Polecamy
Świąteczne wydanie Tygodnika Podhalańskiego już w sprzedaży. Miłej lektury.

2020-02-01 19:00:34

Reklama

Szaflary: Spalarnia śmieci - dlaczego u nas (WIDEO)

Reklama

Róbcie spalarnię wszędzie - byle nie u nas.

130 mieszkańców gminy Szaflary nie chce spalarni śmieci w ich miejscowości. Posłuchajcie niektórych argumentów: co na nie odpowiadał włodarz gminy i zaproszony ekspert. Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Tygodnika Podhalańskiego.

 
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Zed 2020-02-03 23:12:47
A to, że Rafał wyskoczył pół roku temu, gdy była propozycja zbudowania spalarni w Nowym Targu: ja, ja zrobie ją u siebie, mam działkę, pominę. Już mieliśmy wysypisko z Narciarni i szpitala....do dzisiaj ponosimy opłaty rekultywacji i kontroli składowiska Zaskalu, na Skałce....
Zdzisław Smolak 2020-02-02 18:48:06
Trzeba to uświadamiać nieustannie bo dotyczy comiesięcznych obligatoryjnych opłat polskich rodzin. Dlaczego mimo galopujących comiesięcznych opłat za śmieci ? Polsce nadal zagrażają kary za brak osiągnięcia unijnych wymogów? Otóż w krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako "in house". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Dlatego mimo tego, że płacimy za odpady już więcej niż bogaci Niemcy - niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm ? to nadal wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach. Rozzuchwalone bezczynnością administracji publicznej rodzimi przedsiębiorcy czerpiący zyski z comiesięcznych opłat oraz międzynarodowe korporacje łupiące polskie rodziny - postanowiły więc obecnie przyspieszyć realizację swych planów i pociągnąć Polaków za kieszeń? samorzad.pb.pl/2841449,8131,czarna-wizja-smieciowa

Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: ?fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii i w pozostałych krajach ?starej Unii? w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje?? Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na śmieci, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy municypalne, bez narzutów na realizację misji, którą dla firm spoza sfery użyteczności publicznej jest przede wszystkim pomnażanie swoich zysków? Na straży tych zysków stoi olbrzymi i skuteczny lobbing tych którzy chcą aby było tak jak było i jest? O tym, że polski system gospodarki jest zupełnie odmienny od reszty ?starej Europy? i nastawiony na kręcenie lodów na comiesięcznych opłatach polskich rodzin ? oprócz mnie - od dziesięcioleci uświadamiającego na czym polega polski problem w odpadach - zaczynają to nieśmiało artykułować inni? https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/z-gospodarka-odpadami-dalismy-sie-ograc-jak-dzieci,145544.html
mieszkaniec 2020-02-02 17:20:00
dobra inicjatywa.popieram
Jasiek 2020-02-02 14:28:18
Panie Wójcie pomysł spalarni bardzo dobry. Mieszkańcy nie tylko będą mieli taniej śmieci, ale będą i dochody z tej inwestycji dla gminy, czyli każdego mieszkańca. Miejsce pod inwestycje bardzo dobre, na ustroniu, dowóz smieci nie odbywałby się przed wieś tylko prosto z zakopianki, boczna droga. Tylko co na to monopoliści od śmieci? Pozwolą aby ktoś zabrał im ten biznes?
Ktoś powiedział ze spadną ceny działek w całej gminie- to akurat nie jest prawda.
Cobra 2020-02-02 09:32:25
Szacun dla pana wójta...nie tylko chęć trwania na stołku ale też próba stworzenia czegoś naprawdę wielkiego..
xxx 2020-02-02 07:25:06
Ceny nieruchomości i walory turystyczne na Podhalu skutecznie obniża ogólne zdziczenie reklamowe i pseudoarchitektoniczne a nie inwestycje w ekologię.
Turysta 2020-02-01 23:46:19
cyt. "Róbcie spalarnię wszędzie - byle nie u nas" - Myślę że każdy tak myśli :-) najlepiej na księżycu.
wlodii 2020-02-01 19:36:36
należy zabrać tych ludzi do 3 autobusów i zawieść do Krakowa żeby zobaczyli jak wygląda spalarnia