdzioń 2019-07-12 18:52:12
W Szczawnicy już dawno pogrodzone ścieżki i drogi do pól, ludzie chodzą i jeżdżą dookoła, nie pisząc o dojeździe do domu. Nawet przedwojenne: po świętym Michale możesz chodzić i po powale, nie ma zastosowania. Moje i nie ma zlituj sie.
Dunajcon 2019-07-12 13:40:53
Zrobią mu figę z makiem z tatarakiem postępowanie jest zawieszone(wiem od sąsiadów) a te drogi są na działkach prywatnych, zatem argument, że "droga do pól" nie przejdzie bo zagrodzi i winiety wprowadzi na przejazd. Nie takie pałace się buduje i nichuuu (pani od mostu), tak, że chłopy mogą budować spokojnie, bo pogoda sprzyja:)
Jo 2019-07-11 23:27:35
Nowaka wybierają ci, którzy nie chodzą do wyborów to jest tak zwane głosowanie nogami. To że wójt nic nie może to nie prawda poczytajcie ustawę o samorządzie terytorialnym.
skansyniok 2019-07-11 20:27:06
Oceniając z filmu dotychczasowe wykonane roboty budowlane i ich rozmiar stwierdzić muszę, że jeżeli nie wydany zostanie nakaz rozbiórki, to stracę jakikolwiek szacunek do Inspektora Nadzoru Budowlanego. Złamane są przepisy wynikające z ustawy o drogach publicznych (budynek znajduje się w zdecydowanie większej części w pasie 10 m od drogi krajowej, jeżeli nie całkowicie), ustawy prawo budowlane (brak pozwolenia na budowę, które jest konieczne oceniając rozmiar obiektu), ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (brak warunków zabudowy, które nie zostaną wydane mając na względzie lokalizację) i zapewne rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Pełnomocnik gada nieprawdopodobne bzdury, chyba jest po paru głębszych. Chryste Panie, już lepiej, żeby powiedział, że robotnicy napadli działkę jego mocodawcy i bez jego zgody zaczęli budowę.

Odezwa do mieszkańców - organem właściwym względem nielegalnych budów jest Inspektor Nadzoru Budowlanego. Jego powinniście szturmować, ponaglać dzień po dniu. Nie traćcie siły na policję, wójta, GDDKiA, Starostę, gdyż oni tu nie mają nic do roboty. Z wywiadu z P. Kęskiem wynika, że postępowanie jest wszczęte. Teraz powinien jak najszybciej wydać decyzję o wstrzymaniu robót budowlanych, zebrać niezbędny materiał dowodowy i wydać decyzję.
stasek 2019-07-11 14:29:54
Pon Wójt nic nie może.
Ilu pracowników pracuje w geodezji i budownictwie. Chyba ze 4.
Przeciez jest Pon Wójtem już od 2002r. Trzeba było zrobić spis dróg o nieuregulowanym statusie i pomału porządkować je.
A co z przejazdem na ul Gen Galicy, co z chodnikiem, strach tamtędy chodzić, zaniedbaliście stare przejście wzdłuż rzeki przy projektowaniu mostu (nie ma go)
Pon Wójt nic nie może.
vv 2019-07-11 13:37:43
To nie jest droga powiatowa tylko krajowa, słynna zakopianka 47 i to najbardziej dziwne, że nikt z drogowców nie reaguje. Nie reagują teraz i nie reagowali wcześniej jak sobie z kurnika zrobił garaż z dnia na dzień pod wiatą pobudował. Nawet mu linie przerywaną do tego przybytku zaznaczyli.

Podsumowując, człowiek buduje 4m od drogi krajowej, a powinien odsunąć się 10m, a drugą cześć budynku na drodze, którą ludziom zabrał. Jednak według Pana baz matury, który jest pseudo kierownikiem człowiek zrobił wiele rzeczy, aby zachować twarz. Tak naprawdę jednak w całości buduje nielegalnie na miejscu, na którym nawet w najbardziej sprzyjających okolicznościach nie byłby wstanie wybudować kibla.

No i na koniec najlepsze cytaty Pana Staszka:
- może nie wygląda ale są to roboty związane z remontem
- wszelkie dokumentacje zostały przedstawione do gminy do nadzoru budowlanego
- nie ma pozwolenia na budowę bo są to roboty związane z remontem (tak naprawdę buduje od nowa)
- a wymagało to wiele rzeczy, aby zachować twarz, tak że nie uzyskaliśmy żadnych pozwoleń
- świadomy konsekwencji prawnych i finansowych zdecydował się na budowę bez pozwolenia, bez zgłoszenia, bez wszelkich procedur

No niech ktoś powie czy to nie jest Prima aprilis! I oczywiście nasze lokalne władze ostro na to wszystko zareagowały. Jak na wszystko zresztą? Szkoda tylko tych osób, które użerają się w tych urzędach tracą czas i nikt nie jest im wstanie pomóc. Totalna bezradność państwa na każdym szczeblu. Zaś Policja pilnuje, aby równo lał beton.

Przy takiej opieszałości decydentów chłop postawi tam pensjonat, a potem go jeszcze rozbuduje nad garażem, który już obok kilka lat stoi. No i jeszcze ma taką jedną wiatę z tyłu tam pewnie też wybuduje.

Skoro wolno, to dlaczego nie? Po co państwo, po co prawo, co co służby?
Zakopion 2019-07-11 10:16:20
Powitac a po co buduje tak blisko drogi powiatowej i tej co ludzie tam pola maja teros sie ulascom na droge i bedziy droga ino on sie wjebol z fundamenti w droge kozdy ino na wojta idziy a co zlego wojt zrobil nie jeciy telo na wojta a on przeciy nie dol zgody na budowy a to wgl jest nie legalka tam ka buduje a nadzoru nic nie zrobi
cythru 2019-07-11 09:16:16
W DUNAJCU ludzie sa poje...ibami serio, po
1: wybrali se wójta najgorszego , jak widać , bo nie wiem czy wiecie ale to Wójt nie dopatrzył ze droga na której się budują nie jest gminna i owi Państwo się uwłaszczyli
2. ludzie którzy to budują tez nie maja oleju w głowie , pokazują tylko jak są zazdrośni i mściwi
3. prawo w Polsce to chory system ludzie budujcie bo tak Państwo nic wam nie zrobi
4. a MIESZKAŃCY głosujcie dalej na "tego" WÓJTA
BRAWO DLA MIESZKAŃCÓW, A WSZYSTKO CO ZŁE W GMINIE TO WINA WÓJTA A DALEJ MIESZKAŃCÓW ZE TAKICH LUDZI BEZ PRZYSZŁOŚCI CHCACY ZMIAN , IŚĆ Z DUCHEM CZASU = NAJGORSZA GMINA NA PODHALU
już nie 2019-07-11 08:18:20
@gorol. Żebyś wiedzioł. Ja nie mogłem szopy wyremontować bo mnie cały czas sąsiedzi pilnowali. Jak się wqrzyłem i sprzedałem całość i wyniosłem sie, to obcy wystawił pensjonat a sąsiedzi siedzą cicho.
gorol 2019-07-11 01:21:53
Pewniy to chalpiatko naski clowiyk stawio bo ,,,, jakby inny - przyjezdny to by my cicho byli .
Swojemu ''po gaciach'' cudzemu pomoc . Jakojsi to dziwacniy .
magik 2019-07-10 21:25:37
przestrasyli ino kury
gogo 2019-07-10 21:21:28
Najlepiej budować w ten sposób i to szybko zanim ktokolwiek zareaguje.
Stasek wloz na dasek 2019-07-10 20:04:01
Pełnomocnik to słynny projektant Stasiek? A myślałem ze dał se spokój z projektami.
Jasiek 2019-07-10 18:24:49
Prawo budowlane na Podhalu się nie przyjęło,jak i innych gałęziach prawa
Co z tego że wsadzili prawie wszystkich z PZD w Nowym Targu ,nadal wszystko śmierdzi np.most na Szlachtowskiej w Szczawnicy
Bob Budowniczy 2019-07-10 17:51:39
Dzięki za instruktarz. Teraz już wiem, jak należy robić remont szopy 4X6 m, na swojej działce i na stykach z sąsiadami po okap. A już wydałem 70 zet w gminie jak na pozwolenie na budowę.
stasek 2019-07-10 17:39:48
A co robi Pon Wójt Andrzej Jacek Nowak???????????????????????????
mm 2019-07-10 17:18:03
W temacie budów - czy ktoś jest w stanie powiedzieć co to za fundament z gruzem niedaleko budowanego ronda przy Imperialu w Zakopanem? Wygląda jakby ktoś tam cichaczem kiosk budował w pasie drogowym